MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mrok, groza i horror zawitały do bydgoskiego Exploseum. To trzeba zobaczyć!

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
"Jak mówi stare porzekadło: nocą budzą się demony. Noc Muzeów, to dobra okazja, aby przenieść się w świat grozy i horroru. Idealnym miejscem ku temu, wydaje się być zanurzone w leśnej gęstwinie Exploseum. Miejsce to, na co dzień prezentuje materialne dziedzictwo starej fabryki nitrogliceryny. Jednak tego lata, oprócz swoich standardowych ekspozycji, umożliwi też zanurzenie się w świat szeroko rozumianej grozy" - tak Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zapowiedziało nową atrakcję dostępną w bydgoskim Exploseum.A jak było? Zobaczcie zdjęcia >>>
"Jak mówi stare porzekadło: nocą budzą się demony. Noc Muzeów, to dobra okazja, aby przenieść się w świat grozy i horroru. Idealnym miejscem ku temu, wydaje się być zanurzone w leśnej gęstwinie Exploseum. Miejsce to, na co dzień prezentuje materialne dziedzictwo starej fabryki nitrogliceryny. Jednak tego lata, oprócz swoich standardowych ekspozycji, umożliwi też zanurzenie się w świat szeroko rozumianej grozy" - tak Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zapowiedziało nową atrakcję dostępną w bydgoskim Exploseum.A jak było? Zobaczcie zdjęcia >>>Arkadiusz Bloch
Czarownice, mroczne rytuały okultystów, eksperymenty szalonych naukowców, posępne obrazy Leona Wyczółkowskiego. To tematyka najnowszej wystawy w bydgoskim Exploseum. Ekspozycja zatytułowana "Groza - w drodze do szaleństwa" została po raz pierwszy udostępniona zwiedzającym 18 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Będzie czynna do końca października. Jeśli odwiedziliście Exploseum w Noc Muzeów - poszukajcie się na naszych zdjęciach. Jeśli jeszcze tam nie byliście - zobaczcie czego możecie się spodziewać.

"Jak mówi stare porzekadło: nocą budzą się demony. Noc Muzeów, to dobra okazja, aby przenieść się w świat grozy i horroru. Idealnym miejscem ku temu, wydaje się być zanurzone w leśnej gęstwinie Exploseum. Miejsce to, na co dzień prezentuje materialne dziedzictwo starej fabryki nitrogliceryny. Jednak tego lata, oprócz swoich standardowych ekspozycji, umożliwi też zanurzenie się w świat szeroko rozumianej grozy" - tak Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zapowiedziało nową atrakcję dostępną w bydgoskim Exploseum.

Ekspozycja zatytułowana "Groza – w drodze do szaleństwa" zadebiutowała podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów. Będzie dostępna do końca października 2024 roku.

Czym jest nowa atrakcja w Exploseum? "Poczynając od dawnych wierzeń w gusła i czarownice, poprzez świat mrocznych, okultystycznych rytuałów, eksperymentów szalonych naukowców aż do posępnych obrazów Leona Wyczółkowskiego. Twórcy wystawy chcą zaprosić zwiedzających do wędrówki tropem wyimaginowanego bohatera. Postać ta, wciągnięta w świat mrocznych fantazji, rodem z powieści Lovecrafta, nieodmiennie podąża ku swojemu przeznaczeniu" - informuje Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

"Zwiedzający zaś poznaje w jak dużej ilości form potrafi się manifestować świat grozy. Jednocześnie przekonuje się, iż sztuka horroru to nie tylko trywialne „historyjki z dreszczykiem”, ale często ukryty świat metafor, dotyczących lęków czających się w umysłach każdego z nas".

"Groza – w drodze do szaleństwa"- zdjęcia z wydarzenia 18 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego corocznie jest jednym z organizatorów Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. Atrakcje dla mieszkańców przygotowuje ponad 20 instytucji kulturalnych, edukacyjnych i naukowych. W programie jest zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, gry i zabawy, wystawy, itp. W tym roku zwiedzający mogli między innymi obejrzeć wystawy dostępne w Zbiorach Archeologicznych, Europejskim Centrum Pieniądza czy w Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej. Była okazja, by pograć w kręgle, kości, warcaby, młynek, pobawić się na desce balansującej i z podkowami. Przy Barce Lemara odbyła się potańcówka pod majowym niebem. Bydgoszczan zaprosiła też między innymi Apteka pod Łabędziem, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Polski i Teatr Kameralny, a także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Europejska Noc Muzeów to jedna z największych masowych imprez kulturalnych w Bydgoszczy w 2024 roku.

Warto dodać, że pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Berlinie w 1997 roku. Od tamtego wydarzenia formuła imprezy pozostaje niezmienna: zwiedzanie nocną porą instytucji i placówek kulturalnych, które przygotowały specjalne wydarzenia. W wielu miastach udostępniane są miejsca zwykle zamknięte dla zwiedzających. Polska dołączyła do Europejskiej Nocy Muzeów w 2003 roku - przygotowało ją wówczas Muzeum Narodowe w Poznaniu. Rok później na mapie Europejskiej Nocy Muzeów zadebiutowały Kraków i Warszawa. Z czasem dołączały kolejne miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera