Kolejny raz laureatem nagrody Lider Regionu jest Park Etnograficzny w Tokarni. Kapituła tej świętokrzyskiej nagrody gospodarczej przyznała w tej edycji zaszczytną statuetkę jednemu z najpiękniejszych zakątków Kielecczyzny, położonemu w malowniczym zakolu Czarnej Nidy. Miejscu magicznym, w którym można odbywać niezwykłą podróż w czasie i zapoznać się w ciekawy sposób z historią.
Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni jest instytucją kultury Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.
Na 65 hektarach posadowiono tu ponad 80 unikatowych obiektów architektury drewnianej, datowanych od XVII do XX wieku, które zostały zgrupowane w sześciu zwartych sektorach, reprezentujących etnograficzne subregiony Kielecczyzny.
W obiektach oglądamy ciekawe ekspozycje stałe, które przenoszą nas w minione czasy, między innymi do: atelier fotografa, sklepiku kolonialnego, domu lekarza czy dawnej apteki. Oglądamy również miejsca pracy rzemieślników, takich jak: szewc, stolarz, plecionkarz czy gonciarz. Odwiedzamy także zagrody wiejskie, budynki gospodarcze, zabytki przemysłu wiejskiego, kuźnię oraz młyny wietrzne i wodne. Udostępniane do zwiedzania przez turystów pomieszczenia wyposażone są w sprzęt, meble i narzędzia typowe dla regionu i czasu, z którego pochodzą. W zbudowanym z drewnianych bali w 1763 roku barokowym kościele pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, wciąż odprawiane są msze, a nawet odbywają się śluby.
Unikatowy krajobraz tego miejsca ze względu na walory kulturowe i i przyrodnicze przyciąga również ekipy filmowe. To właśnie tu, w skansenie w Tokarni powstawały kadry tak znakomitych filmowych produkcji, jak: „Śluby Panieńskie”, „Papusza”, „Wołyń”, „Wyklęty”, „Legiony”. To w skansenie powstawały ostatnio zdjęcia do filmu „Raport Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza.
Atrakcyjna, stale wzbogacana oferta lekcji i warsztatów muzealnych sprawia, że skansen jest także chętnie odwiedzany przez uczniów szkół. Interaktywne formy prezentacji dziedzictwa kulturowego Kielecczyzny są też ciekawą formą spędzania czasu dla turystów weekendowych. „Rodzinne niedziele w skansenie”, podczas których turyści angażują się w zajęcia charakterystyczne dla mieszkańców dawnej wsi oraz ścieżki questowe są nowatorską formą przekazywania wiedzy historycznej. Questy oraz przewodnik po skansenie zostały także uruchomione w formie bezpłatnej aplikacji na systemy mobilne, która zdobywa laury na ogólnopolskich targach turystycznych i wydawniczych.
Park Etnograficzny w Tokarni jest muzeum żywym. Dzięki pokazom obrzędowym, przedstawieniom parateatralnym, wprowadzeniu formuły zaangażowania widza w realizowane przedsięwzięcia, zdobywa wielu zwolenników oraz wypełnia ważną misję edukacyjną.
W skansenie, każdego roku organizowanych jest kilkanaście dużych imprez plenerowych, między innymi: Świętokrzyski Festiwal Smaków, Jarmark Agroturystyczny, Piknik Świętojański, Święto Chleba czy Smaki Jesieni. Przedsięwzięciom towarzyszą pokazy obrzędowe oraz prezentacja muzyki ludowej.
Unikatowe obiektów architektury drewnianej z XVII, XVIII, XIX i XX wieku, ciekawe wystawy przenoszące turystów w minione czasy, wykorzystywanie plenerów do realizacji filmowych, atrakcyjna i stale wzbogacana oferta lekcji i warsztatów muzealnych dla uczniów, a także rodzinne niedziele w skansenie, ścieżki questowe czy przewodnik po skansenie w formie bezpłatnej aplikacji na systemy mobilne oraz liczne jarmarki, festiwale, pikniki –niezaprzeczalnie stawiają Park Etnograficzny w Tokarni na najwyższym podium jak przekazywać wiedzę historyczną w nowatorski sposób.
Mariusz Masny - Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej

Serdecznie dziękuję kapitule za uhonorowanie Muzeum Wsi Kieleckiej prestiżową nagrodą Lider Regionu 2020. Jest ona pięknym wsparciem dla naszych marzeń i ambicji. Każde zadanie, nawet to najmniejsze, realizujemy z wielką pasją. W ciągu minionego roku uczyniliśmy wiele, aby ochronić i atrakcyjnie prezentować historię naszego regionu oraz polskiej wsi. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania. Wierzymy, że rok 2020 otworzy przed nami kolejne możliwości. Zapraszamy do Parku Etnograficznego w Tokarni.
