3/9 Zamknij

POGRZEB KIM DZONG ILAdata: 28 grudnia 2011koszt: 40 mln dolarówTo z pewnością jeden z najbardziej łzawych pogrzebów w historii ostatnich lat. Śmierć

Nicor, CC BY-SA 3.0, Pomnik Kim Ir Sena (z lewej) na wzgórzu Mansudae w Pjongjangu, uzupełniony o pomnik Kim Dzong Ila (z prawej)

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

POGRZEB KIM DZONG ILA

data: 28 grudnia 2011
koszt: 40 mln dolarów

To z pewnością jeden z najbardziej łzawych pogrzebów w historii ostatnich lat. Śmierć przywódcy Korei Północnej, która nastapiła 17 grudnia 2011 roku, wywołała narodową histerię. Mieszkańcy stolicy, Pjongjangu, wyszli na ulice, by opłakiwać śmierć „drogiego przywódcy”. Żałoba narodowa trwała aż do 29 grudnia.

Koszt zabalsamowania ciała Kim Dzong Ila przez specjalnie sprowadzonych z Rosji specjalistów wyniósł 1 mln dolarów. Zabalsamowane zwłoku przywódcy wystawiono na widok publiczny w Pałacu Pamięci Kumsusan na 11 dni. Hołd zmarłemu miało złożyć ok. 5 mln osób.

Orszak pogrzebowy dyktatora liczył aż 200 osób. W trakcie trwającej trzy godziny procesji, tłumy na widok czarnej limuzyny z ogromnym portretem Kima wznosiły okrzyki "Ojciec!". W latach następujących po pogrzebie wzniesiono liczne pomniki przywódcy, których łączny szacuje się na dziesiątki milionów dolarów. Samo utrzymanie zabalsamowanych zwłok ma opiewać na kwotę 2,5 mln dolarów rocznie.

Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy