Nasze Dobre Świętokrzyskie 2012: Śliwka szydłowska

esw
Gmina Szydłów to prawdziwe śliwkowe zagłębie w Polsce. Pochodzące stąd owoce trafiają nie tylko na krajowe, ale i zagraniczne stoły.
Gmina Szydłów to prawdziwe śliwkowe zagłębie w Polsce. Pochodzące stąd owoce trafiają nie tylko na krajowe, ale i zagraniczne stoły. archiwum prywatne
Udostępnij:
Na terenie gminy Szydłów znajduje się około 1000 hektarów sadów, w 80 procentach śliwowych. Dogodne warunki klimatyczno-glebowe, a zarazem wysoka kultura prowadzenia sadów powoduje, iż owoce z Szydłowa cieszą się uznaniem i dużym popytem na giełdach rolno-spożywczych w centralnej i południowej Polsce, a także za granicą.

Produkcja śliwek na terenie gminy stanowi znaczny udział ogólnej produkcji krajowej i waha się w poszczególnych latach od 10 do nawet 25 procent.

Krajowi potentaci z bogatą tradycją

Według relacji Kazimierza Zarzyckiego, prezesa Spółdzielni Producentów Owoców „Dobrysad”, w 2011 roku minie wyprodukowano 20 tysięcy ton śliwek. Biorąc pod uwagę, że produkcja krajowa wyniosła w tym roku około 99 tysięcy ton, można z całą pewnością stwierdzić, że co piąta polska śliwka w 2011 roku pochodziła z Szydłowa.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zaczęto tych terenach uprawiać śliwkę, ale już w XIV-wiecznych zapisach znajdujemy informacje o ogrodach w Szydłowie, z których płacono tak zwane „ogrodne”. Obecnie w ofercie sadowników znajdują się głównie śliwy deserowe oraz dla przemysłu przetwórczego. Na terenie gminy można się doliczyć aż 45 odmian uprawianych śliw! Wynika to ze znakomitych warunków glebowych i mikroklimatycznych, jakie panują na terenie gminy. Nie bez znaczenia są też umiejętności i wiedza sadowników w zakresie pielęgnacji drzewek śliwowych.

Oprócz śliwek surowych sadownicy oferują lokalny produkt, jakim jest wędzona śliwka szydłowska. Suszenie odbywa się na tak zwanych laskach. Metoda ta pozostaje niezmieniona od wielu pokoleń. A do produkcji śliwki wędzonej wykorzystuje się wyłącznie owoce odmian śliwy domowej o dużej zawartości cukru i niedużej zawartości wody.

Uznani w Europie

W 2010 roku Komisja Europejska wpisała śliwkę szydłowską suszoną do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej. Wniosek o rejestrację złożyły wspólnie trzy podmioty: Spółdzielnia Producentów Owoców „Dobrysad”, Stowarzyszenie Producentów Owoców i Kółko Rolnicze w Szydłowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie