Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Świętokrzyskie 2015. Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi

Redakcja
Nasze Dobre Świętokrzyskie 2015. Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi
Nasze Dobre Świętokrzyskie 2015. Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi
„Dymarki Świętokrzyskie” to jedna z najstarszych, największych i najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych województwa świętokrzyskiego. Obecnie posiada międzynarodowy charakter rozsławiając Województwo Świętokrzyskie w kraju i za granicą.

Powstanie festynu związane jest z dziedzictwem zamieszkującej nasze tereny ludności, trudniącej się w czasach rzymskich hutnictwem żelaza, kiedy w Górach Świętokrzyskich działało największe centrum hutnicze ówczesnej Europy.

W dniach 13 -15 sierpnia 2016 roku odbędzie się już 50 - jubileuszowa edycja tej zapoczątkowanej w 1967r. imprezy, której główną atrakcją jest pokaz wytopu żelaza w piecach ziemnych metodą sprzed 2000 lat, połączony z prezentacją wyników badań naukowych i zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez osoby na co dzień zajmujące się problematyką starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. W trakcie Dymarek turyści oprócz unikatowego pokazu wytopu żelaza mogą nie tylko obejrzeć warsztaty rzemiosł antycznych, pokazy rękodzieła ludowego (kowali, garncarzy, rzeźbiarzy) i realia życia ludzi w II w n.e. ale i w nich uczestniczyć.

Dwudniowy festyn w Nowej Słupi to nie tylko prezentacje zamierzchłych tradycji regionu. To również okazja do prezentacji dorobku ludowego i folklorystycznego regionu świętokrzyskiego, obrzędowości ludowej i ginącego dorobku artystycznego wsi. To szansa zakupu tradycyjnych, regionalnych pamiątek i skosztowania potraw tradycyjnej kuchni świętokrzyskiej. Muzycznym zakończeniem każdego dnia imprezy będzie koncert muzyki popularnej. Dymarki są gwarancją udanego wypoczynku dla wszystkich gości odwiedzających w tych dniach Góry Świętokrzyskie, dając możliwość aktywnego uczestnictwa w miejscowej spuściźnie archeologicznej, ludowej i regionalnej o znaczeniu europejskim.

Dymarki Świętokrzyskie otrzymały w 2003 roku I nagrodę w plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej na Produkt Turystyczny Roku. W 2015 roku Dymarki Świętokrzyskie znalazły się wśród trójki nominowanych do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej.

Obecnie prezentacje archeologiczne odbywają się na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi, będącego rekonstrukcja osady z pierwszych wieków naszej ery.

Centrum Kulturowo - Archeologiczne znalazło się również w tym roku w trójce nominowanych obiektów turystycznych konkursu „Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia