MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauka - Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa z Kielc

Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach została Liderem Regionu 2011 w kategorii Nauka. Fot. WSEiP
Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach została Liderem Regionu 2011 w kategorii Nauka. Fot. WSEiP
Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach jest największą niepaństwową uczelnią w województwie świętokrzyskim i jedną z większych tego typu szkół w kraju. Obecnie studiuje w niej sześć tysięcy studentów, pod kierunkiem 260 nauczycieli akademickich. Uczą w niej renomowani wykładowcy z największych ośrodków akademickich w Polsce. Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa jest najwyżej notowaną świętokrzyską uczelnią niepubliczną w najnowszym rankingu uczelni wyższych przygotowanym przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą”. O potencjale naukowym uczelni świadczy fakt, że w grudniu 2011 roku aż sześciu studentów Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa otrzymało stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego. To stawia studentów kieleckiej uczelni w ścisłej krajowej elicie i świadczy o jej dynamicznym rozwoju.

Początki uczelni sięgają 1997 roku, kiedy to panowie: Tadeusz Dziekan, Andrzej Mroczek, Zbigniew Szczepańczyk oraz Zdobysław Kuleszyński postanowili założyć w Kielcach solidną uczelnię ekonomiczną. Pierwotnie funkcjonowała pod szyldem Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji. Po dziesięciu latach na uczelni udało się utworzyć nowy, atrakcyjny kierunek: prawo. Wtedy też zmieniła się nazwa. Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa jest jedyną świętokrzyską uczelnią, gdzie można zdobyć wykształcenie prawnicze. Symbolem rozwoju uczelni jest odnowiony budynek po dawnym wieżowcu kieleckiej Iskry, który stał się jej wizytówką.

Kolejnym wyzwaniem WSEiP stały się fundusze unijne. Polska otrzymała spory zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej. W tym bardzo duża część unijnej pomocy związana jest z edukacją. Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa doskonale wykorzystuje tą szansę. Uczelnia przygotowywała polskich urzędników do realiów Unii Europejskiej już od 1999 roku. Wielu uczestników szkoleń odbywających się jeszcze przed nasza akcesją do Unii Europejskiej zajmuje teraz czołowe stanowiska.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach realizuje obecnie wiele projektów współfinansowanych ze środków Unie Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, do największych z nich nalezą projekt pn. „Specjalność Prawo administracji publicznej i gospodarcze, kursy przygotowujące do egzaminu aplikacyjnego oraz doszkalanie kadry naukowej z zakresu specjalistycznych języków obcych.” ,a także projekt pn. „Modyfikacja programu na kierunku studiów Informatyka i utworzenie nowej specjalności” , dzięki którym studenci nie ponoszą kosztów kształcenia za studia oraz mają szanse uzyskać atrakcyjne wykształcenie.

Jednym z ciekawszych projektów jest Europejskie Portfolio Językowe (LOLIPOP). Komisja Europejska oceniła ten projekt jako jeden z 30 najlepszych projektów europejskich „uczenia się przez całe życie”. Bardzo dużą wagę uczelnia przywiązuje do międzynarodowej wymiany. Studenci i wykładowcy WSEiP pojawiają się w wielu miejscach Europy. - Nasi studenci mają praktyki od norweskiego Telemark do Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich – mówi Zbigniew Szczepańczyk, dyrektor do spraw współpracy międzynarodowej WSEiP. Dla studentów to jest świetna okazja aby poznać europejskie realia, a także dorobić. Kontakty europejskie studentów i wykładowców przekładają się na coraz lepsze efekty nauczania. W czasie niżu demograficznego i rosnącej konkurencji pomiędzy uczelniami wyższymi to rzecz to bardzo ważna. Od czterech lat na kieleckiej uczelni odbywają się też prestiżowe podyplomowe studia menedżerskie MBA. Uczelnia uczestniczy też aktywnie w życiu miasta i regionu. W ramach uczelni działa Studencka Poradnia Prawna i organizowane są dyżury. Studenci uczelni pomagają bezpłatnie osobom, których zwykle nie stać na wynajęcie adwokata. W strukturze uczelni działa tez Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Regularnie odbywają się w nim zajęcia dla dzieci i ich rodziców, na których w atrakcyjny i przystępny sposób poznają oni podstawy ekonomii.

Andrzej Mroczek, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach: - Środki finansowe pozyskiwane przez naszą Uczelnie, w ramach programów unijnych, to najlepiej zainwestowany kapitał w edukację. We współczesnym świecie, liczą się te kraje, które maja wysoko wykwalifikowane, wykształcone społeczeństwo- jest to najcenniejszy kapitał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia