Nie siedem, nie dziesięć... Ekspert zdradza, ile jaj możemy zjeść przez cały tydzień i każdego dnia. Zobacz jego podpowiedzi na Wielkanoc

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na Wielkanoc stoły uginają się od dań z jajkami. Co roku jemy je na potęgę, tymczasem ile sztuk to porcja maksymalna? Wbrew pokutującym jeszcze opiniom jaja to produkt wartościowy i zdrowy. Ekspert wyjaśnia, jak dużo jajek możemy zjeść dziennie i w ciągu całego tygodnia – to znacznie więcej niż sztuka na dobę!

Spis treści

Ile jajek dziennie można zjeść? Ekspert wyjaśnia

Jajka to tradycyjnie główny składnik wielkanocnych dań, podawany w najróżniejszych wersjach. To czas, gdy zjadamy ich najwięcej. To oczywiście Święta, ale jak się okazuje, wcale nie musimy ich mocno ograniczać na co dzień, tylko możemy jeść z korzyścią dla zdrowia.

– Osoby zdrowe bez problemów z cholesterolem według wskazań WHO mogą jeść 12 jaj na tydzień – mówi prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Dietetycy mówią, że jeszcze więcej: dwa dziennie.

Nie siedem, nie dziesięć... Ekspert zdradza, ile jaj możemy zjeść przez cały tydzień i każdego dnia. Zobacz jego podpowiedzi na Wielkanoc

Kurze jajko ważące średnio 60 g zapewnia ok. 90 kcal oraz aż 1/4 codziennej dawki niezbędnych aminokwasów, związków mineralnych i witamin. Profesor wyjaśnia, że są w nim wszystkie substancje niezbędne do stworzenia nowego organizmu.

Sprawdź: Kto nie może jeść jajek?

– W żółtku występują właściwie wszystkie witaminy, jakie zna natura, m.in. B12, ale też A i E oraz kwas foliowy. Są też fosfolipidy, które mają wbudowane długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Dzięki nim dobrze funkcjonują nasze mózgi i serca. Natomiast białko, pod względem zawartości poszczególnych aminokwasów, uznawane jest za jeden z dwóch wzorców białka idealnego – powiedział ekspert.

Jakie jajka kupować?

Wszystkie rodzaje jajek mają podobną wartość odżywczą. Dostępne w sklepach jajka z chowu ekologicznego i od kur z wolnego wybiegu, które są bardziej polecane niż te z chowu ściółkowego i klatkowego ze względu na bezpieczeństwo spożycia oraz dobrostan zwierząt.

Inną kwestią jest wygląd jajek, a dokładniej – kolor ich skorupek oraz żółtek.

– Wokół jaj narosło sporo mitów, dlatego warto wyjaśnić np., że barwa skorupy uwarunkowana jest genetycznie, żywienie kur nie ma nią nic wspólnego. Nie jest prawdą, że jaja w białej skorupie są mniej zdrowe, albo mniej smaczne od tych w brązowej – wyjaśnił prof. Korczyński – Polacy preferują jaja w brązowej skorupie, a np. konsumenci w USA kupują tylko te w białej.

Zobacz także: Jaki kolor żółtka ma dobre jajko?

– Podobnie jest z barwą żółtka. Polscy konsumenci wolą te bardziej wybarwione, choć jasna barwa żółtka również nie oznacza, że w jaju jest mniej składników odżywczych. Zresztą Francuzi preferują wręcz pomarańczowe żółtka i takie dostają. Żółtko wybarwia się bowiem barwnikami roślinnymi dostarczanymi w paszy, jak np. ziarno kukurydzy czy wysuszona i sproszkowana marchew – wyjaśnił naukowiec.

Ekspert przypomniał także, jak można sprawdzić świeżość jaja. Wystarczy do tego szklanka wody: jeśli zanurzone w niej jajko leży na dnie, oznacza to, że jest przydatne do jedzenia. Jeśli wypływa na powierzchnię, lepiej je wyrzucić. (PAP)

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Michał Torz
mt/ zan/ arz

Dodaj firmę Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia