Nowe tory na łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ. Wkrótce pociągiem do Warszawy w niewiele ponad 2 godziny! Zobaczcie zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Prace przy budowie łącznicy Czarnca - Włoszczowa Północna okiem drona
Prace przy budowie łącznicy Czarnca - Włoszczowa Północna okiem drona Krzysztof Dzidek
Udostępnij:
Trwa budowa łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ, która zwiększy możliwości podróży koleją dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego i sprawi, że w niewiele ponad 2 godziny będzie można pociągiem pokonać trasę Kielce-Warszawa. Nowe tory połączą Centralną Magistralą Kolejową z linią Kielce – Fosowskie. Ułożono już pierwszy odcinek toru. Inwestycja o wartości ponad 40 milionów jest współfinansowana z funduszy europejskich.

Łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ daje podróżnym wiele możliwości

Łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ zwiększy możliwości przejazdu pociągów na terenie województwa świętokrzyskiego. Możliwa będzie bardziej atrakcyjna oferta połączeń międzyregionalnych między innymi w kierunku Warszawy i Łodzi. Przewidywany czas przejazdu pociągów w relacji Kielce – Warszawa to zaledwie 2 godziny 20 minut.

Na trasie łącznicy ułożono już blisko 1 kilometr nowego toru wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej. Zaawansowana jest budowa obiektów inżynieryjnych. Budowany jest wiadukt kolejowy, który zapewni dobrą komunikację drogową. Przewidziano również dobre warunki środowiskowe. Nowe przepusty i przebudowywane obiekty między innymi most nad rzeką Jeżówka wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej zapewnią odpowiednie odwodnienie linii kolejowej i swobodną migrację płazów i małych zwierząt. Wykonawca formuje nasyp, na którym ułożony będzie tor. Do budowy nowej linii wykorzystywane jest blisko 6500 wywrotek ziemi i 9000 wywrotek kruszywa.

Łącznica będzie zelektryfikowana i przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 kilometrów na godzinę, a towarowych 80 kilometrów na godzinę. W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy tor, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Oddanie trasy do eksploatacji jest planowane w drugiej połowie 2022 roku.

Już za niecały rok czas podróży między Kielcami a Warszawą mocno się więc skróci.

Zadanie pod nazwą „Budowa linii kolejowej numer 582 Czarnca – Włoszczowa Północ” jest realizowane ze pieniędzy z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość projektu to około 42,8 milionów złotych, w tym dofinansowanie Unii Europejskiej wynosi ponad 36 milionów złotych.

Termin realizacji robót budowlanych został zmieniony ze względu na rozszerzony zakres prac projektowych i wydłużony czas pozyskiwania decyzji administracyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe tory na łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ. Wkrótce pociągiem do Warszawy w niewiele ponad 2 godziny! Zobaczcie zdjęcia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W rozkładzie jazdy PKP łatwo sprawdzić,że aktualnie jest kilka połączeń do Warszawy w czasie 2,5 godziny.

Także skąd ta radość z oszczędzonych 10 minut...

Autobus jedzie 2 godziny 10 minut.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie