Wielkanoc spędzamy przy suto zastawionych stołach, ale na produkty spożywcze, które się na nim znajdą nie są aż tak kosztowne, jak te na grudniowe święta. Wraz z resztą zakupów, najbliższe święta kosztować nas będą około 400 złotych. Jednak, jak wskazuje Provident Polska, który sprawdził, ile pieniędzy na tę okazję przeznaczymy, ta kwota to ponad połowa miesięcznych wydatków na wyżywienie, które wynoszą 700 złotych i ponad trzykrotnie więcej, niż wydatki na jedzenie w normalny weekend.
Tylko 11 procent Polaków zamierza wydać na najbliższe święta więcej niż 500 złotych, a co trzeci – nie potrafi przewidzieć, ile pieniędzy na nie przeznaczy. Co ciekawe, rośnie też liczba osób, które z okazji Wielkanocy kupują upominki lub większe prezenty. W tym roku zrobi tak aż 40 procent z nas i wyda na ten cel około 100-110 złotych. W tej kwocie zawierają się zarówno prezenty dla najbliższych, jak i dla samych siebie.
Wydatki na święta mogą być jeszcze wyższe, gdy doliczymy do nich kwotę, którą wydajemy na środki czystości. Okazuje się bowiem, że na Wielkanoc mieszkanie czy dom sprzątamy dużo dokładniej, niż na Boże Narodzenie. Także dlatego, że porządki te wiążą się tymi generalnymi, wiosennymi. Na chemię gospodarczą wydamy średnio 100 złotych.
Z kolei Grupa Okazja przepytała Polaków, na co przeznaczą najwięcej pieniędzy organizując rodzinne spotkanie. Większość, aż 54 procent pytanych najwięcej wydaje na jedzenie i napoje. 17,5 procent za najbardziej kosztowny uznaje zakup alkoholu, który jest wciąż dla wielu Polaków symbolem gościnności. Planując święta część osób sporo inwestuje w przygotowania i dekorację domu do wizyty rodziny lub znajomych – wydatek z tym związany za największy uznało 9,7 procent respondentów. Nieco mniej, 9 procent, ponosi najwyższe koszty, kupując upominki dla bliskich. Dla 6,5 procent ankietowanych największym wydatkiem staje się podróż do bliskich, a dla 3,3 procent – zakup nowych ubrań.
Skąd weźmiemy pieniądze na święta? 76,8 procent przepytanych Polaków przyznaje, że wielkanocne wydatki sfinansuje z bieżących zarobków. Tylko 12 procent wcześniej odkłada pieniądze, a 11,2 procent zamierza na ten cel wziąć pożyczkę (9 procent od rodziny lub znajomych, a 2,2 procent – z banku).

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?