Oficjalne obchody 50 – lecia praw miejskich Suchedniowa zaczynają się w sobotę otwarto imprezę artystyczną, która potrwa dwa miesiące. Na terenie zakładu kamieniarskiego powstawały zdjęcia na wystawę, która uświetni jubileusz.

Uroczystości 50 – lecia nadania praw miejskich dla Suchedniowa swoją kulminację mają dziś i jutro. Ale w świętowanie ważnej dla miasta rocznicy włączyli się również artyści z regionu świętokrzyskiego. Pomysłodawcą imprezy jest rzeźbiarz Wojciech Nowak. – Pod koniec czerwca otwieramy plener rzeźbiarski, potrwa dwa miesiące. Na jego zakończenie w Suchedniowie zorganizujemy wystawę prac, przez cały październik rzeźby będą mogli oglądać kielczanie, zostaną ustawione na Placu Artystów – informuje Nowak. Dodajmy, tworzywo, czyli kamień, glinę i drewno udostępnią artystom suchedniowskie przedsiębiorstwa.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI W FIRMIE KAMEX

 

MODELKI WŚRÓD KAMIENI

Głównym sponsorem jest zakład kamieniarski Kamex Jerzego Tokarczyka i Stanisława Sołkowicza. Firma od lat współpracuje z artystami, to tu powstaje wiele rzeźb, które potem ozdabiają najpiękniejsze miejsca w kraju, a nawet zagranicą. W sobotę właśnie na terenie firmy odbyła się sesja fotograficzna z udziałem modelek. Efektem będzie wystawa na zakończenie pleneru, prawdopodobnie również specjalny kalendarz. Fotografował nie byle kto, bo kielczanin Krzysztof Zając, zdobywca tegorocznego Scyzoryka w kategorii fotografia.

POD PIŁĄ

Sesja była niezwykła, odbywała się w warunkach, które zaskoczyły modelki. Surowe bloki czerwonego, suchedniowskiego piaskowca, ogromne piły do cięcia kamienia, przy których trwała praca, tworzyły niesamowite tło. Panie stanęły na wysokości zadania, nie zważając na wysokie szpilki i eleganckie stroje. Wśród modelek wyróżniały się dziewczęta z terenu powiatu skarżyskiego. Sylwia Majewska z Zalezianki w gminie Łączna, oraz Magdalena Tokarczyk z Suchedniowa. – Chciałabym zostać modelką, dlatego biorę udział w tym przedsięwzięciu. To mój debiut – powiedziała nam 16 – latka. Nasze krajanki wspólnie pozowały do zdjęcia przy… papieskim herbie autorstwa Dawida Szlufika. Płaskorzeźba niebawem ozdobi jeden ze starachowickich kościołów. Najpiękniejsze fotografie będzie można obejrzeć jesienią.