Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nareszcie łatwiej dla przedsiębiorców

Janusz PETZ, [email protected]
System "jednego okienka" jeszcze trochę zgrzyta. czy przedsiębiorcy doczekają się czasów, gdy okienka w urzędcah w ogóle będa puste, bo wszystko załatwimy przez Internet?
System "jednego okienka" jeszcze trochę zgrzyta. czy przedsiębiorcy doczekają się czasów, gdy okienka w urzędcah w ogóle będa puste, bo wszystko załatwimy przez Internet?
Jedno okienko i mniej kontroli. Ma być łatwiej dla przedsiębiorców w wyniku zmian w prawie, jakie weszły już w życie. Osoba chcąca zarejestrować działalność gospodarczą wypełnia teraz jeden wniosek i załatwia formalności w jednym okienku. To wszystko działa jeszcze z zakłóceniami, ale pierwszy krok udało się zrobić, a są następne. Jakie?

Drugą, wręcz rewolucyjną nowością dla przedsiębiorców nowelizacją  jest zapis o tym, że  firma będzie mogła być skontrolowana tylko w sprawny sposób bez zakłócania jej działalności.

Już od 31 marca osoba chcąca założyć firmę teoretycznie składa tylko jeden wniosek - zamiast dotychczasowych czterech. Pozostałe formalności mają załatwiać pracownicy urzędu. W ten sam sposób  można również zgłaszać zmiany w działalności firmy.

Przedsiębiorca  wreszcie może składać jeden wniosek o wpis do poszczególnych rejestrów - gminy, urzędu skarbowego, urzędu statystycznego i ZUS. Rejestracja firmy  zostanie przeprowadzona w sposób tradycyjny, papierowy, jednak z uwzględnieniem możliwości złożenia wniosku bez wychodzenia z domu, poprzez Internet lub listownie.

Istotną zmianą jest to, że działalność można rozpocząć już w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej przed uzyskaniem zarejestrowania. Oznacza to, iż przedsiębiorca nie będzie musiał czekać na rozstrzygnięcie organów administracji publicznej co do jego wniosku.

„Jedno okienko” jest rozwiązaniem rewolucyjnym, ale stanowi etap przejściowy. Od 1 lipca 2011 roku zastąpi je koncepcja „zero okienka”. To z kolei system, który pozwoli na założenie firmy przez Internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia