Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza skarbówka bije rekordy!

Marzena Smoręda
- Zaskoczę wszystkich, bo większe wpływy do z podatków odo głównie efekt dobrowolnego deklarowania i wpłat podatników, a nie kontroli i postępowań podatkowych - mówi Sławomir Podkówka.
- Zaskoczę wszystkich, bo większe wpływy do z podatków odo głównie efekt dobrowolnego deklarowania i wpłat podatników, a nie kontroli i postępowań podatkowych - mówi Sławomir Podkówka. Dawid Łukasik
Po wiosennej rewolucji w Świętokrzyskiem rosną wpływy z podatków do państwowej kasy.

O rekordowych wpływach z podatków, podwyżkach dla pracowników i supernowościach technologicznych dla klientów świętokrzyskiej „skarbówki” po rewolucji w jej strukturze rozmawiamy z dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Kielcach Sławomirem Podkówką.

Panie dyrektorze, przypomnijmy, co zmieniło się od 1 marca bieżącego roku w organizacji Krajowej Administracji Skarbowej?
- Krajowa Administracja Skarbowa to nowa organizacja odpowiedzialna za pobór, wymiar i ściąganie należności podatkowych i celnych. Od 1 marca połączono w jedną organizację administrację podatkową, Służbę Celną oraz kontrolę skarbową, po to, by ulepszyć sprawność działania całej administracji skarbowej, czyli poprawić jej skuteczność i efektywność.

Do czasu reformy w województwie świętokrzyskim działały niezależne od siebie trzy piony: izba skarbowa i urzędy skarbowe, izba celna, urzędy celne i oddziały celne oraz urząd kontroli skarbowej, co powodowało rozproszenie i powielanie niektórych zadań, związanych z poborem podatków i ceł. Wszystkie te jednostki miały własne budżety, kadry, zarządzały majątkami, własne kierunki rozwoju, cele, a także niezależne od siebie rozwiązania informatyczne, które w niewystarczającym stopniu współdziałały ze sobą. W konsekwencji utrudniało lub wręcz uniemożliwiało spójne i skuteczne działanie oraz generowało większe koszty. Wykorzystywanie kadry też nie było optymalne. Słowem, teraz nasza działalność jest bardziej spójna, tańsza i pozwala lepiej wykorzystać techniczne czy finansowe zaplecze.

Świętokrzyskie urzędy skarbowe przeszły też kadrowe zmiany. Na czym one polegały?
Obecnie zatrudnionych jest w Izbie Administracji Skarbowej w Kielcach 1499 osób, w tym 1345 członków korpusu służby cywilnej, 137 funkcjonariuszy i 17 pracowników poza korpusem służby cywilnej. Licząc procentowo do stanu zatrudnienia sprzed 31 maja 2017 roku. propozycje zatrudnienia w nowych strukturach trafiły do 90,26 procent osób. W związku z reformą propozycję pracy czy pełnienia służby złożono 1372 osobom, z czego 7 osób jej nie przyjęło. Liczba propozycji pracy czy pełnienia służby wynikała z realnych możliwości funduszu płac. Po reformie należało bowiem uwzględnić pieniądze niezbędne na podwyżki dla najmniej zarabiających - do poziomu 3000 złotych brutto wynagrodzenia zasadniczego. W województwie świętokrzyskim taką podwyżkę otrzymało 813 osób.

Ale kadrę świętokrzyskich urzędów trzeba uzupełnić. Na przykład przez przeprowadzenie naborów zewnętrznych, ponieważ nie we wszystkich przypadkach da się zmienić kompetencje pracowników doraźnymi szkoleniami. Brakuje nam pracowników o wysokich kwalifikacjach informatycznych i analitycznych. W tych naborach będą mogły brać również udział osoby, które nie otrzymały od nas propozycji pracy lub pełnienia służby.

Czy widać już jakieś pozytywy tych wszystkich zmian?
- Po paru miesiącach widać, że w naszym województwie wzrosły między innymi kwoty wpływów podatkowych ogółem i w poszczególnych podatkach. Na przykład kwota wpływów podatków ogółem na 30 czerwca 2017 roku wyniosła u nas 1.699.920.330 złotych i jest wyższa o 30,12 procent w porównaniu do I półrocza 2016 roku i o 54,98 procent w porównaniu do I półrocza 2015 roku. Wpływy z podatku od towarów i usług, które stanowią 47,86 procent ogólnej kwoty wpływów, w tym roku na koniec czerwca wyniosły 813.543.108 złotych, czyli są wyższe o 81 procent, w porównaniu do I półrocza 2016 roku i o 163,45 procent w stosunku do I półrocza 2015 roku. Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, które stanowią 44,62 procent ogólnej kwoty wpływów, w tym roku mają już poziom 758.563.733 złotych, czyli są wyższe o 2,50 procent w porównaniu do I półrocza 2016 roku i o 18,51 procent w porównaniu do I półrocza roku 2015. I jeszcze porównanie wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych, które stanowią 7,47 procent ogólnej kwoty wpływów. W I półroczu bieżącego roku wyniosły 127.067.606 złotych, czyli były wyższe o 9,22 procent w porównaniu do I półrocza 2016 roku i niższe o 13,87 procent w porównaniu do I półrocza do 2015 roku.

Warto zauważyć, że wpływy z tytułu podatku od towarów i usług na koniec I półrocza 2017 roku stanowią 86,73 procent kwoty wpływów w całym 2016 roku oraz 112,68 procent kwoty w całym 2015 roku.

Skąd takie sukcesy? Przeprowadzacie więcej kontroli?
- Tu wszystkich zaskoczę. To głównie efekt dobrowolnego deklarowania i wpłat podatników, a nie kontroli i postępowań podatkowych. Na potwierdzenie przytoczę liczby. Na koniec czerwca 2017 roku urzędy skarbowe w województwie świętokrzyskim przeprowadziły 713 kontroli podatkowych, czyli o 272 kontrole mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego oraz o 534 kontrole mniej niż na koniec I półrocza 2015 roku.

Co ważnego dla podatników dzieje się jeszcze w Izbie Administracji Skarbowej w Kielcach?
- Poza standardowymi zadaniami w zakresie poboru i ściągania podatków, Izba Administracji Skarbowej w Kielcach bierze udział w pracach, w Ministerstwie Finansów, które mają doprowadzić we wszystkich jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej w Polsce do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Konieczność umożliwienia podatnikom realizacji płatności bezgotówkowych w urzędach skarbowych, sprawdzano od 1 do 31 marca 2017 roku w 16 urzędach w województwie. Ten program pilotażowy pokazał duże zainteresowanie obrotem bezgotówkowym, dlatego w województwie świętokrzyskim takie płatności za pomocą karty są już możliwe w 14 urzędach skarbowych oraz dwóch oddziałach celnych. W planach Ministerstwa Finansów jest także wyposażenie pracowników wykonujących czynności z zakresu egzekucji administracyjnej oraz spraw karnych skarbowych w terminale płatnicze. Prowadzone są też prace nad opracowaniem i wdrożeniem płatności bezgotówkowych w państwowych urzędach, które będą bezpłatne zarówno dla urzędu, jak i jego klientów. Zapewni to klientom możliwość wnoszenia opłat za czynności urzędowe z wykorzystaniem smartfonów.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasza skarbówka bije rekordy! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia