Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny Internet w komputerze

Robert FELCZAK
Mobilny Internet jest coraz tańszy
Mobilny Internet jest coraz tańszy
Chcesz mieć możliwość nieograniczonego korzystania z Internetu w dowolnym miejscu? Skorzystaj z usług oferowanych przez operatorów telefonii komórkowej.

Ceny takiego sposobu surfowania po wirtualnym świecie nie są już wygórowane.

Do wyboru mamy czterech operatorów: Erę, Orange, Play i Plus. Kolejny wybór dotyczy oferty - inne są przeznaczone dla osób prywatnych, a inne dla firm i instytucji.

Kolejna decyzja jest natomiast związana z wyborem dotyczącym wysokości abonamentu. W zależności od operatora co miesiąc trzeba zapłacić od 45 do 160 złotych (osoby prywatne) lub od 39 do 1573,38 złotych (firmy i instytucje).

JAKI MODEM?

W przypadku laptopów do wyboru mamy kilka typów modemów: PCMCIA, ExpressCard lub USB. Najbardziej uniwersalne są te ostatnie, które bez problemu umożliwią surfowanie po wirtualnym świecie przy pomocy każdego komputera, bo trudno znaleźć obecnie "peceta” lub laptopa bez gniazda USB. Z kolei modemy PCMCIA i ExpressCard są przeznaczone do laptopów. O tym, który z nich wybrać, decyduje rodzaj złącza w konkretnym modelu komputera przenośnego.

Szczególnie istotnych różnic pomiędzy rodzajami modemów nie ma, ponieważ zdecydowana większość zapewnia transfer danych z prędkością do 7,2 megabitów na sekundę (Mb/s), a tylko niektóre, starsze typy (są najczęściej znacznie tańsze) zapewniają mniejszą szybkość przesyłania danych.

SZYBKOŚĆ ŁĄCZA

Transfer z prędkością 7,2 Mb/s (tak zwana technologia HSDPA, najszybsza w przypadku sieci komórkowych) jest niestety rzadkością. Niewiele jest bowiem nadajników, dzięki którym można łączyć się z Internetem z taką szybkością. Znajdują się one przeważnie w największych miastach, a na dodatek ich zasięg jest skromny. Większy jest zasięg usługi UMTS (3G), która zapewnia najczęściej przeciętną prędkość około 200 kilobitów na sekundę (maksymalnie 384 kb/s).

Oferowany przez sieci komórkowe dostęp do Internetu przeważnie jest jednak realizowany w standardzie EDGE (E-GPRS), w którym prędkość transferu wynosi około 100 kb/s (najwyżej 246 kb/s). Czasami może się jednak zdarzyć, że do dyspozycji będzie wyłącznie zasięg GPRS, w przypadku którego uzyskamy prędkość około 40 kb/s (maksymalnie 53 kb/s). To wystarczy do przeglądania stron www i korzystania z poczty elektronicznej, ale ściąganie plików będzie trwało bardzo długo.

Warto również pamiętać, że operatorzy podają dwie wartości prędkości transmisji danych - pobierania i wysyłania. Istotniejsza jest ta pierwsza, która decyduje o tym, jak szybko będą otwierały się strony www, a przede wszystkim ile czasu zajmie ściągnie plików z Internetu.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia