Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nasze firmy ruszyły w świat. Wielki skok ZPUE Włoszczowa. Zobacz listę największych świętokrzyskich eksporterów

marzena
archiwum
Ogłoszono listę 2000 polskich przedsiębiorstw i eksporterów według dziennika „Rzeczpospolita”. W tym roku po raz pierwszy wydawnictwo poświęciło szczególnie dużo miejsca eksportowi, który stał się motorem polskiej gospodarki.. Wśród 270 firm ujętych w tym podrankingu są trzy ze Świętokrzyskiego.

Ranking Rzeczpospolitej 2000 przedsiębiorstw i eksporterów, opublikowany został w tym roku po raz 12. Na gospodarczej mapie Polski, wśród 16 województw, Świętokrzyskie jest dopiero na 13 miejscu pod względem liczby firm ujętych na tej liście. Od 2007 roku z naszego regionu znikło 10 potężnych przedsiębiorstw. Z 40 świętokrzyskich firm, trzy wysoko uplasowały się wśród największych eksporterów.     
 

TRZY EKSPORTOWE POTĘGI
Najwyżej w gronie największych eksporterów znalazła się NSG Group z Sandomierza, producent szyb samochodowych, która w 2012 roku osiągnęła przychody z eksportu w wysokości 695.470 tysięcy złotych. W porównaniu do 2011 były one o 4,1 procent niższe. Wynik firmy netto wyniósł 12.359 tysięcy złotych. Zatrudnienie 2561 osób. Na 86 miejscu uplasowała się Grupa Kapitałowa Barlinek z Kielc, producent podłóg. Jej przychody z eksportu w ubiegłym roku wyniosły 529.596 tysięcy złotych i były większe w porównaniu z rokiem 2011 o 9,9 procent. Jeśli chodzi o wynik finansowy, firma poniosła jednak stratę w wysokości 36.007 tysięcy złotych. Zatrudnienie w grupie wynosi 2916 osób. Na 192 miejscu rankingu uplasowała się Grupa Kapitałowa DS Smith Packaging z Kielc, producent opakowań. W 2012 roku osiągnęła przychody z eksportu w wysokości 135.494 tysiące złotych, które w porównaniu z 2011 rokiem były wyższe o 34,2 procent. Wynik finansowy grupy wyniósł 43.618 tysięcy złotych, a zatrudnienie 1067 osób.

EKSPORTUJĄ CORAZ WIĘCEJ
W podrankingu 40 firm z największym udziałem eksportu w przychodach znalazły się trzy firmy z naszego regionu. NSG Group w Polsce z Sandomierza z przychodami z eksportu wynoszącymi 695.470 tysięcy złotych i udziałem eksportu w sprzedaży wynoszącym 57,2 procent znalazło się na 6 pozycji wśród firm z największym udziałem eksportu w przychodach. Od 2009 roku eksport tej spółki wzrósł aż o 937 procent. 32 miejsce na tej liście zajęło ZPUE z Włoszczowy z przychodami z eksportu wynoszącymi 64.959 tysięcy złotych i udziałem eksportu w sprzedaży wynoszącym 14,3 procent. Od 2009 roku eksport tej spółki wzrósł o ponad 210 procent. Na 36 pozycji jest Grupa Kapitałowa DS Smith Packaging z Kielc z przychodami 135494 tysiące złotych, udziałem eksportu w sprzedaży 22,33 procent i wzrostem eksportu o ponad 204 procent.

Zajęcie przez włoszczowską firmę, producenta urządzeń dla elektroenergetyki wysokiej pozycji w tym rankingu zasługuje na szczególne wyróżnienie ze względu na to, że eksport nie był od początku wpisany w działalność firmy. Ekspansja na sąsiednie rynki to stosunkowo nowa strategia przedsiębiorstwa. -    Oczywiście pozycja ZPUE w rankingu firm o największym wzroście eksportu jest dla nas powodem do dumy - mówi Paweł Mijas, rzecznik prasowy giełdowej spółki z Włoszczowy. –Należy podkreślić, że jest to wynik konsekwentnej realizacji eksportowej strategii, w czym z zaangażowaniem od kilku lat bierze udział cała firma. To także najlepsze potwierdzenie jakości produkowanych przez nas urządzeń - dodaje rzecznik.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia