85 procent akcji świętokrzyskiego przedsiębiorstwa przejmie notowana na giełdzie Grupa Azoty z siedzibą w Tarnowie po tym, gdy ostateczną zgodę na koncentrację wyda Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Grupa Azoty to polski gigant w przemyśle chemicznym. Skupia największe polskie zakłady tej branży – między innymi zakłady w Policach, Puławach, Tarnowie, Kędzierzynie-Koźlu. 33 procent akcji grupy należy do skarbu państwa, który jest udziałowcem większościowym. Znaczące pakiety mają też Norica Holding – 15,34 procent; ING Otwarty Fundusz Emerytalny – 9,96 procent; Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU – 8,76 procent.
Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało 25 września 2013 roku ze spółką Grupa Azoty z siedzibą w Tarnowie warunkową umowę sprzedaży 4 milionów 675 tysięcy akcji, stanowiących 85 procent kapitału zakładowego spółki Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol z siedzibą w Grzybowie.
Przeniesienie praw z akcji nastąpi pod warunkiem otrzymania przez inwestora ostatecznej decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji.
Grzybowski Siarkopol to jedyne przedsiębiorstwo w kraju i na świecie prowadzące kopalniane wydobycie siarki. Firma działa od 1 czerwca 1966 roku. W tym dniu wydobyto pierwszą tonę siarki niestosowaną dotychczas w Polsce i w Europie metodą podziemnego wytopu. Siarkopol należy dziś do czołówki eksporterów regionu świętokrzyskiego. Około 80 procent produkcji trafia do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Austrii i Niemiec. Spółka z siedzibą w Grzybowie zatrudnia około 800 osób.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?