MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister kultury Bogdan Zdrojewski otwierał w Ćmielowie studio designu

Lidia Cichocka
Minister Bogdan Zdrojewski – z prawej, z zainteresowaniem oglądał propozycje nowych projektów powstających w Desing Ćmielów Studio. Z prawej Marek Cecuła, w środku prezes fabryk porcelany w Ćmielowie i Chodzieży Inga Kamińska.
Minister Bogdan Zdrojewski – z prawej, z zainteresowaniem oglądał propozycje nowych projektów powstających w Desing Ćmielów Studio. Z prawej Marek Cecuła, w środku prezes fabryk porcelany w Ćmielowie i Chodzieży Inga Kamińska. Lidia Cichocka
Studio Designu zajmujące się projektowaniem ceramiki użytkowej otwarto w Ćmielowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Uroczystość uświetnił Minister Kultury Bogdan Zdrojewski

- Bardzo się cieszę z budowy takich miejsc jak tutaj, gdzie artyści współpracują z przemysłem, gdzie trwać będzie nauka. Często walczymy z kompleksami, ale w dziedzinie kultury nie mamy powodów do kompleksów. Jeśli chodzi o tak cenne przymioty jak kreatywność, innowacyjność nie mamy się czego wstydzić – mówił minister.

Minister podkreślał, że cieszy się z pobytu w Ćmielowie, w miejscu o tak wspaniałej tradycji. - Ćmielów to marka – mówił i zapewniał, że on postara się by pieniędzy na szkoły artystyczne nie zabrakło tłumacząc prostą zależność: absolwenci tych szkół projektują rzeczy, które mają zbyt dzięki czemu gospodarka się rozwija.

Szefostwo Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież z zadowoleniem słuchało tych słów. Ćmielów ma ponad 200 letnią wspaniałą historię, w czerwcu tego roku po wielu łatach ponownie połączył się z Chodzieżą a wczoraj  stworzył kolejną markę Design Studio. - Nie rezygnujemy z tradycji, chcemy ją wykorzystywać produkując dawne wzory, ale z designerami będziemy mogli proponować coś więcej – tłumaczyła prezes firmy Inga Kamińska. - Z obserwacji rynku wynika, że młodzi ludzie potrzebują innego wzornictwa, niekoniecznie bogato zdobionych serwisów na 12 osób. Wraz  z Markiem Cecułą, inicjatorem tego pomysłu stworzyliśmy  studio, które ma kreować nowe trendy, odświeżać stare projekty.

Studio Design ma być ośrodkiem edukacyjno-rozwojowym, w którym studenci  będą mogli realizować swoje projekty pracując pod okiem mistrzów. W wakacje gościli w nim studenci z Wielkiej Brytanii i Poznania, wkrótce  pracę rozpocznie dziewięciu niemieckich designerów.  Pierwsze efekty tej działalności, to projekt dwóch serwisów stołowych. Już wprowadzono do produkcji nową serię Atelier, która została nagrodzona i znajduje się w zbiorach muzeów narodowych w Warszawie i Wrocławiu. Studenci uczestniczący w projekcie Art Food stworzyli także zestawy dla wybitnych szefów kuchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia