Czerwone iły ceramiczne z kopalń Pałęgi i Gościniec w okolicach Mniowa to jedne z najbardziej cenionych surowców do produkcji płytek klinkierowych czy dachówek. Możliwości wydobywcze kopalni Gościniec sięgają 150 tysięcy ton rocznie. Zasoby złoża i jakość gliny sprawiają, że teren w pobliżu kopalni stał się atrakcyjny dla lokalizacji dużego, nowoczesnego zakładu produkcji wyrobów ceramiki budowlanej.
Poważnie zainteresowani
Świętokrzyskim surowcem zainteresował się międzynarodowy holdning Etex, który szuka miejsca dla swojej kolejnej inwestycji w Europie. Przeprowadzone zostały już rozmowy z kielecką firmą Geol-min.
- Nasze złoża pozwalają na wydobycie od 100 do 300 tysięcy ton gliny rocznie. Surowca wystarczy na kilkadziesiąt lat. Naszej spółki nie byłoby stać na budowę dużego zakładu produkcyjnego, dlatego podjęliśmy rozmowy z holdingiem Etex, który jest zainteresowany wytwarzaniem wyrobów klinkierowych – mówi prezes Geol–min Józef Szajn.
Potrzeby gaz i droga
Przedstawiciele koncenru Etex chcą jednak mieć pewność, że zanim rozpoczęta będzie warta 200, milionów złotych inwestycja, powstanie niezbędna infrastruktura: droga łącząca zakład z dro-gą krajowa 74 oraz gazociąg. O ile gazownicy odpowiedzieli, że dla tak dużego odbiorcy gazu, jakim byłby zakład ceramiczny, są w stanie doprowadzić gaz w ciągu 3 lat, o tyle z drogą jest problem. Na 5, 5 kilometrowy odcinek potrzeba około 16 milionów złotych. Tyle nie ma ani gmina ani powiat kielecki.
- Wesprzemy każde działanie, ale sami tej drogi nie zbudujemy, bo nie znajdziemy takich pieniędzy – mówi wójt gminy Mniów, Leonard Świerczyński.
Wspólnymi siłami
Powstaniem zakładu ceramicznego zainteresowane są władze powiatu kieleckiego. Starosta kielecki Zdzisław Wrzałka spotkał się już z przedstawicielami Etexu, Geol-minu i gminy Mniów.
- Powiat ma na wszystkie drogi 30 milionów złotych rocznie i nie może wydać na ten odcinek aż 16 milionów, ale myślę, że uda się go wybudować wspólnymi siłami – dodaje starosta Zdzisław Wrzałka.
Marszałek Adam Jarubas nie chce składać deklaracji przed spotkaniem z zainteresowanymi stronami i dokładnym rozpoznaniem sprawy, ale przyznaje, że władze województwa także są zainteresowane inwestycją.
Tak zrobiono w Kościanie
Budowę dużego zakładu produkcyjnego holding Etex rozpoczął w tym roku także w gminie Kościan w Wielkopolsce. Także tam drogę dojazdową do zakładu wybudowano wspólnymi siłami.
- Przygotowaliśmy studium zagospodarowania przestrzennego, padły deklaracje co do udziału w kosztach budowy drogi ze strony inwestora i starostwa. W urzędzie marszałkowskim udało się wpisać tę drogę na listę inwestycji kluczowych i dzięki temu uzyskaliśmy duże dofinansowanie. Zakład się buduje – mówi wicewójt gminy Kościan Andrzej Przybyła.
Kim jest Etex?
Etex Building Materials Polska z siedzibą w Olkuszu powstała 4 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia trzech spółek: Euronit, Creaton Polska oraz Etex Building Materials Poland. Należy do koncernu Etex Group - międzynarodowego holdingu działającego na rynku materiałów budowlanych mającego 92 przedsiębiorstwa na całym świecie, zatrudniające łącznie 14.500 pracowników.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?