Nie tylko podejście do ucznia i sposób przekazywania wiedzy. Badania pokazują, że ten element w pracy nauczyciela ma znaczenie

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauczyciele, którzy mówią tonem wspierającym, wzbudzają u ucznia większe zaufanie.
Nauczyciele, którzy mówią tonem wspierającym, wzbudzają u ucznia większe zaufanie. Freepik
Sposób przekazywania wiedzy, wybór metod dydaktycznych i podejście do ucznia – na te czynniki często zwraca się uwagę w kontekście efektywności pracy nauczyciela i budowania dobrej relacji z młodym człowiekiem. Okazuje się, że jest jeszcze jeden niepozorny element, który ma wpływ na samopoczucie ucznia, a tym samym lepsze przyswajanie wiedzy. Jest nim ton głosu nauczyciela.

Spis treści

Ton głosu nauczyciela ma znaczenie – pokazują badania

Badania na dzieciach w wieku 10-16 lat przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z uniwersytetów Essex i Reading miały na celu sprawdzenie, jaką rolę w edukacji dzieci odgrywa ton głosu nauczyciela. W tym celu 250 dzieciom odtworzono nagrania z trzema rodzajami tonów głosu (surowym i wymagającym; wspierającym autonomię i zachęcającym do wyboru; neutralnym), a następnie poproszono uczniów, by ocenili, jaki wpływ miały na nie tony głosów w zakresie kompetencji, emocji, zaufania i zamiaru współpracy.

Okazało się, że nauczyciele, mówiący w sposób surowy nie inspirują klasy, nie budzą zaufania i nie zachęcają do współpracy. W badaniu zaznaczono, że młodzi ludzie, którzy mieli styczność z takim nauczycielem, częściej się buntowali i nie byli skłonni do ujawnienia swoich problemów, np. przemocy rówieśniczej. Z kolei uczniowie, słyszący wspierające głosy chętniej chcieli współpracować i nawiązywać kontakt z takim nauczycielem.

Nie tylko co, ale jak mówi nauczyciel

– Często myślimy o tym, co mówią nauczyciele do swoich uczniów, ale rzadko rozmawiamy o tym, jak to mówią – podkreśla profesor Silke Paulmann z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Essex w Colchester, jedna z autorek badań. – Ale ton głosu używany przez nauczycieli naprawdę ma znaczenie, a sposób, w jaki modulujemy nasz głos, wpływa na słuchaczy.

Z kolei druga badaczka prof. Netta Weinstein z Uniwersytetu Reading zwróciła uwagę na to, że ton głosu może być ważnym komunikatem.

– To jest pełen mocy sposób na przekazanie przez nauczyciela troski, zrozumienia i otwartości – mówi prof. Weinstein. – Łatwo o tym zapomnieć, gdy jesteśmy zestresowani lub zmęczeni, ale warto pamiętać, że nauczyciele mogą zapewnić pozytywne środowisko nauki, jeśli będą rozsądnie używać tonu swojego głosu.

Źródła: Teachers' motivational prosody: A pre-registered experimental test of children's reactions to tone of voice used by teachers (British Journal of Educational Psychology) oraz Strict-sounding teachers worse in the classroom than kind colleagues (EurekAlert).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji