Nasza Loteria

Mobilny Internet w komputerze

Robert FELCZAK
Mobilny Internet jest coraz tańszy
Mobilny Internet jest coraz tańszy
Chcesz mieć możliwość nieograniczonego korzystania z Internetu w dowolnym miejscu? Skorzystaj z usług oferowanych przez operatorów telefonii komórkowej.

Ceny takiego sposobu surfowania po wirtualnym świecie nie są już wygórowane.

Do wyboru mamy czterech operatorów: Erę, Orange, Play i Plus. Kolejny wybór dotyczy oferty - inne są przeznaczone dla osób prywatnych, a inne dla firm i instytucji.

Kolejna decyzja jest natomiast związana z wyborem dotyczącym wysokości abonamentu. W zależności od operatora co miesiąc trzeba zapłacić od 45 do 160 złotych (osoby prywatne) lub od 39 do 1573,38 złotych (firmy i instytucje).

JAKI MODEM?

W przypadku laptopów do wyboru mamy kilka typów modemów: PCMCIA, ExpressCard lub USB. Najbardziej uniwersalne są te ostatnie, które bez problemu umożliwią surfowanie po wirtualnym świecie przy pomocy każdego komputera, bo trudno znaleźć obecnie "peceta” lub laptopa bez gniazda USB. Z kolei modemy PCMCIA i ExpressCard są przeznaczone do laptopów. O tym, który z nich wybrać, decyduje rodzaj złącza w konkretnym modelu komputera przenośnego.

Szczególnie istotnych różnic pomiędzy rodzajami modemów nie ma, ponieważ zdecydowana większość zapewnia transfer danych z prędkością do 7,2 megabitów na sekundę (Mb/s), a tylko niektóre, starsze typy (są najczęściej znacznie tańsze) zapewniają mniejszą szybkość przesyłania danych.

SZYBKOŚĆ ŁĄCZA

Transfer z prędkością 7,2 Mb/s (tak zwana technologia HSDPA, najszybsza w przypadku sieci komórkowych) jest niestety rzadkością. Niewiele jest bowiem nadajników, dzięki którym można łączyć się z Internetem z taką szybkością. Znajdują się one przeważnie w największych miastach, a na dodatek ich zasięg jest skromny. Większy jest zasięg usługi UMTS (3G), która zapewnia najczęściej przeciętną prędkość około 200 kilobitów na sekundę (maksymalnie 384 kb/s).

Oferowany przez sieci komórkowe dostęp do Internetu przeważnie jest jednak realizowany w standardzie EDGE (E-GPRS), w którym prędkość transferu wynosi około 100 kb/s (najwyżej 246 kb/s). Czasami może się jednak zdarzyć, że do dyspozycji będzie wyłącznie zasięg GPRS, w przypadku którego uzyskamy prędkość około 40 kb/s (maksymalnie 53 kb/s). To wystarczy do przeglądania stron www i korzystania z poczty elektronicznej, ale ściąganie plików będzie trwało bardzo długo.

Warto również pamiętać, że operatorzy podają dwie wartości prędkości transmisji danych - pobierania i wysyłania. Istotniejsza jest ta pierwsza, która decyduje o tym, jak szybko będą otwierały się strony www, a przede wszystkim ile czasu zajmie ściągnie plików z Internetu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia