MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe prawo: ubezpieczyciele żądają więcej za OC. Płacisz mandaty, zbierasz punkty karne? dane dostępne do dwóch lat wstecz

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Nowy przepis wskazuje, że zakłady ubezpieczeń tymczasowo będą mogły pobierać dane na temat naruszeń przepisów ruchu drogowego z systemu informatycznego UFG. Później ubezpieczyciele zaczną czerpać potrzebne informacje o punktach karnych i mandatach bezpośrednio z centralnej ewidencji kierowców.
Nowy przepis wskazuje, że zakłady ubezpieczeń tymczasowo będą mogły pobierać dane na temat naruszeń przepisów ruchu drogowego z systemu informatycznego UFG. Później ubezpieczyciele zaczną czerpać potrzebne informacje o punktach karnych i mandatach bezpośrednio z centralnej ewidencji kierowców. Lucyna Nenow / Polska Press
Tuż przed wakacjami ubezpieczyciele dostali dostęp do rejestru mandatów za wykroczenia drogowe oraz punktów karnych dla kierowców. Przepisy weszły w życie w piątek 17 czerwca. Dane te ubezpieczyciele będą teraz uwzględniać w ofercie ubezpieczeń OC kierowcy. Co ważne, zyskają dostęp do danych za dwa lata wstecz. Jeśli więc ktoś ma na koncie dużo takich wpadek, powinien jeszcze przed wakacjami odnowić polisę OC, a potem mieć świadomość, że lista sankcji za naruszenie przepisów ruchu drogowego zgodnie z nowym prawem wydłuża się o wyższe składki obowiązkowego OC kierowcy.

Przepisy weszły w życie 17 czerwca 2022 r.

Wyższe OC za mandaty i punkty karne: prawo już obowiązuje

Możliwość sprawdzania historii przestępstw i wykroczeń drogowych przez ubezpieczycieli została wprowadzona ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2328). Ten akt prawny cechuje się zróżnicowanym terminem wejścia w życie niektórych przepisów. Pewna część regulacji zacznie obowiązywać znacznie później niż 1 stycznia 2022 r.

„To ważna uwaga, bo w kontekście dotyczących kierowców zmian, które Sejm uchwalił na początku grudnia 2021 roku, krajowe media mówiły głownie o początku następnego roku jako terminie wprowadzenia” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Marzenia to pierwszy krok, należy jednak skonfrontować je z finansami. Zastanów się więc, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na organizację ślubu.

Ślub za granicą, to marzenie wielu Polek i Polaków. Pandemia...

Ciekawy przykład stanowi artykuł 15 analizowanej ustawy, dla którego termin wejścia w życie został określony jako 17 czerwca 2022 r. Wspomniany przepis wskazuje, że zakłady ubezpieczeń tymczasowo będą mogły pobierać dane na temat naruszeń przepisów ruchu drogowego z systemu informatycznego UFG. Później ubezpieczyciele zaczną czerpać potrzebne informacje o punktach karnych i mandatach bezpośrednio z centralnej ewidencji kierowców.

Nie wiadomo jednak, kiedy ostateczny system przepływu danych będzie gotowy. „Z punktu widzenia kierowców, takie techniczne i prawne szczegóły nie są jednak istotne. Dla właścicieli pojazdów liczy się sama możliwość wglądu zakładów ubezpieczeń w liczbę i historię punktów karnych (począwszy od 17 czerwca 2022 r.)” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zakłady ubezpieczeń wezmą pod uwagę starsze mandaty

Ustawa z 2 grudnia 2021 r. mówi, że informacje o mandatach będą mogły być używane przez ubezpieczycieli tylko podczas oceny ryzyka przy sprzedaży nowych polis OC i AC. Zatem kierowcy posiadający na swoim koncie punkty karne, na pewno nie muszą obawiać się podwyższenia składki ubezpieczenia, które nadal będzie trwało po 17 czerwca 2022 r. Taka sytuacja oczywiście nie oznacza, że skutki nowych przepisów można lekceważyć.

„Warto pamiętać, że przy okazji sprzedaży kolejnego OC lub AC, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę wcześniej popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe. Chodzi również o naruszenia przepisów drogowych, które miały miejsce przed 17 czerwca 2022 roku” - podkreśla Andrzej Prajsnar.

Ubezpieczyciele sprawdzą wykroczenia aż do 2 lat wstecz

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwracają też uwagę na inną zmianę prawną, która zwiększy możliwości oceny ryzyka przez ubezpieczycieli. Warto wiedzieć, że przepisy uchwalone w grudniu 2021 r. zmieniają termin usunięcia z centralnej ewidencji kierowców (CEK) ważnych informacji o otrzymanej liczbie punktów karnych. Niedawne zmiany w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) wydłużyły wspomniany termin usunięcia danych z roku do dwóch lat. Co więcej, dwuletni termin jest teraz naliczany dopiero po uregulowaniu grzywny za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

„Dzięki nowym zasadom prezentacji w CEK danych o mandatach, zakłady ubezpieczeń będą mogły podczas kalkulacji składek OC i AC uwzględniać wykroczenia oraz przestępstwa kierowców nawet sprzed dwóch lat” - podsumowuje Paweł Kuczyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe prawo: ubezpieczyciele żądają więcej za OC. Płacisz mandaty, zbierasz punkty karne? dane dostępne do dwóch lat wstecz - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia