Mniej pieniędzy trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych

Marzena SMORĘDA [email protected]
Do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiać będzie już od kwietnia składka mniejsza o 5 procent. Zaoszczędzone pieniądze znajdą się w ZUS
Do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiać będzie już od kwietnia składka mniejsza o 5 procent. Zaoszczędzone pieniądze znajdą się w ZUS
Udostępnij:
Projekt rządu odnośnie zmian w składkach emerytalnych odprowadzanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych był zaprezentowany w poniedziałek, 24 stycznia, w Sejmie.

Wzbudził wiele dyskusji i krytyki, ale już wkrótce zapewne wejdzie w życie.

Ograniczenie składek jest według rządu nieuniknione, bo zamierza on w ten sposób zaoszczędzić w tym roku 11 miliar-dów złotych. Obniżka składek do Otwartych Funduszy Emery-talnych ma przynieść państwu korzyści, ale jak na tym wyjdą przyszli emeryci?

 

SKŁADKA NA DŁUG?

Od kwietnia bieżącego roku comiesięczna składka do OFE odprowadzana z tytułu zatrudnienia spadnie z obecnych 7,3 do 2,3 procent. Pozostałe 5 procent trafi do ZUS, zostanie zapisane na specjalnym, nowym subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i wydane na wypłatę bieżących emerytur. Te pieniądze są państwu niezbędne, bo jak przyznaje autor projektu zmian w systemie emerytalnym Michał Boni, trzeba ograniczyć zadłużenie państwa.

 

WIRTUALNE DZIEDZICZENIE

W razie śmierci zgromadzone składki z osobistego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą dziedziczone. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci ich jednak spadkobiercy w gotówce, lecz przekaże na jego subkonto. Dzięki większym środkom zgromadzonym na takim indywidualnym rachunku w ZUS, będzie miał on po przejściu na emeryturę wyższe świadczenia.

 

Składki zgromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą co roku waloryzowane o wysokość wzrostu gospodarczego i inflacji. Dzięki takiej polityce, jak zapewnia minister Michał Boni, emerytury dzisiejszych czterdziestolatków, którzy zarabiają średnią krajową będą wyższe... o niecałe 40 złotych.

 

Projekt ustawy już teraz budzi wiele krytyki, ale poddany zostanie jeszcze konsultacjom społecznym, a potem zajmą się nim posłowie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie