MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapewnia: co trzeci polski żołnierz ma mieć najnowszą broń z Radomia

jp
Adam Suliga, prezes Fabryki Broni i minister Mariusz Blaszczak (od lewej na pierwszym planie) w towarzystwie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Adam Suliga, prezes Fabryki Broni i minister Mariusz Blaszczak (od lewej na pierwszym planie) w towarzystwie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Joanna Gołąbek
Dodatkowe 18 tysięcy karabinków szturmowych msbs „Grot” oraz dwa tysiące pistoletów Vis 100 ma dostarczyć polskiej armii Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu. Mówiono o tym podczas poniedziałkowej wizyty ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w radomskim przedsiębiorstwie.

- To oznacza, że do 2022 roku co trzeci polski żołnierz będzie wyposażony najnowocześniejszy karabinek „Grot” polskiej produkcji. To oznacza, że jeszcze w tym roku zwiększone zostaną dostawy, dlatego, że tak stanowi aneks do umowy. Jeszcze w tym roku do armii zostanie dostarczonych 4 tysiące karabinków i 2 tysiące pistoletów. Bardzo cieszę się z tego, że Wojsko Polskie dysponuje najnowocześniejszym sprzętem polskiej produkcji – powiedział Mariusz Błaszczak podczas spotkania z dziennikarzami. Podkreślił, że wbrew temu co mówi się o zakupach dla armii, zamówienia kierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu.

– Z reguły przez ostatnie lata zamawiano w polskim przemyśle zbrojeniowym sprzęt o wartości 3,5 – 3,7 miliarda złotych. W roku 2018 były to 3 miliardy 961 milionów złotych. W tym roku Wojsko Polskie podpisze kontrakty o wartości 6 miliardów 851 milionów złotych. Jest różnica. Dlaczego ? Bo zadaniem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest to, aby Polska była bezpieczna. Aby Polska była bezpieczna Wojsko Polskie musi być liczniejsze. Stąd prowadzimy nabór, ale wojsko musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt – powiedział minister obrony narodowej. Zwrócił uwagę, że zgodnie z polityką rządu zamówienia kierowane są do polskich zakładów.

Parabellum zamiast Makarowa

Uczestnikiem spotkania w Fabryce Broni w Radomiu był generał Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Występuję tutaj w podwójnej roli – jako dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także jako gestor odpowiedzialny za wdrożenie w całych siłach zbrojnych karabinków z rodziny msbs „Grot” i pistoletów wojskowych – powiedział Wiesław Kukuła. Zwrócił uwagę, że armia liczniejsza, nowocześniejsza i bardziej kompatybilna ze strukturami sojuszu północnoatlantyckiego to zadanie jakie stoi obecnie przed wyższą kadrą dowódczą. Stwierdził, że efekty pracy fabryki, czyli produkcja karabinków msbs „Grot” i pistoletów Vis100 idealnie wpisują się w realizację wszystkich tych celów.

– Mamy obecnie znacznie liczniejszą armię. Prawie jedenaście tysięcy nowych polskich żołnierzy swoje nawyki w zakresie szkolenia ogniowego nie zbudowało już na karabinkach sowieckich AK47, ale na konstrukcji zaprojektowanej w wytworzonej w Polsce. Porównanie karabinków msbs z bronią AK47 jest trudne. To jest zupełnie inna liga, wchodzimy z karabinkiem msbs do ligi światowej, to jest polska broń, która może konkurować z najlepszymi światowymi rozwiązaniami – powiedział Wiesław Kukuła.

Zwrócił uwagę, że broń radomskiej konstrukcji powstała na bazie wskazówek od samych żołnierzy. Zapowiedział, że niedługo będzie wdrożona kolejna wersja karabinków „Grot” uwzględniająca kolejne doświadczenia wojska. Powiedział, że ważna jest kompatybilność broni z Radomia z tym czym dysponują armie paktu północnoatlantyckiego i możliwość na przykład wymienności niektórych elementów broni na inne. Wprowadzenie pistoletów Vis 100 będzie oznaczało dla Wojska Polskiego wycofywanie broni sowieckiego kalibru 9 milimetrów Makarow, na 9 milimetrum parabellum.

– To nie koniec dobrych wiadomości dla Wojska Polskiego. Ponieważ kończymy negocjacje na temat zestawów konwersyjnych UTM do karabinka „Grot” i tym samym podniesiemy realność szkoleń żołnierzy. Trwają także negocjacje w sprawie kolejnego produktu z Radomia. Jest to karabinek wyborowy kalibru 7,62 Grot. To jest broń, która zapewni nam przewagę taktyczną. Będzie dużo tej broni nie tylko w oddziałach obrony terytorialnej, ale również w oddziałach wojsk lądowych – powiedział Wiesław Kukuła.

Głos zabrał także Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. – Jesteśmy w jednym z najnowocześniejszych zakładów w Polsce. Lokujemy zamówienia w rodzimym przemyśle zbrojeniowym. To jest nie tylko „Grot”, Vis 100, ale za chwilę pewnie karabin wyborowy, ale także przed nami negocjacje, które będą się toczyły w przyszłym roku na temat umów wieloletnich, tak, aby ten łańcuch dostaw dla polskiej armii był ciągły i abyśmy odchodzili od sprzętu postsowieckiego, gdzie konstrukcyjnie tkwi on jeszcze gdzieś w Związku Sowieckim – powiedział Wojciech Skurkiewicz. Powiedział, że ma nadzieję, iż już niedługo karabinek msbs „Grot” będzie wchodził w skład wyposażenia także wojsk innych krajów NATO, zwłaszcza w Europie Wschodniej.

Grot dla terytorialsów

Obecnie radomskie przedsiębiorstwo realizuje gigantyczną, największą po 1989 roku umowę, dotyczącą dostaw dla polskiej armii 53 tysięcy sztuk karabinków grot. Wartość tego kontraktu to pół miliarda złotych, a broń trafi do niemal wszystkich rodzajów wojsk, w tym głównie do tworzonych właśnie brygad obrony terytorialnej.

Całe zamówienie ma zostać zrealizowane do 2020 roku. Aby sprostać temu zadaniu „Łucznik” zainwestował w nowe maszyny i urządzenia około 90 milionów złotych. W sumie fabryka kupiła około 70 nowoczesnych i bardzo precyzyjnych urządzeń.

Większość z nich to sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie. Karabinek „Grot” to w 100 procentach polska konstrukcja - dzieło konstruktorów z Radomia oraz specjalistów z Wojskowej

Akademii Technicznej w Warszawie. Do tej pory grot znany był jako Modułowy System Broni Strzeleckiej. Rodzina karabinków otrzymała wspólną nazwę „Grot”, upamiętniającą generała dywizji Stefana Roweckiego, pseudonim „Grot”. Był on legionistą i żołnierzem września 1939 roku, komendantem głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, jednym z twórców polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny.

Na razie karabinki „Grot” w różnych wersjach trafiają do polskich formacji, ale przedsiębiorstwo szuka nabywców w różnych zakątkach świata.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia