MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na wigilię karpie będą bardzo drogie. Sprawdź, dlaczego

Marzena SMORĘDA [email protected]
Kolejny rok smakosze karpia mogą obejść się smakiem, bo tradycyjna ryba na Wigilię może być bardzo droga
Kolejny rok smakosze karpia mogą obejść się smakiem, bo tradycyjna ryba na Wigilię może być bardzo droga
Chociaż ryby nęka choroba, nie zabraknie karpi na świąteczny stół. Będą za to droższe. I to sporo. W świętokrzyskich gospodarstwach rybackich już rozpoczęto odławianie. Ale w tym roku będziemy też wybierać inne ryby.

Karpi będzie mało, a ich ceny będą w tym roku jeszcze wyższe niż w ubiegłym. Średnio o połowę. Może więc pora zerwać z tradycją i zamiast biegać przed Wigilią za żywą rybą, zastąpić ją innym gatunkiem?

 

RYB BĘDZIE MNIEJ

 

Czy w związku z pogłoskami o chorobie pustoszącej stawy hodowlane w naszym regionie nie zabraknie tych ryb na Wigilię i amatorzy karpia obejdą się smakiem?

 

- Karpi na tegoroczne święta będzie mniej, ale nie powinno ich zabraknąć. Ewentualne braki zawsze uzupełnia się importem z zagranicy, głównie z Czech. Ten rok był dla rozwoju ryb dość dobry, ale hodowle dziesiątkowała groźna choroba KHV, która w Polsce nęka je od 10 lat i wciąż się rozszerza na nowe tereny. Wirus, który można porównać do ludzkiej opryszczki, u ryb ma bardzo dramatyczny przebieg. Niestety, nie ma na niego lekarstwa. Ryba traci odporność, nękają ją wszystkie inne choroby i zdycha. To działa tak, jak AIDS w przypadku człowieka. Ale na szczęście ten niebezpieczny dla karpi wirus nie przenosi się na ludzi i nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia, Dotyczy wyłącznie ryb – wyjaśnia Krzysztof Jerczyński, właściciel 100-hektarów stawów hodowlanych i dzierżawca 800-hektarowego gospodarstwa rybackiego z Kołońca w województwie świętokrzyskim.

 

- Jeśli chodzi o ceny karpi, to podpisałem już umowy na ich dostawę do dużych sieci handlowych. Trafią tam te, które ważą przynajmniej kilogram. Mniejszym na rok darujemy życie – śmieje się hodowca.

DROŻEJ NIŻ PRZED ROKIEM

 

Cena karpia w hurcie z pewnością wzrośnie w porównaniu z rokiem 2010. Producenci ryb negocjują teraz ze sklepami i hurtowniami, bo tegoroczna cena musi uwzględniać wzrost kosztów produkcji, między innymi pasz, paliwa i opłat dzierżawnych.

 

- W tym roku sprzedaję ryby drożej, więc ich cena detaliczna także wzrośnie. Moim zdaniem, w sklepach wyniesie ona około 15 złotych, a więc sporo drożej niż w ubiegłym roku, kiedy kosztowały 10,50 złotych za kilogram. W małych sklepach i na bazarach zawsze jest drożej i za kilogramową rybę zapłacimy z pewnością powyżej 15 złotych, zaś w sieciach handlowych prawdopodobnie należy spodziewać się cen promocyjnych - wyjaśnia Krzysztof Jerczyński.

 

Wzrost cen karpia w porównaniu z ubiegłorocznymi nieofi-cjalnie potwierdzają też sklepy dużych sieci handlowych, ale pewne informacje co do ich wysokości będą znane dopiero na początku grudnia. Karpie pływać będą w sklepowych kadziach dopiero w ostatnim tygodniu przez Bożym Narodzeniem i sprzedawane będą żywe tylko zgodnie z przepisami, dotyczącymi ich przetrzymywania i transportu.

 

Zapytaliśmy przechodniów, czy wyobrażamy sobie Wigilię z inną rybą niż karp.

 

Danuta Baran: - Nie zrezygnuję z karpia, nawet jeśli bę-dzie drogi, tradycja to tradycja i raz w roku można sobie na to pozwolić. Inne ryby także są pyszne, na przykład halibut, ale na święta karp jest obowiązkowy.

Joanna Kotowska: - Karpia z powodzeniem można za-stąpić inną rybą. W dodatku taką, która nie ma tylu ości. Za-zwyczaj karp gości u mnie na stole, ale w trudnej sytuacji je-stem skłonna do ustępstw i moja rodzina także.

Wanda Pieniążek: - Lubię karpia i symbolicznie powinien on znaleźć się w świątecznym menu, ale może też być inna ry-ba, na przykład szczupak, za którym przepadamy w domu. Jest wiele gatunków, które smakują równie dobrze, albo nawet le-piej.

Joanna Nowak: - Moja mama nie smaży karpia, bo nikt w domu nie ma serca go zabijać. Robimy inne ryby, przede wszystkim takie bez ości. Dla mnie poza tym najważniejsze są śledzie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia