Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrywamy film, jak wybrać kamerę

Robert Felczak
Kamerę najczęściej używa się podczas wojaży. I dlatego warto, aby była lekka. Producenci zadbali o to - większość modeli waży przeważnie od 0,25 do 0,60 kilograma (bez akumulatora).
Kamerę najczęściej używa się podczas wojaży. I dlatego warto, aby była lekka. Producenci zadbali o to - większość modeli waży przeważnie od 0,25 do 0,60 kilograma (bez akumulatora).
Są na kasety, płyty DVD, karty pamięci lub z wbudowanym dyskiem twardym. To jednak nie koniec różnic. Jak więc wybrać kamerę wideo? Dziesiątki modeli kilkunastu producentów nie ułatwiają wyboru kamery wideo. Spieszymy więc z poradami dotyczącymi najważniejszych kryteriów, które trzeba rozważyć przed zakupem.

Wszystkie modele kamer, jakie znajdziemy w sklepie, zapisują obraz i dźwięk cyfrowo. Na kasecie MiniDV, płycie DVD (o średnicy 8 centymetrów), wbudowanym dysku twardym (HDD) lub karcie pamięci (SD lub Memory Stick). Którą więc wybrać? Jeśli chcemy wyłącznie nagrywać filmy, a nie zamierzamy poddawać ich komputerowej obróbce, można zdecydować się na standard MiniDV. W przeciwnym razie warto wybrać model DVD, a najlepiej HDD.

Jakość nagrań nie jest uzależniona od nośnika. Decydujące są parametry kamery. Oprócz najważniejszych (patrz infografika) warto również zainteresować się łatwością obsługi kamery. W tym przypadku szczególnie istotną kwestią jest menu kamery. Powinno być oczywiście w języku polskim, co zapewni bezproblemowe wykorzystywanie poszczególnych funkcji kamery.

Kolejna ważna cecha: stabilizacja obrazu. Dzięki niej likwidowane są drgania wywołane ruchem ręki osoby nagrywającej film. Warto wybrać model ze stabilizacją optyczną, która jest lepsza niż elektroniczna.

 

Istotna jest też waga. Kamerę najczęściej używa się podczas wojaży. I dlatego warto, aby była lekka. Producenci zadbali o to - większość modeli waży przeważnie od 0,25 do 0,60 kilograma (bez akumulatora).

Przydatną, dodatkową funkcją kamer jest także możliwość robienia nimi cyfrowych zdjęć. Rozdzielczość fotografii jest uzależniona od modelu kamery. Przeważnie wynosi od 0,8 do 6,1 miliona pikseli.

Ponadto warto pamiętać, że kamera to delikatne urządzenie naszpikowane elektroniką. Nie lubi więc wstrząsów, wilgoci oraz niskich lub wysokich temperatur. I dlatego dobrze jest dodatkowo kupić specjalną torbę, w której będzie bezpieczna podczas podróży.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia