MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy! Paszport już tylko z odciskiem palca!

/and/
Na razie nie będzie trzeba wymieniać również starych paszportów, które zostały wydane przed 29 czerwca 2009 roku.
Na razie nie będzie trzeba wymieniać również starych paszportów, które zostały wydane przed 29 czerwca 2009 roku.
Zmieniły się przepisy w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i w dokumentach podróży wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Nasze paszporty prócz obrazu twarzy mają zawierać także zapis odcisków palców.

Wydawane w Polsce od 28 sierpnia 2006 roku paszporty biometryczne zawierały do tej pory tylko zapis obrazu twarzy. Teraz osoby ubiegające się o wydanie paszportu będą musiały złożyć odciski palców w punktach paszportowych. Urządzenia służące do pobierania odcisków palców są nowoczesne, niebrudzące i łatwe w obsłudze.

Procedura poboru odcisków palców oraz weryfikacji danych zawartych w paszporcie podczas jego odbioru jest prosta. Odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu jako element identyfikacji i nie będą odwzorowane graficznie w dokumencie (nie będą widoczne). Odciski palców nie będą gromadzone w ewidencjach paszportowych.

Nowe dane biometryczne w paszportach będą mogły być wykorzystywane przez uprawnione służby tylko w dwóch celach - sprawdzenia autentyczności dokumentu oraz tożsamości jego posiadacza. Pozostawiane przez obywateli odciski nie mogą więc służyć, chopćby uzupełnianiu baz kryminalistycznych.

Ważną informacją dla osób, które w najbliższych dniach będą składały wnioski o paszport, jest to, że modyfikacja jego znaczna zabezpieczeń technicznych nie wpłynie na wzrost opłat za jego wydanie. Nadal zapłacimy 140 zł złotych za wydanie paszportu - biomeytrycznego z odciskami palców

Na razie nie będzie trzeba wymieniać również starych paszportów, które zostały wydane przed 29 czerwca 2009 roku. Bez względu na ich rodzaj zachowają one ważność do podanych w nich terminów, na przykład paszport wydany w 2005 roku utraci ważność dopiero w 2015 roku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia