- Klastyczne czerwone pelargonie od lat sprzedają się najlepiej i chyba tego nic nie zmieni, bo one są najlepiej sprawdzają się w naszym klimacie. Można je sadzić na każdym balkonie, choć najlepiej udają się od strony słonecznej. Jednak każdego roku pojawia się kwiatowe nowości i warto je wypróbować i między pelargoniami posadzić coś oryginalnego. W tym sezonie stawiamy na zapach i kontrastowe kolory - informuje Edward Galus, zastępca dyrektora Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach.
Pachnie miodem
Przebojem tego sezonu może być smagliczka. Bardzo obficie kwitnie, na mnóstwo białych drobnych kwiatków zebranych w kule. Jednak najważniejsza jej cecha, to jest upajający miodowy zapach. Roślina najlepiej udaje się na południowym balkonie, ponieważ w słońcu intensywnie pachnie. Bardzo ładnie będzie wyglądała w towarzystwie pelargonii.
Miłego zapachu dostarczą także goździki, są one znane przede wszystkim z ogródków, ale hodowcom udało się otrzymać odmiany nadające się do pojemników. Goździki możemy wybierać wśród czerwonych, różowych, czy karminowych. Są one wytrzymałe na niskie temperatury więc możemy je przechować na balkonie na przyszły sezon, ale trzeba je lekko okryć.
Pachnący balkon zapewni także lawenda, do pojemników nadają się odmiany „melisa” o białych kwiatach i „bella purple” o fioletowych dużych kwiatach.
Pożytecznym, pachnącym i ozdobnym dodatkiem na balkonie będą zioła, bordowa bazylia, kolorowa szałwie, czy złote oreganoe.
Modne w tym sezonie są pelargonie o ozdobnych liściach trójbarwnych: zielnych, kremowych, bordowych. Odcienie barw mogą być różne. Oryginalną nowością jest pelargonia o kolorowych liściach i mozaikowych różowych kwiatach.
Ciekawostką jest roślina o nazwie wilczomlecz, inaczej euphorbia. Pokryta jest drobnymi delikatnymi białymi kwitkami tworzącymi jakby welon. Pięknie wygląda w kompozycjach z czerwonymi pelargoniami. Lubi balkon słoneczny.
Kwiaty na cień
Większość znanych od lat kwiatów balkonowych a także nowości nadaje się na balkony południowe, dobrze nasłonecznione. Niewiele roślin dobrze rośnie na wystawie wschodniej, zachodniej i północnej, ale też rzadko balkon jest usytuowany w całkowitym cieniu. Jeśli słońca jest mało, trzeba posadzić sprawdzone begonie, lobelie i fuksje.
- Fuksje świetnie się sprawdzają. Polecam je na zacienione balkony, można stworzyć z nich przepiękną kompozycję, bo mają mnóstwo odmian – informuje dyrektor Galus.
Większość kwiatów balkonowych powinno się sadzić po 15 maja, a nawet w czerwcu, gdy mnie ryzyko wiosennych przymrozków. Ale mało kto trzyma się tych zasad i w weekend majowy zwykle balkony są już ukwiecone. Kto nie chce ryzykować, to może posadzić bratki i stokrotki, które są wytrzymałe na ujemne temperatury i kwitną do czerwca.
Ile to kosztuje?
Pelargonie stojące 5 zł, zwisające 4,5 zł, angielskie 8-10 zł
surfinie 4-4,5 zł
petunie 2,5 zł
aksamitki 2 zł
goździki, wilczomlecz, smagliczka 4-5 zł
lawenda 3-5 zł
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?