MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszędzie straszy bezrobocie

Marzena SMORĘDA
Sposobem na skuteczne znalezienie pracy jest jej systematyczne poszukiwanie - uważa dyrektor Kurek
Sposobem na skuteczne znalezienie pracy jest jej systematyczne poszukiwanie - uważa dyrektor Kurek
Mimo nadchodzącego kryzysu w naszym regionie miejsca pracy wciąż czekają na budowlańców, kierowców, pielęgniarki i sprzedawców – wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Na brak ofert pracy nie powinni narzekać również informatycy, programiści, inżynierowie produkcji, fachowcy związani z ochroną środowiska naturalnego, turystyką, organizacją wypoczynku, a także doradcy podatkowi, specjaliści rynku nieruchomości i operacji finansowych.

Zdaniem Edwarda Kurka, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, trwająca obecnie przebudowa rynku pracy wymusza na poszukujących pracy ciągłej aktywności w zakresie zdobywania kwalifikacji w coraz to nowych zawodach i specjalnościach.

- Minęły już czasy, gdy można było zdobyć zawód i osiąść na laurach. Szczególnie młodzi ludzie, dopiero wkraczający na rynek pracy, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że obecny dynamiczny rozwój gospodarczy kraju wymaga elastyczności, ciągłego podnoszenia kwalifikacji i specjalizacji w wąskich dziedzinach - mówi Edward Kurek. - Dlatego też praca w zawodach, w których notuje się deficyty, jest lepiej płatna. Pracodawcy już na wstępie oferują wysokie pensje, na przykład budowlańcom proponowane są zarobki wynoszące minimum 2 tysiące złotych - dodaje.

Największe kłopoty ze znalezieniem pracy mają natomiast ekonomiści, księgowi, bankowcy i specjaliści od marketingu. A nawet jeśli pojawi się oferta zatrudnienia w jednym ze wspomnianych zawodów, to proponowane wynagrodzenie jest przeważnie na poziomie najniższej pensji krajowej lub niewiele wyższe.

 

- Sposobem na znalezienie pracy nawet w zawodach, gdzie notuje się nadwyżkę podaży pracowników, jest systematyczne poszukiwanie. Nawet w przypadku niepowodzeń, nie wolno rezygnować. Determinacja i ciągłe analizowanie ofert pracy na pewno przyniosą pozytywny skutek. Warto także dobrze zastanowić się nad zdobyciem dodatkowych kwalifikacji lub zmianą zawodu - radzi Edward Kurek, według którego obecnie warto inwestować w nowe kierunki kształcenia i wąskie, nowe specjalizacje, które stają się hitami rynkowymi.

- Trenerzy sportowi, treserzy psów, osobiści rehabilitanci, opiekunowie osób starszych, nauczyciele biznesu, to zawody, o których do niedawna można było usłyszeć tylko w amerykańskich filmach. Wkrótce zapewne pojawią się na naszym rynku pracy - informuje Edward Kurek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia