Nasze firmy ruszyły w świat. Wielki skok ZPUE Włoszczowa. Zobacz listę największych świętokrzyskich eksporterów

marzena
archiwum
Udostępnij:
Ogłoszono listę 2000 polskich przedsiębiorstw i eksporterów według dziennika „Rzeczpospolita”. W tym roku po raz pierwszy wydawnictwo poświęciło szczególnie dużo miejsca eksportowi, który stał się motorem polskiej gospodarki.. Wśród 270 firm ujętych w tym podrankingu są trzy ze Świętokrzyskiego.

Ranking Rzeczpospolitej 2000 przedsiębiorstw i eksporterów, opublikowany został w tym roku po raz 12. Na gospodarczej mapie Polski, wśród 16 województw, Świętokrzyskie jest dopiero na 13 miejscu pod względem liczby firm ujętych na tej liście. Od 2007 roku z naszego regionu znikło 10 potężnych przedsiębiorstw. Z 40 świętokrzyskich firm, trzy wysoko uplasowały się wśród największych eksporterów.     
 

TRZY EKSPORTOWE POTĘGI
Najwyżej w gronie największych eksporterów znalazła się NSG Group z Sandomierza, producent szyb samochodowych, która w 2012 roku osiągnęła przychody z eksportu w wysokości 695.470 tysięcy złotych. W porównaniu do 2011 były one o 4,1 procent niższe. Wynik firmy netto wyniósł 12.359 tysięcy złotych. Zatrudnienie 2561 osób. Na 86 miejscu uplasowała się Grupa Kapitałowa Barlinek z Kielc, producent podłóg. Jej przychody z eksportu w ubiegłym roku wyniosły 529.596 tysięcy złotych i były większe w porównaniu z rokiem 2011 o 9,9 procent. Jeśli chodzi o wynik finansowy, firma poniosła jednak stratę w wysokości 36.007 tysięcy złotych. Zatrudnienie w grupie wynosi 2916 osób. Na 192 miejscu rankingu uplasowała się Grupa Kapitałowa DS Smith Packaging z Kielc, producent opakowań. W 2012 roku osiągnęła przychody z eksportu w wysokości 135.494 tysiące złotych, które w porównaniu z 2011 rokiem były wyższe o 34,2 procent. Wynik finansowy grupy wyniósł 43.618 tysięcy złotych, a zatrudnienie 1067 osób.

EKSPORTUJĄ CORAZ WIĘCEJ
W podrankingu 40 firm z największym udziałem eksportu w przychodach znalazły się trzy firmy z naszego regionu. NSG Group w Polsce z Sandomierza z przychodami z eksportu wynoszącymi 695.470 tysięcy złotych i udziałem eksportu w sprzedaży wynoszącym 57,2 procent znalazło się na 6 pozycji wśród firm z największym udziałem eksportu w przychodach. Od 2009 roku eksport tej spółki wzrósł aż o 937 procent. 32 miejsce na tej liście zajęło ZPUE z Włoszczowy z przychodami z eksportu wynoszącymi 64.959 tysięcy złotych i udziałem eksportu w sprzedaży wynoszącym 14,3 procent. Od 2009 roku eksport tej spółki wzrósł o ponad 210 procent. Na 36 pozycji jest Grupa Kapitałowa DS Smith Packaging z Kielc z przychodami 135494 tysiące złotych, udziałem eksportu w sprzedaży 22,33 procent i wzrostem eksportu o ponad 204 procent.

Zajęcie przez włoszczowską firmę, producenta urządzeń dla elektroenergetyki wysokiej pozycji w tym rankingu zasługuje na szczególne wyróżnienie ze względu na to, że eksport nie był od początku wpisany w działalność firmy. Ekspansja na sąsiednie rynki to stosunkowo nowa strategia przedsiębiorstwa. -    Oczywiście pozycja ZPUE w rankingu firm o największym wzroście eksportu jest dla nas powodem do dumy - mówi Paweł Mijas, rzecznik prasowy giełdowej spółki z Włoszczowy. –Należy podkreślić, że jest to wynik konsekwentnej realizacji eksportowej strategii, w czym z zaangażowaniem od kilku lat bierze udział cała firma. To także najlepsze potwierdzenie jakości produkowanych przez nas urządzeń - dodaje rzecznik.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie