Nasze Dobre Świętokrzyskie 2013. Sandomierz - Królewskie Miasto

esw
Sandomierz to miasto o niezwykle bogatej historii, uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce.
Sandomierz to miasto o niezwykle bogatej historii, uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce. archiwum Urzędu Miejskiego w Sandomierzu
Udostępnij:
Sandomierz jest miastem o tysiącletniej historii, przez wielu uznawanym za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Do najważniejszych walorów Sandomierza należą liczne zabytki obejmujące wszystkie style i epoki oraz wyjątkowe i niespotykane w innych regionach Polski atrakcje przyrodnicze.

Na sandomierskiej Starówce i pobliskich wzgórzach znajduje się łącznie 120 obiektów zabytkowych. Zbudowana w średniowieczu Brama Opatowska to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Miejscowy renesansowy ratusz jest jedną z najpiękniejszych budowli tego typu w kraju. Ściany gotyckiej katedry pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowanej w XIV wieku, zdobione są ufundowaną przez Króla Władysława Jagiełłę bizantyjsko-ruską polichromią, jedną z czterech zachowanych tego typu w Polsce. Ciekawa historia wiąże się z Collegium Gostomianum wzniesionym na początku XVII wieku, jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Jezuiccy zakonnicy jako pierwsi w Polsce prowadzili tutaj szkolenia w zakresie niesienia pomocy ofiarom Wisły. Dzięki nim w Polsce narodziło się ratownictwo wodne.

Zwiedzając Sandomierz nie sposób pominąć Podziemnej Trasy Turystycznej oraz mieszczącego się w Domu Długosza - Muzeum Diecezjalnego z interesującą ekspozycją sztuki sakralnej i rzadkiej urody malarstwem.

Sandomierz to również miasto słynące z atrakcji przyrodniczych. W granicach miasta znajduje się rezerwat geologiczno-przyrodniczy „Góry Pieprzowe” – najstarszy górotwór na terenie Polski i jeden z najstarszych w Europie. Dodatkowo na terenie miasta znajdują się liczne lessowe wąwozy, z najpiękniejszym Wąwozem Królowej Jadwigi.

Wydarzeniem, które bez wątpienia wpłynęło na rozwój turystyczny Sandomierza było rozpoczęcie emisji serialu „Ojciec Mateusz”, realizowanego w naszym mieście. Wyjątkowa uroda zabytków i sandomierskiej przyrody miała przemożny wpływ na ogromną popularność serialu, który przyczynił się do większego zainteresowania walorami turystycznymi Sandomierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie