Nie trać ulgi podatkowej za 2021 – załóż IKE lub IKZE. Sprawnie zrobisz to na platformie inPZU

Materiał informacyjny PZU
Udostępnij:
Na rozpoczęcie oszczędzania na emeryturę dobry jest każdy czas i każdy pretekst - a możliwość skorzystania z ulg, by nie płacić zbyt wysokiego podatku, jest jednym z lepszych. Jedna wpłata, trzy zrealizowane cele: mniejszy podatek, decyzja o rozpoczęciu oszczędzania na emeryturę i pierwsze zgromadzone na ten cel środki!

Większość z nas wie, że trzeba oszczędzać na emeryturę, bo statystycznie będzie ona stanowiła mniej niż nawet połowa naszych zarobków. Dociera do nas też prawda, że im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej będzie nam oszczędzać, a kwota zgromadzona na końcu tego procesu będzie odpowiednio wyższa. Problem w tym jednak, że zazwyczaj odkładamy… decyzję o rozpoczęciu odkładania na jesień życia.

Emerytura nie zając?

Usprawiedliwień na własny użytek czy uzasadnień – na zewnątrz – mamy wiele. Za mało zarabiamy, a trzeba spłacać pożyczki i kredyty. Musimy odłożyć najpierw na nieprzewidziane wydatki – związane z chorobą, czy wynikające z utraty pracy. Chcemy najpierw zasmakować życia – a perspektywa jesieni życia jest przecież tak bardzo odległa…

Oczywiście powinniśmy robić oszczędności, tworząc rodzaj „poduszki finansowej” na nieprzewidziane wydatki. Można je jednak skutecznie połączyć z prywatnym odkładaniem na emeryturę. Wiele dostępnych na rynku finansowym narzędzi budowania kapitału na jesień życia daje takie możliwości. Schemat działa tak: docelowo odkładamy na emeryturę, ale z możliwymi opcjami wcześniejszej wypłaty części lub nawet całości środków, jeśli zajdzie pilna potrzeba bieżąca, np. ciężka choroba.

Najlepsze narzędzia służące zabezpieczeniu emerytalnemu, np. Pracownicze Plany Kapitałowe czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, przewidują takie możliwości. Oznacza to, że w nagłej potrzebie finansowej nie trzeba zrywać umowy, lecz po wycofaniu środków można dalej na emeryturę odkładać, często nawet zachowując gwarantowane z tego tytułu profity. W niektórych przypadkach nawet tych środków, których pilnie potrzebujemy, nie trzeba wycofywać z naszego planu emerytalnego: można się nimi posłużyć np. jako ekwiwalentem wkładu własnego przy staraniach o kredyt hipoteczny czy jako zabezpieczenie standardowego kredytu.

Wiele narzędzi do systematycznego i długoterminowego odkładania na emeryturę pozwala także na pełną dowolność wpłat – zarówno co do ich regularności, jak i wysokości. Nie szukajmy więc stereotypowych wymówek, ale budujmy swój budżet domowy w taki sposób, by przynajmniej strategicznie służył on zgromadzeniu kapitału na czas po aktywności zawodowej.

IKE lub IKZE na koniec roku

Jednym z takich narzędzi, z których warto skorzystać przy odkładaniu na emeryturę – z zachowaniem przedstawionych już elementów elastyczności – są: Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Co warte podkreślenia w odróżnieniu od składek odkładanych w ZUS, środki zgromadzone na IKE i na IKZE są prywatną własnością oszczędzającego, można je dziedziczyć (na platformie inPZU można wskazać osobę upoważnioną do wypłaty na wypadek śmierci) lub wcześniej wypłacić (w całości – IKZE, w całości lub w części - IKE). A jeśli np. planujemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, to środki zgromadzone na IKE i IKZE możemy zgłosić do banku jako wkład własny.

Racjonalne odkładanie na emeryturę oznacza przede wszystkim wykorzystanie wszelkich możliwych form wsparcia, W Pracowniczych Planach Kapitałowych takim instrumentem jest dopłata pracodawcy; przy indywidualnym odkładaniu na emeryturę z kolei ulgi podatkowe: Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) daje zwolnienie z tzw. podatku Belki, gdy wykorzystujemy zgromadzone na nim pieniądze po ukończeniu 60. roku życia, z kolei Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), poza zwolnieniem z podatku od zysków kapitałowych (płaci się tylko zryczałtowany 10% podatek przy wypłacie), dodatkowo pozwala przy wpłacie obniżyć PIT, który mamy do zapłaty w danym roku.

Ważne są oczywiście warunki, w jakich będziemy oszczędzać – jak najłatwiejsza obsługa, jak najmniejsze jej koszty przy możliwie dużym zakresie zmian, których możemy dokonywać w toku inwestowania. To zaś szczególnie ważne jest, gdy wybierzemy IKE lub IKZE (albo oba jednocześnie, bo prawo podatkowe daje taką możliwość) w formie rachunku funduszy inwestycyjnych. W ostatnim z wymienionych rozwiązań ważna jest bowiem możliwość przesuwania środków z jednego funduszu do drugiego – w zależności do sytuacji na rynkach oraz akceptowanego poziomu ryzyka.

Emerytura z TFI PZU

Te wszystkie warunki spełnia oszczędzanie w IKE i IKZE poprzez TFI PZU. Od listopada 2020 r. jest ono możliwe dzięki elektronicznej platformie inPZU. Założenie rachunków i ich obsługa są niezwykle proste, a koszty konkurencyjne. Już na wstępie unikniemy opłaty za założenie IKE i IKZE, pobieranej przez niemal wszystkie instytucje prowadzące takie konta – niektóre nawet w wysokości kilkuset złotych. Fundusze TFI PZU pobierają tytułem opłaty za zarządzanie tylko 0,5 proc. w skali roku, bez jakichkolwiek opłat manipulacyjnych. To nawet kilkukrotnie mniej niż w innych podobnych produktach, dostępnych na rynku. Dodatkowo z obu produktów można korzystać całkowicie online na platformie inPZU.pl. Można także zdecydować, czy chce się korzystać tylko z jednego z produktów, czy z obu jednocześnie, co pozwala wykorzystać łączny limit wpłat oraz osiągnąć maksymalne korzyści podatkowe.

inPZU.pl umożliwia przystąpienie do IKE i IKZE w kilku prostych krokach, a całość nie powinna zająć dłużej niż 15 minut, co szczególnie ważne jest, teraz gdy koniec roku jest blisko i szybkie załatwienie formalności daje szansę, by móc skorzystać z ulg podatkowych jeszcze za 2021 r.

Na tym nie koniec możliwości, jakie daje korzystanie z platformy elektronicznej, zarządzanej przez doświadczone i renomowane Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Na inPZU.pll można samodzielnie zbudować swój portfel IKE i IKZE, wybierając spośród 14 funduszy – 9 indeksowych, dostępnych już wcześniej i 5 nowych funduszy cyklu życia, wśród których można znaleźć też fundusz właściwy dla wieku, w którym przechodzi się na emeryturę. Oszczędzanie można zacząć już od 100 zł, a pieniądze wpłacać szybkim przelewem online.

Fundusze, które są do wyboru, pozwalają dowolnie zbudować swój portfel – pod względem liczby konkretnych funduszy i ich procentowego w nim udziału; według takich też proporcji będą inwestowane wpłacane na IKE/IKZE kwoty. Ale można jeszcze prościej. Jeśli nie mamy pewności, który fundusz wybrać, wystarczy obliczyć, w którym roku przejdziemy na emeryturę i wybierać fundusz tzw. cyklu życia. Jeśli np. przejdziemy na emeryturę w roku 2040, wybieramy inPZU Puls Życia 2040. Aktywa w tym funduszu zostały dobrane tak, by optymalnie zbalansować potencjał zysku i ryzyko dla takiego horyzontu czasowego.

Zyskaj, nim rok się skończy!

Jest o co zawalczyć nawet w ostatnich dniach roku. Limit wpłat do IKE w 2021 w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego to 15 777 zł. Równie duże możliwości daje IKZE: limit 6 310,80 zł w 2021 r. dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a dla samozatrudnionych 9 466,20 zł

Zyski podatkowe z IKZE z kolei zależą od poziomu dochodów w skali roku. W przypadku umowy o pracę i podatku według stawki 17 proc., będzie to 1072,84 zł, a przy stawce podatku 32 proc. - 2 019,46 zł.

Dla samozatrudnionych dodatkowo podatkowo zyski zależeć mogą od przyjętej formy opodatkowania – poza podatkiem wyliczanym według skali tabeli podatkowej może to być podatek w stałej wysokości 19 proc. Dlatego (pamiętając o zwiększonym dla samozatrudnionych limicie) zyski podatkowe za 2021 wyniosą: 1 609,25 zł przy stawce podatku 17 proc., 1 798,58 zł przy ryczałcie 19 proc. oraz 3 029,18 zł – przy wejściu na drugi próg podatkowy (stawka 32 proc.).

Dla korzyści podatkowych w 2021 r. możemy łącznie (IKE plus IKZE) wpłacić w 2021 r. 22 087,80 zł (samozatrudniony: 26 820,20 zł) Przypomnijmy: na inPZU nie ma opłat za wpłaty i wypłaty.

„Odkładasz wszystko na później? To świetnie – konto IKZE jest stworzone dla Ciebie!” – informuje TFI PZU, zachęcając do wykorzystania ostatniej szansy na ulgi podatkowe w 2021 r. Można jedynie stwierdzić wprost – zamień odkładanie (decyzji) w czasie, na odkładanie już (pieniędzy na emeryturę).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie trać ulgi podatkowej za 2021 – załóż IKE lub IKZE. Sprawnie zrobisz to na platformie inPZU - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie