Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpiecznie na świętokrzyskich budowach

marzena
Niebezpiecznie na świętokrzyskich budowach
Niebezpiecznie na świętokrzyskich budowach archiwum
Na budowie pracuje się nieostrożnie, lekceważąc zagrożenia i przepisy bhp oraz zabezpieczenia – wynika z raportu inspektorów Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach, którzy od końca sierpnia zbadali 13 wypadków na świętokrzyskich budowach. Jest gorzej niż w ubiegłym roku.

W porównaniu z takim samym okresem 2011 roku o ponad jedną trzecią zwiększyła się w Świętokrzyskiem w liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w budownictwie. Wydarzyło się ich 33, a w ich wyniku śmierć poniosły trzy osoby.

W badanych przez świętokrzyskich inspektorów 13 przypadkach poszkodowanych zostało 15 osób, w tym 3 osoby śmiertelnie, 4 osoby ciężko, a 6 w stopniu lekkim. Wśród poszkodowanych 38 procent osób miało od 50 do 59 lat, 25 procent to osoby w wieku od 19 do 29 lat.

Prawie co druga osoba poszkodowana w wypadkach w budownictwie zatrudniona była krócej niż rok. Ponad połowa nieszczęśliwych, więcej o 18,6 procent niż w 2011 roku, zdarzeń nastąpiła z winy pracowników i spowodowana była nieużywaniem przez nich środków ochrony indywidualnej, nieznajomością zagrożenia, niedostateczną koncentracją uwagi na wykonywanej pracy lub lekceważeniem zagrożenia, czyli brawurą i ryzykanctwem.

41 procent wypadków, mniej niż w ubiegłym roku o ponad 12 procent, wydarzyło się z powodu braku odpowiedniego nadzoru, braku instrukcji posługiwania się narzędziem czy urządzeniem lub brakiem lub niewłaściwym przeszkoleniem w zakresie bhp. Kolejną przyczyną wypadków były powody techniczne, czyli niedotrzymanie wymaganych parametrów technicznych i brak lub niewłaściwe urządzenia zabezpieczające. Tych sytuacji było o połowę mniej niż rok temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia