Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa w Polsce biogazownia powstanie w Starachowicach

M.K.
Największa w Polsce biogazownia powstanie w Starachowicach
Największa w Polsce biogazownia powstanie w Starachowicach sxc.hu
Największa w Polsce biogazownia i bioelektrownia powstanie do końca 2017 roku w Starachowicach – zapowiedzieli przedstawiciele firmy Bioelektrownie Świętokrzyskie.

Prezes Bioelektrowni Świętokrzyskich Marek Kurtyka i wiceprezydent Starachowic Sylwester Kwiecień podpisali akt notarialny potwierdzający sprzedaż 9 hektarów terenu na osiedlu Bugaj. Miasto zyskało ponad trzy miliony złotych, a nowy właściciel – dogodnie położony teren pod inwestycję.

 

Spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie kupiła działkę mając konkretne plany wykorzystania tego terenu. Ma tam powstać bioelektrownia o mocy 7 megawatów i biogazowania o mocy 3 megawatów. Pod względem uzyskiwanej mocy będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce i jedna z większych w Europie. Druga biogazownia o podobnej mocy powstaje w Rzędowie w świętokrzyskiej gminie Tuczępy. Tam inwestorem jest także spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie.

 

Starania o uzyskanie pozwolenia na budowę mają zacząć się w tym roku. Budowa ma ruszyć w drugiej połowie 2014 roku. Orientacyjny koszt inwestycji to około150 milionów złotych. Inwestor zamierza ubiegać się o środki unijne z nowego budżetu Unii Europejskiej, gdzie są przewidziane pieniądze na wdrażanie projektów związanych z pozyskiwaniem tak zwanej zielonej energii. Część pieniędzy zamierza wyłożyć z własnego budżetu.

 

Biogazownia ma wykorzystywać rośliny zielone, tak zwaną biomasę, uprawiane w gminie Brody i Mirzec na ziemi słabej jakości. Zdaniem inwestora, rolnicy będą mogli tylko zyskać, kiedy na ziemi, gdzie produkcja jest nieopłacalna uzyskają plon, który będą mogli sprzedać.

 

Biomasa zostanie przetworzona na biogaz, a ten z kolei na biometan i energię elektryczną. Całość produkcji ma być oparta o technologię, która jest własnością Bioelektrowni Świętokrzyskich. Innowacyjność technologii polega na tym, że nie ma produktów ubocznych. Osad pofermentacyjny, który zostanie po wyprodukowaniu biogazu będzie odwadniany, suszony, a po wzbogaceniu składnikami mineralnymi granulowany. Docelowo ma służyć jako substytut nawozu organicznego. Technologia Elektra – jak zapewniają przedstawiciele inwestora – gwarantuje, że całość produkcji będzie bezwonna.

 

Odbiorcami zielonej energii będą firmy zlokalizowane na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zainteresowane podpisaniem umów są między innymi MAN, Cersanit, Cerrad, MZK, które będą mogły uzyskiwać tańszą energię elektryczną i gaz, co ma z kolei przełożyć się na niższe koszty własne.
 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia