Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014. Miód wielokwiatowy firmy Ratos-Natura

marzena
Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014. Miód wielokwiatowy firmy Ratos-NaturaMiód wielokwiatowy to prawdziwa skarbnica witamin i wartości odżywczych. Firma Ratos-Natura jest gwarantem jego najlepszej jakości.
Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014. Miód wielokwiatowy firmy Ratos-NaturaMiód wielokwiatowy to prawdziwa skarbnica witamin i wartości odżywczych. Firma Ratos-Natura jest gwarantem jego najlepszej jakości. archiwum prywatne
RATOS-NATURA to rodzinna firma z Olszownicy u podnóża Gór Świętokrzyskich. Istnieje od 1989 roku. Firma specjalizuje się w skupowaniu oraz konfekcjonowaniu miodu naturalnego, pozyskiwanego z rejonów kraju o najlepszych walorach środowiskowych. Produkty firmy uzyskały liczne nagrody i wyróżnienia, które świadczą o doskonałych walorach smakowych oraz zdrowotnych, wśród nich są certyfikaty Konsumencki Znak Jakości, Żywność Atestowana, Najlepsze w Polsce oraz certyfikat Doceń Polskie, promujący polskie produkty.

W konkursie Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014 firma Ratos-Natura zgłosiła Miód wielokwiatowy, ceniony od tysiącleci produkt spożywczy i skuteczne lekarstwo przeciwko wielu schorzeniom
Miód to prawie 80–cio procentowy skoncentrowany roztwór cukru. W jego skład miodu wchodzi woda oraz kwasy organiczne, białka, enzymy, różne składniki mineralne i aromatyczne. Miód to mieszanina 180 różnych składników, wiele z nich występuje tylko w ilościach śladowych.

Ze względu na wysoka zawartość glukozy miód jest znakomitym źródłem „szybkiej” energii. Glukoza jest bezpośrednio przyswajana przez organizm i dostarcza energii potrzebnej do przebiegu procesów życiowych. Fruktoza, która znajduje się w miodzie działa pobudzająco na pracę serca i odkłada się w wątrobie jako glikogen- swego rodzaju rezerwa węglowodanowa. Natomiast enzym acetylocholina działa tonizująco i obniża ciśnienie krwi.

Miód wielokwiatowy pochodzi z nektaru zbieranego przez pszczoły z różnych roślin uprawnych, łąkowych, leśnych i górskich. Ma barwę od jasnokremowej do herbacianej. Posiada mniej lub bardziej intensywny zapach podobny do zapachu wosku, a smak słodki, różny w zależności od składu nektaru. Jak każdy naturalny miód ulega krystalizacji. Na jego walory odżywczo lecznicze ma wpływ duże bogactwo roślin miododajnych z których pszczoły zbierały pożytek. Stosowany jest szczególnie w schorzeniach alergicznych.

Jako środek leczniczy można go stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jest też doskonałym dodatkiem do wielu gotowanych potraw, a przede wszystkim do wypieków. Przy pieczeniu ciasta na miodzie nie kierujemy się względami zdrowotnymi. Podgrzewając miód powyżej 40 stopni, niszczymy w nim wszystkie wartościowe składniki. Miód różni się wówczas od cukru jedynie smakiem i zapachem. Ale zapach i smak to rzeczy nie do pogardzenia i dostateczny powód, by piec ciasto na miodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia