MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niższe ceny biletów PKP Intercity od 1 marca 2023 roku. Ile zapłacimy za podróż na popularnych trasach?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
PKP Intercity zapowiedziało obniżkę cen biletów do poziomu sprzed 11 stycznia 2023 roku.Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły wtedy średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc.
PKP Intercity zapowiedziało obniżkę cen biletów do poziomu sprzed 11 stycznia 2023 roku.Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły wtedy średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Dariusz Bloch / Polska Press
Od 1 marca ceny biletów za podróże PKP Intercity spadną do poziomów sprzed ostatniej podwyżki, która została wprowadzona 11 stycznia 2023 roku. Jak informuje przewoźnik, ceny bazowe na połączenia EIC i EIP będą niższe średnio o 15 proc., natomiast w przypadku TLK i IC obniżka wyniesie 11 procent.

Spis treści

Nowy cennik biletów PKP Intercity

Od środy 1 marca br. PKP Intercity wprowadza obniżkę cen biletów do poziomu sprzed 11 stycznia. Spółka informowała wcześniej, że będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu dodatkowych działań optymalizacyjnych, a także zwiększeniu rekompensaty dla spółki w ramach umowy dotyczącej świadczenia usług publicznych (PSC).

Zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją. Zakup energii elektrycznej stanowi największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej – przekazała spółka PKP IC.

Ministerstwo Infrastruktury kilka dni temu poinformowało, że PKP IC po wycofaniu podwyżek cen biletów na podróże pociągami IC oraz TLK otrzyma w najbliższym czasie dodatkowe 50 mln złotych z państwowego budżetu. W ten sposób obniżony zostanie koszt świadczenia usługi przewozowej, który wzrósł m.in. ze względu na podwyżki cen energii. Kolejne 50 mln złotych może trafić do przewoźnika w połowie 2023 roku, jednak będzie to uzależnione od potrzeb spółki oraz sytuacji na rynku energii.

Ustalona wcześniej rekompensata dla PKP IC za wykonywanie zadań z transportu publicznego na ten rok wynosiła 1 mld 218 mln 696 tys. zł, jednak na początku tego roku została zwiększona o kolejne 575 mln ze środków rezerwy budżetu państwa.

Nowy cennik biletów PKP IC obowiązywał od 11 stycznia. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły wtedy średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc.

Zwrot pieniędzy za bilety odcinkowe

PKP IC podkreśla, obniżki obejmą nie tylko bilety jednorazowe, ale także karty Intercity, bilety odcinkowe oraz opłaty na przewóz bagażu, psa czy roweru.

Osoby, które zdążyły już kupić karty IC lub bilety odcinkowe, będą miały możliwość uzyskania zwrotu środków proporcjonalnie do ilości dni niewykorzystanych.

Po wprowadzeniu nowego cennika za bilet bez zniżek na najpopularniejszych trasach zapłacimy:

  • Warszawa – Kraków (68 zł IC/TLK, 149 zł EIC, 169 zł EIP),
  • Warszawa – Katowice (68 zł IC/TLK, 149 zł EIC, 169 zł EIP),
  • Warszawa – Poznań (69 zł IC/TLK, 149 zł EIC),
  • Warszawa – Trójmiasto (71 zł IC/TLK, 149 zł EIC, 169 zł EIP),
  • Warszawa – Wrocław (76 zł IC/TLK, 149 zł EIC, 169 zł EIP).

Przy uwzględnieniu ofert Promo, ceny biletów na tych odcinkach mogą wynieść nawet od kilku do kilkunastu złotych. Na największe rabaty mogą liczyć osoby korzystające z promocji Student Super Promo oraz Uczeń Super Promo.

PKP kończy kolejne inwestycje

Polskie Koleje Państwowe poinformowały ostatnio o ukończeniu kolejnych projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 o wartości 772,6 mln zł brutto.

Obecnie łączna szacowana wartość Programu Inwestycji Dworcowych (PID) na lata 2016-2023 to około 3,3 mld złotych brutto, z czego wartość zakończonych inwestycji to ponad 772,6 mln złotych brutto – poinformowało PAP biuro prasowe PKP SA.

W ramach programu udało się zrealizować 71 inwestycji. Rekordowy pod tym względem był 2022 rok, kiedy to spółka ukończyła 26 inwestycji dworcowych. Wcześniej najlepszy pod tym względem był 2021 rok – ukończono wówczas 21 inwestycji.

Inwestycje zakończone oraz na etapie budowlanym stanowią już 75 proc. wszystkich inwestycji uwzględnionych w Programie Inwestycji Dworcowych. Kolejne 25 proc. stanowią obiekty w fazie projektowania i przygotowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niższe ceny biletów PKP Intercity od 1 marca 2023 roku. Ile zapłacimy za podróż na popularnych trasach? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia