Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie złożyłeś jeszcze PIT w Urzędzie Skarbowym? Nie ma sensu, żebyś tam jechał

Jarosław PANEK, [email protected]
Zanim ściągniemy program, musimy tylko wybrać system operacyjny Windows, Linux lub Mac
Zanim ściągniemy program, musimy tylko wybrać system operacyjny Windows, Linux lub Mac
Nie złożyłeś jeszcze PIT- u w Urzędzie Skarbowym? Nie ma sensu, żebyś tam jechał. Wyślesz PIT przez Internet. A dodatku na pewno bez pomyłki. I nie musisz mieć elektronicznego podpisu. Wystarczy wpisać dane, program sam wyliczy podatek i wskaże, jak wypełnić załączniki oraz odliczyć ulgi. Prościej się nie da. (pobierz program ze strony Ministerstwa Finansów i wypełnij PIT on-line)

Od 1 stycznia 2010 roku zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 możemy wysłać do Urzędów Skarbowych również przez Internet. I nie trzeba mieć do tego elektronicznego podpisu, który kosztuje kilkaset złotych.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa świadczonej usługi resort finansów wprowadził bezpłatny podpis elektroniczny oparty na indywidualnych cechach podatnika. Zalicza się do nich nazwisko, imię, data urodzenia, numer NIP i PESEL oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym lub rozliczeniu podatnika złożonym za 2008 rok.

WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI

Co zrobić, żeby nie stać w kolejce do urzędu skarbowego. Najpierw należy kliknąć na obrazek w prawy górnym roku naszej strony internetowej bądź na ten link. Odsyła on do strony Ministerstwa Finansów, z której można pobrać specjalną aplikację. Po jej ściągnięciu wybieramy tylko odpowiedni rodzaj PIT – u, który chcemy wypełnić, a więc na przykład PIT-37 (dla osób osiągających dochody w Polsce za pośrednictwem płatnika opodatkowane według skali podatkowej), PIT-36 (w szczególności dla osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych), PIT-36L (dla opłacających dziewiętnastoprocentowy podatek liniowy), PIT-38 (dla rozliczających podatek z kapitałów pieniężnych, na przykład dochody z giełdy) oraz „nowy” PIT-39 (przy dochodach ze sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009 roku).

JAK TO ZROBIĆ

Programu Ministerstwa Finansów e-PIT jest całkowicie darmowy. Na stronie znajduje się instrukcja „krok po kroku”, która pomoże wypełnić poprawnie zeznanie. Wpisujemy zatem swoje dane, PESEL, adres, NIP itp. Nie musimy już pamiętać dokładnie adresu swojego urzędu skarbowego, bo program już to wie. Potem przechodzimy do cyfr.

Wystarczy przepisać je ze swojego PIT – u 11, jaki dostajemy w pracy, a program dalej wylicza kolejne rubryki, ewentualnie sam również wylicza ulgi, wskazując, który załącznik wypełnić. To wszystko trwa zaledwie kilka minut. Ale są też małe niespodzianki. Wpisując kwoty, grosze po przecinku oddzielamy… kropką, zaś program automatycznie oddziela tysiące i dziesiątki tysięcy od setek… przecinkiem. To nie błąd. Tak ma być. Wpisując na przykład kwotę 10 550 zł i 47 groszy, wpisujemy kolejno cyfry 10550, a następnie stawiamy kropkę i dalej 47.

Po wypełnieniu zeznania zawsze możemy wszystko skasować, gdy uznamy, że popełniliśmy błąd. Nad każdą stroną zeznania widnieje też klawisz „sprawdź”. Gdy na niego klikniemy otrzymamy komunika, że PIT nadaje się do wysłania, bądź któraś rubryka jest nie wypełniona i PIT – a wysłać się nie da. Gdy wszystko jest ok. klikamy opcję „wyślij”. Po tej czynności pojawia się numer, jaki jest potwierdzeniem nadania dokumentu. Uwaga weryfikatorem naszej tożsamości jest kwota przychodu wykazana w w zeznaniu za rok 2008. Bez nie operacja wysłania jest niemożliwa.

Takie wysłanie PIT – a przez Internet testowaliśmy osobiście i naprawdę polecamy. Nie chodzi już nawet o to, że program sam za nas wszystko wylicza, ale o to, że nie trzeba się osobiście fatygować ani do urzędu, ani na pocztę.

PEŁNOMOCNICTWO

Zeznanie elektroniczne mogą złożyć także osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem. Muszą jednak spełnić jeden warunek. Mianowicie małżonek składającego zeznanie musi upoważnić go do złożenia zaznania w jego imieniu. Pełnomocnictwo przesyła się w formie papierowej na druku UPL-1 do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego, to znaczy do urzędu, do którego podatnik ma obowiązek składać dokumenty rejestracyjne.

Pełnomocnictwo należy złożyć minimum jeden dzień przed wysłaniem zeznania w wersji elektronicznej. Pamiętać należy jednak, że w przypadku przesyłania go pocztą o terminie jego złożenia decyduje data wpływu do urzędu. Od złożenia pełnomocnictwa nie pobiera się żadnej opłaty. Jeśli jest ono bezterminowe, nie trzeba go również wysyłać ponownie w kolejnych latach. Upoważnienie takie można odwołać w każdej chwili na druku OPL-1.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia