MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Świętokrzyskie 2012: Śliwka szydłowska

esw
Gmina Szydłów to prawdziwe śliwkowe zagłębie w Polsce. Pochodzące stąd owoce trafiają nie tylko na krajowe, ale i zagraniczne stoły.
Gmina Szydłów to prawdziwe śliwkowe zagłębie w Polsce. Pochodzące stąd owoce trafiają nie tylko na krajowe, ale i zagraniczne stoły. archiwum prywatne
Na terenie gminy Szydłów znajduje się około 1000 hektarów sadów, w 80 procentach śliwowych. Dogodne warunki klimatyczno-glebowe, a zarazem wysoka kultura prowadzenia sadów powoduje, iż owoce z Szydłowa cieszą się uznaniem i dużym popytem na giełdach rolno-spożywczych w centralnej i południowej Polsce, a także za granicą.

Produkcja śliwek na terenie gminy stanowi znaczny udział ogólnej produkcji krajowej i waha się w poszczególnych latach od 10 do nawet 25 procent.

Krajowi potentaci z bogatą tradycją

Według relacji Kazimierza Zarzyckiego, prezesa Spółdzielni Producentów Owoców „Dobrysad”, w 2011 roku minie wyprodukowano 20 tysięcy ton śliwek. Biorąc pod uwagę, że produkcja krajowa wyniosła w tym roku około 99 tysięcy ton, można z całą pewnością stwierdzić, że co piąta polska śliwka w 2011 roku pochodziła z Szydłowa.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zaczęto tych terenach uprawiać śliwkę, ale już w XIV-wiecznych zapisach znajdujemy informacje o ogrodach w Szydłowie, z których płacono tak zwane „ogrodne”. Obecnie w ofercie sadowników znajdują się głównie śliwy deserowe oraz dla przemysłu przetwórczego. Na terenie gminy można się doliczyć aż 45 odmian uprawianych śliw! Wynika to ze znakomitych warunków glebowych i mikroklimatycznych, jakie panują na terenie gminy. Nie bez znaczenia są też umiejętności i wiedza sadowników w zakresie pielęgnacji drzewek śliwowych.

Oprócz śliwek surowych sadownicy oferują lokalny produkt, jakim jest wędzona śliwka szydłowska. Suszenie odbywa się na tak zwanych laskach. Metoda ta pozostaje niezmieniona od wielu pokoleń. A do produkcji śliwki wędzonej wykorzystuje się wyłącznie owoce odmian śliwy domowej o dużej zawartości cukru i niedużej zawartości wody.

Uznani w Europie

W 2010 roku Komisja Europejska wpisała śliwkę szydłowską suszoną do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej. Wniosek o rejestrację złożyły wspólnie trzy podmioty: Spółdzielnia Producentów Owoców „Dobrysad”, Stowarzyszenie Producentów Owoców i Kółko Rolnicze w Szydłowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia