Nowi inwestorzy w strefach ekonomicznych w regionie radomskim

Janusz Petz
W halach produkcyjno - magazynowych „TG” w radomskiej podstrefie ulokowały się firmy z różnych branż i różnych stron świata.
W halach produkcyjno - magazynowych „TG” w radomskiej podstrefie ulokowały się firmy z różnych branż i różnych stron świata.
Udostępnij:
Decyzją Rady Ministrów powiększono właśnie podstrefy ekonomiczne w Pionkach i Białobrzegach, natomiast kolejne firmy zapowiadają inwestycje.

Zmiana dotyczy włączenia do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej gruntów o łącznej powierzchni 9,7489 hektara, położonych w Pionkach, Białobrzegach, Włodawie i Gostyninie oraz korekty powierzchni w Podstrefie Tomaszów Lubelski.

- Samo rozszerzenie jest oczywiście związane z dostosowaniem dotychczasowych działek strefowych pod wymogi nowych inwestorów. Jeśli chodzi o informacje na temat planowanych inwestycji, to udostępnimy je wraz z wydaniem decyzji o wsparciu - informuje Ilona Kachniarz z Agencji Rozwoju Przemysłu. Informacja o poszerzeniu terenów inwestycyjnych oznacza jednak dla Pionek i Białobrzegów nowe miejsca pracy i inwestycje, bo tylko w takich przypadkach wydawane są zezwolenia na działalność w strefach.

Ruch w podstrefach

Tymczasem w regionie radomskim w podstrefach stref ekonomicznych tarnobrzeskiej i starachowickiej sporo się dzieje. W ubiegłym tygodniu poinformowano o planowanej budowie zakładu Schlegel w Iłży. Szwajcarska firma zajmująca się produkcją elementów w branży kolejowej zamierza zainwestować w sumie ponad 90 milionów złotych i utworzyć w ciągu trzech lat 130 miejsc pracy. W tym roku wydano trzy zezwolenia na działalność w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorców inwestycje przekroczą 23 milionów złotych. Podstrefa cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów. Spośród tegorocznych inwestorów, największe nakłady inwestycyjne zadeklarowała polska firma Klamal, która swoją działalność rozpoczynała na tych terenach jeszcze w 2011 roku. Ponad 14 milionów złotych spółka przeznaczy na budowę nowego zakładu oraz produkcję między innymi betonowych płyt, figur i mebli. Te ostatnie posłużą jako element zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Firma planuje wzrost zatrudnienia o 25 osób. Pozostałe dwie inwestycje pochodzą z branży tworzyw sztucznych (Roboplast) i metalowej (F2J Reman).

Dla radomskiej podstrefy równie pozytywny, pod względem liczby zezwoleń i utworzonych miejsc pracy, był rok 2017. Cztery duże inwestycje przekroczą w sumie ponad 100 milionów złotych. Wszystkie przedsiębiorstwa to firmy polskie z branż: Spożywczej (QFG Food), chemicznej (Grupa Pronicel), papierniczej (Paper Cup Factory ) oraz metalowej (Almech 2).

W Radomiu można spodziewać się niebawem kolejnych inwestycji, bo Agencja Rozwoju Przemysłu w dzielnicy Wośniki buduje halę produkcyjna o powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych z zapleczem socjalno-administracyjnym. Hala będzie miała możliwość podziału na trzy segmenty dostosowana do działalności: Mechanicznej, obróbki metali, tworzyw sztucznych, magazynowania oraz logistyki. Inwestycja ma zostać ukończona w II kwartale 2019 roku.

W szydłowieckiej podstrefie Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przy ulicy Leśnej kończy swą działalność zakład Biella, ale ma tam uruchomić produkcję firma z branży logistycznej (miejscowe władze nie zdradzają jeszcze szczegółów). Ponadto na przy Metalowej w Szydłowcu rozwinie swoją działalność przedsiębiorstwo Toolmex Truck, które od lat specjalizuje się w sprzedaży i serwisowaniu wózków widłowych.

Polska strefą ekonomiczną

Strefy ekonomiczne tworzono na przełomie wieków z myślą o miejscowościach z dużym bezrobociem i zdegradowanym przemysłem. Zachętą dla inwestorów była obietnica ulg podatkowych, albo dotacji do tworzenia miejsc pracy. Dodatkową zachętą były niedrogie tereny często uzbrajane przez samorządy, również z pomocą pieniędzy unijnych. Nie wiadomo zatem jak na inwestycje wpłynie obecnie nowe prawo dotyczące pomocy publicznej, które weszło w życie w czerwcu tego roku.

Obecnie przedsiębiorca nie musi przenosić produkcji do podstrefy w Białobrzegach, Radomiu, albo w Pionkach. Może dostać pomoc publiczną - po spełnieniu określonych warunków - w dowolnym miejscu w Polsce.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Nowi inwestorzy w strefach ekonomicznych w regionie radomskim - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie