MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Świętokrzyskie 2013. Sandomierz - Królewskie Miasto

esw
Sandomierz to miasto o niezwykle bogatej historii, uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce.
Sandomierz to miasto o niezwykle bogatej historii, uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce. archiwum Urzędu Miejskiego w Sandomierzu
Sandomierz jest miastem o tysiącletniej historii, przez wielu uznawanym za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Do najważniejszych walorów Sandomierza należą liczne zabytki obejmujące wszystkie style i epoki oraz wyjątkowe i niespotykane w innych regionach Polski atrakcje przyrodnicze.

Na sandomierskiej Starówce i pobliskich wzgórzach znajduje się łącznie 120 obiektów zabytkowych. Zbudowana w średniowieczu Brama Opatowska to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Miejscowy renesansowy ratusz jest jedną z najpiękniejszych budowli tego typu w kraju. Ściany gotyckiej katedry pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowanej w XIV wieku, zdobione są ufundowaną przez Króla Władysława Jagiełłę bizantyjsko-ruską polichromią, jedną z czterech zachowanych tego typu w Polsce. Ciekawa historia wiąże się z Collegium Gostomianum wzniesionym na początku XVII wieku, jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Jezuiccy zakonnicy jako pierwsi w Polsce prowadzili tutaj szkolenia w zakresie niesienia pomocy ofiarom Wisły. Dzięki nim w Polsce narodziło się ratownictwo wodne.

Zwiedzając Sandomierz nie sposób pominąć Podziemnej Trasy Turystycznej oraz mieszczącego się w Domu Długosza - Muzeum Diecezjalnego z interesującą ekspozycją sztuki sakralnej i rzadkiej urody malarstwem.

Sandomierz to również miasto słynące z atrakcji przyrodniczych. W granicach miasta znajduje się rezerwat geologiczno-przyrodniczy „Góry Pieprzowe” – najstarszy górotwór na terenie Polski i jeden z najstarszych w Europie. Dodatkowo na terenie miasta znajdują się liczne lessowe wąwozy, z najpiękniejszym Wąwozem Królowej Jadwigi.

Wydarzeniem, które bez wątpienia wpłynęło na rozwój turystyczny Sandomierza było rozpoczęcie emisji serialu „Ojciec Mateusz”, realizowanego w naszym mieście. Wyjątkowa uroda zabytków i sandomierskiej przyrody miała przemożny wpływ na ogromną popularność serialu, który przyczynił się do większego zainteresowania walorami turystycznymi Sandomierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia