Nasza Loteria

(Nie)bezpieczny towar na rynku

Marzena SMORĘDA [email protected]
Producent wprowadzający produkt na polski rynek musi dostarczyć konsumentom informacji w języku polskim, które umożliwią ocenę zagrożeń.
Producent wprowadzający produkt na polski rynek musi dostarczyć konsumentom informacji w języku polskim, które umożliwią ocenę zagrożeń.
Na sklepowych półkach można trafić na produkt, który mimo że niesie niebezpieczeństwo bądź zagrożenie dla użytkownika, został wprowadzony do handlu i nie jest wpisany na specjalną listę. Jak się przed tym uchronić?

O wprowadzeniu na rynek niebezpiecznego produktu przedsiębiorca musi zawiadomić prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara nawet do 100 tysięcy złotych, a klient narażony na niebezpieczeństwo będzie żądał wysokiego odszkodowania.

 

Przedsiębiorcy, którzy nie przestrzegają zasad dotyczących bezpieczeństwa produktów, mogą ponieść surowe sankcje. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może ukarać ich bowiem karą do 100 tysięcy złotych za wprowadzanie na rynek produktów niebezpiecznych lub umieszczonych w Rejestrze Produktów Niebezpiecznych. Konsument, który poniesie szkodę w związku z użytkowaniem takiego wyrobu, może wystąpić do jego producenta o odszkodowanie.

 

Wystarczy brak wpisu

 

Konsument nie musi udowadniać winy przedsiębiorcy, konieczne jest natomiast wykazanie związku między poniesioną szkodą i faktem, że produkt był niebezpieczny. Niezależnie od wystąpienia do sądu można także wnieść do UOKiK lub Inspekcji Handlowej doniesienie o takim wyrobie.

 

Informacje po polsku

 

Producent wprowadzający produkt na polski rynek musi dostarczyć konsumentom informacji w języku polskim, które umożliwią ocenę zagrożeń. Na produktach powinny znajdować się nazwa i adres przedsiębiorcy, który musi dodatkowo przeprowadzać badania próbek produktów i analizować skargi konsumentów.

 

Producentem jest nie tylko ten, kto wytwarza towar, ale każdy, kto występuje jako wytwórca, firmując produkt swoim nazwiskiem, znakiem towarowym czy nazwą. To także osoba dokonująca naprawy lub regeneracji towaru. Gdy producent nie prowadzi działalności w Unii Europejskiej, odpowiedzialność taką jak on będzie ponosił jego przedstawiciel lub importer produktu. Podobną odpowiedzialność ponosi dystrybutor, a więc osoba pośrednicząca w drodze produktu od wytwórcy do konsumenta. Jest nim zarówno sprzedawca, jak i hurtownik.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia