Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa w Tarnobrzegu farma fotowoltaiczna oddana do użytku. Zaopatrzy w energię elektryczną Zakłady Chemiczne "Siarkopol" [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Ponad 8 milionów złotych kosztowała farma fotowoltaiczna, którą Zakłady Chemiczne „Siarkopol” w Tarnobrzegu uruchomiły na potrzeby przedsiębiorstwa. Moc instalacji wytwarzającej energię elektryczną przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego to 2 megawaty. Celem inwestycji jest obniżenie kosztów produkcji, które przekładają się na ceny wytwarzanych przez spółkę nawozów.

Farma powstała na terenie nieczynnego zbiornika wodnego przy ulicy Strefowej i ma przyłącze do sieci dystrybucji elektrycznej w Tarnobrzegu i Chmielowie w gminie Nowa Dęba. To największa tego typu instalacja w Tarnobrzegu. Składa się z 5796 modułów fotowoltaicznych. Wytwarzana przez farmę energia pokryje 15 procent zapotrzebowania zakładu.

Farma pozwoli nam zmniejszyć koszty energii elektrycznej i emisję dwutlenku węgla. Jest to więc przedsięwzięcie przyjazne środowisku

– mówił podczas oficjalnego otwarcia instalacji Wojciech Brzezowski, prezes Zakładów Chemicznych „Siarkopol”, jednej ze spółek Grupy Kapitałowej „Siarkopol” Tarnobrzeg. Zakładów Chemicznych „Siarkopol”.

Farma kosztowała ponad 8 milionów złotych, z czego 2,8 mln zł stanowi pozyskana przez spółkę dotacja z Regionalnego Programu Rozwoju Regionalnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Obecny na uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że działania Grupy Kapitałowej „Siarkopol” wpisują się w politykę Unii Europejskiej i kraju zmierzającą do tego, aby maksymalnie chronić środowisko, między innymi poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Warto wspierać takie projekty. Jest to dobry przykład dla pozostałych firm, które na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park „Wisłosan” lokują swoją działalność

– powiedział Władysław Ortyl.

Wspomniał, że inwestycja niesie ze sobą także bardzo ważny efekt związany z rekultywacją.

Ten teren, doświadczony wieloletnią eksploatacją złóż siarki, w dalszym ciągu wymaga takich działań. Myślę, że Grupa Kapitałowa „Siarkopol” wypełnia tę misję

– uznał marszałek.

Prezes zarządu Grupy Kapitałowej „Siarkopol” Jacek Maślanka zapowiedział kolejne inwestycje w energię odnawialną.

To druga taka farma należąca do naszej grupy. Pierwsza powstała w roku 2020 na terenach pokopalnianych w Jeziórku. W kwietniu będziemy oddawać do użytku koleją farmę o mocy jednego megawata. W planach mamy osiągniecie do roku 2024 łącznej mocy 14 megawatów. Jeszcze w tym roku zaczniemy budowę farmy o mocy 4 megawatów, głównie pod potrzeby Zakładów Chemicznych „Siarkopol”

– mówił Jacek Maślanka.

Zakłady Chemiczne „Siarkopol” specjalizują się w produkcji nawozów mineralnych, nawozów zawiesinowych siarkowych i siarki konfekcjonowanej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia