Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum Kielc nad Silnicą. Sensacyjna transakcja na rynku deweloperskim!

Jarosław PANEK, [email protected]
Widok na Promenadę Solna od strony Silnicy
Widok na Promenadę Solna od strony Silnicy
Centrum Kielc zmieni się nie do poznania. A wszystko dzięki „transakcji roku” na świętokrzyskim rynku deweloperskim. Budowa ruszy już za kilka miesięcy i całkowicie zmieni ścisłe centrum miasta. Rusza luksusowy projekt wart 57 milionów złotych! (zobacz wizualizacje)

Wyobraźmy sobie… całkowicie nową ulicę. Eleganckie apartamentowce z pięknym widokiem, luksusowe sklepy, aleja spacerowa z fontannami nad rzeką. I ten widok z okna na Pałac Biskupów Krakowskich oraz tutejszy ogród włoski. Tak właśnie będzie wyglądać Promenada Solna. Największa inwestycja deweloperska, która po dwóch latach zawirowań oraz oczekiwań klientów wreszcie ruszy. Było to możliwe dzięki dość nieoczekiwanej i sensacyjnej transakcji na kieleckim rynku nieruchomości.

Oto bowiem projekt Promenada Solna oraz spółkę celową, zajmującą się tym przedsięwzięciem, sprzedał znany na kieleckim rynku mieszkaniowym hiszpańsko - polski deweloper, firma MK Volumetric Polska, zaś kupiło jeszcze bardziej znane w re-gionie przedsiębiorstwo z branży budowlanej UNIMAX z Kielc, które w tej chwili buduje w stolicy regionu między innymi obiekty filharmonii świętokrzyskiej, nową siedzibę szkoły muzycznej, a kilka miesięcy temu oddało do użytku oddział kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Zaskoczenie na rynku

Zarówno sama transakcja sprzedaży projektu Promenada Solna jak i sam projekt są wyjątkowe.

- Z firmą MK Volumetric Polska podpisaliśmy umowę kilka tygodni temu. Przejmujemy teren, projekt architektoniczny, któ-rzy wykonała pracownia Detan Andrzeja Detki, a także wszelkie prawa i zobowiązania wynikające z umów rezerwacyjnych klientów. Trzeba pamiętać, że około 20 procent Promenady Solnej już zostało zarezerwowane. Ci klienci czasami czekają już dwa lata. Teraz mogą liczyć na realizację - zapowiada nowy inwestor, prezes firmy P.I.B Unimax, Grzegorz Mazur.

Wtajemniczeni nieco w projekt Promenady Solnej, wiedzą że nie mógł on ruszyć, gdyż poprzedni inwestor, czyli MK Volumetric nie miał całego terenu pod zaplanowaną inwestycję. Jedną z działek posiadała grupa kieleckich inwestorów, która nie spieszyła się z jej sprzedażą Volumetricowi. To blokowało całą inwestycję.

- Kupiliśmy również i tę działkę. Z byłymi właścicielami łączą nas bardzo dobre relacje. Dla jednego z nich Ryszarda Grzyba realizujemy szereg inwestycji, między innymi budowę Ludwika XXI, przy ulicy Staszica - potwierdza prezes Mazur.

Czy zakup tej działki pozwala rozpocząć całą inwestycję? Nowy inwestor uspokaja.

Wiosną rozpoczęcie budowy.

- W najbliższych tygodniach winniśmy otrzymać pozwole-nie na budowę. Przystąpimy wówczas do realizacji pierwszego etapu Promenady Solna zaprojektowanego przez byłego wła-ściciela - firmę Volumetric. Po zakończeniu projektowania etapu drugiego, zlokalizowanego na dawnej działce Skateparku, rozszerzymy inwestycję w kierunku ulicy Sienkiewicza. Realizu-jąc projekt uwzględniamy założenia planu przestrzennego a przede wszystkim, uwarunkowania dobrosąsiedzkie, tak by nikt nie poczuł się skrzywdzony. W sprawie realizacji spotkałem się z prezydentem Kielc, Wojciechem Lubawskim, któremu bardzo zależy na rozbudowie miasta i zmianach na lepsze. Pan prezydent podkreśla, że każda inwestycja, która podnosi poziom życia i poziom estetyczny centrum Kielc jest zawsze pożądana. Usłyszałem deklarację, że miastu zależy na tym, aby nad Silnicą wzdłuż naszego projektu pojawiła się piękna spacerowa promenada. Sądzę, że to będzie wspaniały projekt, co zresztą można już zobaczyć na wizualizacjach – wyjaśnia prezes Mazur.

Unimax złożył w tej chwili w Urzędzie Miasta dokumenta-cję wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę i liczy, że w cią-gu zimy je dostanie tak, aby wiosną jak tylko odpuszczą mrozy, rozpocząć prace budowlane. Promenada Solna ma być gotowa już 2012 roku.

Tego jeszcze w Kielcach nie było

Czas na trochę słów o samym projekcie. To będzie bez wątpienia najlepsza lokalizacja w Kielcach wśród zieleni, przy pięknym Parku Miejskim, w sąsiedztwie wspaniałej architektury Pałacu Biskupiego i Pałacyku Tomasza Zielińskiego. Z okien i tarasów widok na pałac. Kilkadziesiąt metrów dalej ulic Sienkiewicza. Do tego elegancka aleja spacerowa wzdłuż całego budynku, zdobiona fontannami.

W ostatecznym kształcie powstanie długi i podzielony na mniejsze całości architektoniczne budynek. Na pięciu piętrach zaprojektowano około kilkadziesiąt apartamentów, zaś na parterze eleganckie lokale usługowe, w których prawdopodobnie ulokują się kawiarnie i luksusowe sklepy. W kondygnacji podziemnej zaplanowano garaże.

Budynek wyposażony będzie w windę z poziomu garażu oraz recepcję. Znajdą się tu mieszkania zarówno o powierzchni grubo 200 metrów jak i takie 40 - metrowe. Na dwóch najwyż-szych kondygnacjach zaplanowano luksusowe apartamenty z wielkimi tarasami i niezapomnianymi widokami na pałac biskupów.

Inwestycyjny rekord

- Ten projekt będzie zrealizowany w wysokim standardzie. Detan postawił na najlepsze materiały, kamień, szkło, drewno na elewacji, stal nierdzewną. To prestiżowe miejsce w centrum Kielc i prestiżowa musi tutaj być architektura. Wkraczamy powoli na ten etap rozwoju kieleckiego rynku deweloperskiego, w którym dla klienta liczy się architektura, detale, jakość materiałów. To wszystko zaproponujemy - dodaje prezes Mazur, pod-kreślając jednocześnie, że w dalszym ciągu można rezerwować kolejne mieszkania w Promenadzie Solna i to w tym miejscu, co dotychczas i pod tym samym numerem telefonu.

 - Kupiliśmy projekt wraz ze spółką i dotychczasowe biuro obsługi klienta jest do dyspozycji, więc w tym zakresie nic się nie zmienia. Może poza jednym najważniejszym. Projekt wreszcie rusza i za dwa lata ścisłe centrum Kielc będzie miało zupeł-nie inne oblicze - dodaje na koniec nowy inwestor.

A o skali przedsięwzięcia firmy Unimax najlepiej świadczy wartość tego projektu, czyli… 57 milionów złotych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia