MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Bank Polski i Caritas pomagają najuboższym

Marzena SMORĘDA [email protected]
Narodowy Bank Polski i Caritas Polska podjęły wspólną akcję, której celem jest zbiórka i wymiana starych pieniędzy sprzed denominacji.
Narodowy Bank Polski i Caritas Polska podjęły wspólną akcję, której celem jest zbiórka i wymiana starych pieniędzy sprzed denominacji.
Pieniądze sprzed 1995 roku – choć od 14 lat nie można nimi płacić za towary i usługi – mają jeszcze swoją moc: mogą pomóc najuboższym dzieciom w Polsce. Narodowy Bank Polski i Caritas Polska podjęły wspólną akcję, której celem jest zbiórka i wymiana starych pieniędzy sprzed denominacji.

Akcja potrwa do końca tego roku. Tego dnia stare pieniądze ostatecznie stracą swoją wartość i staną się jedynie pamiątką lub obiektem zainteresowań kolekcjonerów. Zanim jednak tak się stanie, możemy wymienić stare złote na nowe. A włączając się w akcję NBP i polskiego Caritasu dodatkowo możemy pomóc najuboższym uczniom w Polsce.

 

Stare banknoty i monety zbierają diecezjalne placówki Caritas w całym kraju. Pieniądze następnie zostaną wymienione przez Narodowy Bank Polski na nowe złote. Całość uzyskanej w ten sposób kwoty zostanie przeznaczona na opiekę nad dziećmi w ramach prowadzonego przez Caritas programu „Skrzydła”.

 

Z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynika, że w domach mamy jeszcze około 8,3 miliarda sztuk starych monet i banknotów. Ich łączna wartość – licząc w nowych złotych – to około 175 milionów złotych. I potencjalnie taka właśnie kwota mogłaby wspomóc akcję NBP i Caritasu!

 

Stare pieniądze wyszły z powszechnego obiegu z końcem 1996 roku, jednak do 31 grudnia 2010 roku można je wymienić na nowe złote. Najmniejszą kwotą podlegającą wymianie jest 100 złotych, które dzisiaj ma wartość 1 grosza. Stare banknoty i monety można także wymieniać w oddziałach okręgowych NBP lub w kasach banków krajowych prowadzących obsługę kasową.

 

Program „Skrzydła” to długoterminowa pomoc uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie potrzebują pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu artykułów szkolnych czy dofinansowania do wycieczek szkolnych. Program proponuje firmom i osobom prywatnym objęcie potrzebujących dzieci opieką finansową przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Obecnie Caritas w Polsce opiekuje się w ten sposób trzema tysiącami dzieci.

 

Więcej informacji na stronie: www.WymienmySie.nbp.pl
Więcej o programie „Skrzydła” na stronie: www.Skrzydla.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia