Najważniejsze są miejsca pracy

Marzena Smoręda
Udostępnij:
Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego oceniła sytuację na rynku pracy, kondycję przedsiębiorstw i społeczne skutki spowolnienia gospodarczego w województwie świętokrzyskim i zwróciła się do przedsiębiorców, władz samorządowych i rządu o podjęcie działań, które minimalizują skalę zagrożeń w sferze ekonomicznej i społecznej pracowników.

Na podstawie informacji uzyskanych od przedstawicieli wojewódzkiego i powiatowych urzędów pracy, Okręgowego In-spektora Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zajęła stanowisko, iż wobec trudnej sytuacji w gospodarce najważniejsze jest utrzymanie istniejących miejsc pracy i przeciwdziałanie dalszemu wzrostowi bezrobocia w naszym regionie, gdzie stopa bezrobocia wynosi ponad 15 procent.

 

Ponieważ rosnące bezrobocie prowadzi do ubóstwa, wy-kluczenia społecznego i wielu problemów wymagających udziału służb socjalnych, Komisja Dialogu Społecznego zwróciła się do samorządów oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o finansowanie wsparcia dla osób najbardziej go potrzebujących.

 

Lekarstwem na trudną sytuację gospodarczą jest skuteczne wykorzystywanie wszelkich instrumentów, przede wszystkim na gruncie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przy współpracy związków zawodowych, organizacji pracodawców i administracji publicznej.

 

Jednym ze sposobów przeciwdziałania stagnacji gospodarczej jest realizacja inwestycji finansowanych z budżetu państwa oraz funduszy strukturalnych. Lata 2009–2010 będą okresem intensywnego wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2007–2013, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” oraz Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008- 2011. Środki finansowe przeznaczone na realizację rozwojowych i priorytetowych dla województwa przedsięwzięć infrastrukturalnych mogą znacząco poprawić sytuację na rynku pracy.

 

Duże znaczenie dla regionalnego rynku pracy ma Progra-m Operacyjny „Kapitał Ludzki”, adresowany bezrobotnych, zwalnianych z pracy, chcących podjąć działalność gospodarczą, dlatego obecna sytuacja wymaga od Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego podjęcia działań, które umożliwią terminowe rozpoczęcie i prowadzenie inwestycji drogowych, modernizacji i rozbudowy bazy dydaktycznej wyższych uczelni, rozbudowy Targów Kielce i wielu innych.

 

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego szansy na poprawę sytuacji upatruje w „Pakiecie Działań Antykryzysowych”, przedłożonym rządowi dla podjęcia wspólnych rozwiązań, jako płaszczyźnie porozumienia we wprowadzaniu rozwiązań, chroniących istniejące miejsca pracy w sytuacjach pogorszenia się kondycji ekonomicznej firm m.in. poprzez subsydiowanie zatrudnienia jako alternatywy zwolnień grupowych, podniesienia płacy minimalnej, organizacji dodatkowych szkoleń dla pracowników. Ma nadzieję, że w ramach negocjacji i działań legislacyj-nych zostaną przyjęte akty prawne, umożliwiające przetrwanie wielu zagrożonym firmom, które stoją przed koniecznością ograniczenia zatrudnienia.

 

Komisja zaapelowała także do ministra pracy i polityki społecznej o zmianę przepisów prawnych w zakresie rynku pracy i zatrudniania osób niepełnosprawnych, które w sytuacji kryzysu gospodarczego pogarszają sytuację ekonomiczną przedsiębiorców i prowadzą do likwidacji miejsc pracy.

 

Także pracodawcy powinni szukać rozwiązań „oszczędzających” miejsca pracy, wykorzystując możliwości pomocy oferowane w ramach polityki rynku pracy, ponieważ jedynie wspólne przeciwstawienie się niekorzystnym trendom stworzy lokalne koalicje pracodawców, związków zawodowych, służb zatrudnienia i władz samorządowych, które będą aktywnie działać na rzecz poprawy sytuacji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie