NOWE PODATKI od 2020: PiS potrzebuje pieniędzy na obietnice. W górę m. in. akcyza, podatek cyfrowy, opłata recyklingowa [18. 4. 2019 r.]

TK
Udostępnij:
Ministerstwo Finansów szykuje nowe podatki, które zaczną obowiązywać od 2020 roku. PiS szuka środków do budżetu, które miałyby pokryć obietnicy socjalne zawarte w nowej piątce PiS, które prezentował prezes Jarosław Kaczyński. Co złoży się na nowe podatki? Czeka nas wzrost akcyzy na papierosy i alkohol, uszczelnienie opłaty recyklingowej, wprowadzenie podatku cyfrowego, wprowadzenie testu przedsiębiorcy, opodatkowanie płynu do e-papierosów i powrót do pomysłu zniesienia 30-krotności ZUS.

Plan finansowy na 2019-2022. PiS sięgnie do kieszeni Polaków
Ministerstwo Finansów przedstawiło Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022. Co z niego wynika?

  • deficyt budżetowy będzie się systematycznie zmniejszał,
  • dług również będzie się zmniejszał.

Może to być zaskakujące, szczególnie w kontekście obietnic socjalnych z piątki Kaczyńskiego. Jak jednak mówi Ministerstwo Finansów na łamach serwisu money.pl dokument uwzględnia działania w obszarze polityki społecznej.

Alkohol i papierosy droższe przez wzrost AKCYZY. PiS szykuje nowe podatki. Potrzebne środki na piątkę Kaczyńskiego

W projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji zostały uwzględnione planowane przez rząd istotne działania w obszarze polityki społeczno-gospodarczej, obejmujące w szczególności rozszerzenie programu 500+, jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów oraz obniżanie klina podatkowego - informuje resort finansów.

Nowe podatki od 2020 roku. Wyższa akcyza i podatek cyfrowy

W 2020 Polaków czekają nowe podatki. W górę pójdzie akcyza na:

  • alkohol,
  • susz tytoniowy,
  • e-papierosy i tzw. wyroby nowatorskie np. produkty takie jak IQOS.

Akcyza wzrośnie o 3 proc - rząd tłumaczy, że ostatnia zmiana dla alkoholu etylowego miała miejsce 1 stycznia 2013 roku. Wprowadzenie podatku od e-papierosów ma przynieść około 37 mln złotych do budżetu, natomiast wyższa akcyza na alkohol i papierosy ma zwiększyć wpływy do budżetu w 2020 o 1,14 mld złotych.

Podatek cyfrowy ma natomiast od nowego roku dosięgnąć przedsiębiorstwa cyfrowe, które oferują usługi na terenie Polski. Ma to przynieść 217,5 mln złotych do budżetu państwa.

Test przedsiębiorcy i zniesienie 30-krotności ZUS-u

Wśród nowych sposób rządu na zwiększenie przychodów do budżetu ma się znaleźć test przedsiębiorcy. Ma służyć weryfikacji firm, które wystawiają faktury tylko jednemu podmiotowi gospodarczemu. Problemem dla fiskusa są osoby, które:

  • płacą 19 proc. podatek liniowy od dochodów osobistych,
  • minimalne składki na ubezpieczenia.

Przepisy prawa podatkowego umożliwiają osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą wybór formy opodatkowania osiąganych dochodów. Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące kwalifikacji i rozliczania przychodów otrzymywanych przez te osoby nie zapewniają jednak, że korzystne rozwiązanie stosowane będzie jedynie do dochodów osiągniętych w związku z faktycznie prowadzoną działalnością gospodarczą - przeczytamy w Wieloletnim Planie rządu.

Zniesienie 30-krotności ZUS to natomiast zmiana, która budzi najwięcej kontrowersji. Pomysł już w 2018 roku budził wątpliwości natury prawnej. Resort chce jednak do niego powrócić.

Opłata recyklingowa do uszczelnienia

Rząd będzie dążył również do ukrócenia praktyki przedsiębiorców, którzy szukają manewru w opłatach za foliowe torby. Jak tłumaczy resort - niektóre jednostki handlowe w miejsce toreb ze sztucznych tworzyw o grubości do 50 mikrometrów stosują torby, które te normy przekraczają. Tym samym unikają opłaty recyklingowej.

W PUNKT ODC. 3 Ekstraklasa podzielona!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: NOWE PODATKI od 2020: PiS potrzebuje pieniędzy na obietnice. W górę m. in. akcyza, podatek cyfrowy, opłata recyklingowa [18. 4. 2019 r.] - Dziennik Zachodni

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ekon

A kiedy PIS zacznie podnosić progi poatkowe. Od 12 lat się nie zmieniłay. A ich utrzymywanie to tak naprawdę wzrost obciążeń podatkowych, bo przynajmniej wraz z inflacją powinny rosnąć. A tak naprawdę wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa czyli wraz ze wzrostem średniej pensji.

m
mmmmm

pisowiec nie rozumie ekonomii i gospodarki krzyczy brawo pis a wiecie że w chlebie jest cukier ? myślicie że alkochol to tylko do picia? śmieszni jesteście wasze grosze za które się sprzedaliście bedą nic nie warte klaskajcie dalej podrożeje wszystko i wasze bluzgi które pojawią się pod tym komentarzem nic wam nie pomogą

G
Gość
18 kwietnia, 11:52, Gość:

I bardzo dobrze ! Brawo PIS ! Alkochol I trucizna w tych niby papierosach spokojnie powinna zdrożeć

Będą kupować z Ukrainy i spadnie dochód z akcyzy

x
xdd

pisowcy jedzom kupe

podobno

G
Gość
I bardzo dobrze ! Brawo PIS ! Alkochol I trucizna w tych niby papierosach spokojnie powinna zdrożeć
g
gosc
Demokracja przestaje mieć sens gdy politycy zauważają, że wyborców można przekupić ich własnymi pieniędzmi.
.....
Suweren zawył, fajki i wóda wyżej, te z przemytu też,
b
bluss
na papierosy i gorałe 20 % podwyżki !!!!!!!!!!!!!!
Dodaj ogłoszenie