MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najtańsza pożyczka dla studentów

Marzena SMORĘDA [email protected]
Dotowane przez państwo kredyty studenckie z roku na rok są coraz bardziej popularne.
Dotowane przez państwo kredyty studenckie z roku na rok są coraz bardziej popularne.
Dotowane przez państwo kredyty studenckie z roku na rok są coraz bardziej popularne. Niskooprocentowane kredytów dla studentów są możliwe dzięki dotacjom z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego Oprocentowanie kredytu studenckiego to teraz niecałe 1,9 procent. Nie opłaca się więc go nie zaciągać.

Kredyty studenckie dotowane są przez państwo i dzięki temu udzielane są na preferencyjnych warunkach. Spłata się je dopiero po dwóch latach od zakończenia studiów, do tego czasu nie płacąc żadnych odsetek, pokrywa je bowiem Bank Gospodarstwa Krajowego. Po zakończeniu studiów następuje spłata kapitału i naliczanych na bieżąco odsetek. Kredyt spłaca się dwukrotnie dłużej niż się go pobierało. Studenci, którzy wcześniej przez pięć lat pobierali 600 złotych kredytu miesięcznie, spłacają raty w wysokości 274 złotych.

 

Studentowi nie opłaca się więc odrzucać takiego wsparcia ze strony rządu. Kredyt może być wsparciem dla osób, które mają gorszą sytuację materialną. Może być także źródłem oszczędności. Jeśli bowiem co miesiąc student będzie odkładał 600 złotych na koncie oszczędnościowym, które teraz daje 6 procent w skali roku, to po zakończeniu studiów uzbiera się na nim prawie 34 tysiące złotych.

 

Nie każdy student otrzyma jednak preferencyjny kredyt. Po pierwsze, musi mieć poręczycieli, czyli najczęściej rodziców, którzy będą dla banku wiarygodni. Jeśli takiej możliwości nie ma, może się zwrócić o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego albo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdy pochodzi z obszarów wiejskich. Po drugie, zarobki rodziców nie mogą być za wysokie, co w pewnym stopniu ogranicza możliwości zaciągania kredytu w celu gromadzenia oszczędności. W ubiegłym roku dochód na członka rodziny, który dawał pierwszeństwo w uzyskaniu pożyczki, wynosił 2,5 tysiąca złotych. W tym roku może on być nieco wyższy.

 

W trudnej sytuacji mogą się znaleźć studenci, którzy nagle przerwą naukę. Wtedy trzeba zacząć spłacać kredyt od razu. Zaciągając teraz kredyt nie wiadomo, jakie będzie jego oprocentowanie. Teraz jest niskie, bo rekordowo niskie są stopy procentowe NBP, ale w kolejnych latach mogą one pójść nieco w górę. Na szczęście mechanizm wyliczania oprocentowania kredytu studenckiego gwarantuje, że i tak będzie to najtańsza pożyczka na rynku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia