Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014. Mąka pszenna Tortowa z Zakładów Zbożowo-Młynarskich PZZ w Kielcach

marzena
Mąka pszenna Tortowa produkowana przez Zakłady Zbożowo-Młynarskie PZZ w Kielcach idealnie nadaje się do wypie-ku najdelikatniejszych ciast.
Mąka pszenna Tortowa produkowana przez Zakłady Zbożowo-Młynarskie PZZ w Kielcach idealnie nadaje się do wypie-ku najdelikatniejszych ciast.
Udostępnij:
W konkrsie Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014 o laury rywalizuje Mąka pszenna Tortowa typ 450. Poznaj jej zalety.

Zakłady Zbożowo-Młynarskie PZZ w Kielcach to przedsię-biorstwo, które prowadzi działalność w zakresie skupu, produk-cji oraz sprzedaży produktów otrzymywanych w wyniku prze-miału czterech podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia oraz owsa. Początek działalności przedsiębiorstwa związany jest z młynem żytnim przy ulicy Krakowskiej w Kielcach, gdzie od roku 1952 do 2003 prowadzony był przemiał żyta. Obecnie zakłady zlokalizowane są przy ulicy Zakładowej.

Elewator zbożowy, jakim dysponują zakłady może pomie-ścić 40 tysięcy ton zbóż, które potem mielone jest w młynie. Firma dysponuje też kaszarnią i płatkarnią o łącznej zdolności przemiałowej 350 ton w ciągu doby. W zakładach pracuje 60-osobowa załoga. Przedsiębiorstwo działa na rynku lokalnym i krajowym, oferując bogatą gamę wyrobów zbożowo-mącznych dla piekarń i gospodarstw domowych. Szczególne uznanie wśród odbiorców zyskała sobie mąka tortowa, której wysokie walory jakościowe doceniają nie tylko świętokrzyscy konsu-menci, ale również odbiorcy z innych części kraju. Ostatnie lata działalności przedsiębiorstwa zaowocowały wprowadzeniem na rynek nowego produktu - płatków zbożowych, coraz bardziej poszukiwanych przez konsumentów ze względu na swe walory odżywcze. Płatki owsiane produkowane przez PZZ w Kielcach uzyskały znak zdrowej żywności.

Misją firmy jest osiąganie oraz utrzymanie wysokiego po-ziomu jakości i bezpieczeństwa wyrobów, ciągłe zaspokojenie potrzeb, wymagań i oczekiwań klientów. Wdrożone systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności mają na celu dalszy wzrost zaufania klientów, doskonalenia jakości oraz wzrost świadomości i odpowiedzialności pracowników.

Zgłoszona w tym roku do konkursu Nasze Dobre Święto-krzyskie Mąka pszenna Tortowa typ 450, produkowana przez Zakłady Zbożowo-Młynarskie PZZ w Kielcach to najlepiej wyselekcjonowana część uzyskana z przemiału wysoko jakościowych miękkich pszenic. W procesie przemiału uzyskuje się jej 5-7 procent. Tak pozyskana mąka posiada najwyższą jakością oraz bardzo dobre cechy wypiekowe. Jest bardzo ceniona jest przez konsumentów za swoją jasną barwę, lekkość i miałkość i niezastąpiona podczas przygotowywania domowych wypieków. Szczególnie polecana jest do wypieku leciutkich i jasnych wafli, puszystych krążków tortowych, ciasta biszkoptowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie