Grupa Azoty Siarkopol zaprezentował w środę, 10 października, swój potencjał i możliwości oraz plany na przyszłość - tę bliższą i dalszą. Firma z Grzybowa koło Staszowa ma zamiar otworzyć w Świętokrzyskiem drugą kopalnię siarki oraz stworzyć kolejową bazę logistyczną.

Siarkopol - firma która od pięciu lat jest w Grupie Azoty - jednym z największych koncernów chemicznych w Europie i potężnym pracodawcą w regionie.

- Zatrudniamy około 800 osób i jesteśmy w niej jedyną spółką wydobywczą. Siarkę eksploatujemy w jedynej na świecie kopalni siarki w Osieku - mówi Trajan Szuladziński, prezes zarządu Siarkopolu.

Ale Siarkopol to nie tylko kopalnia. - Rozwijamy działalność zarówno w obszarze wydobywczym - kopalnia Osiek, jak i w przetwórstwie - zakład chemiczny oraz w transporcie - wyjaśnia profil działalności spółki Trajan Szuladziński.

Produkty Siarkopolu to siarka płynna, mix, czyli mieszanka siarki granulowanej i pastylkowanej - wykorzystywanej gównie do produkcji kwasu siarkowego i nawozów fosforowych, używanych w branży cukierniczej i skrobiowej. Siarka nierozpuszczalna stosowana jest głównie w przemyśle oponiarskim i gumowym. Siarka mielona stosowana jest w przemyśle gumowym i rolnictwie.

- Nasza siarkę wysyłamy na cały świat. Naszymi kontrahentami są Grupa Azoty, Koncern OCP z Maroka, firmy Michelin, Bridgestone, Werba-Chem, goodyear czy Continental. Mamy więc mocną pozycję na rynku krajowym, silnych partnerów zagranicznych i coraz lepsze perspektywy dla rozwoju górnictwa siarki. Chcemy to wykorzystać, uruchamiając nową kopalnię siarki, na bazie złóż Rudnik 1 i Rudnik 2 na terenie gminy Połaniec - mówi o światowym uznaniu dla produktów i ambitnych planach prezes Siarkopolu.

Na nową kopalnię potrzeba 300 hektarów obszaru i 5-6 lat. Specjaliści szacują wstępnie, że złoże na polu górniczym w Rudnikach znajdujące się na głębokości około 250 metrów może wystarczyć do eksploatacji na około 20-30 lat. W tym czasie stopniowo wyczerpane zostanie złoże w Osieku, z którego wydobywa się około 600 tysięcy ton siarki rocznie.

Nowa kopalnia ma powstać na terenach, które nie są jeszcze zagospodarowane i zurbanizowane, a jej działalność wydobywcza prowadzona, podobnie jak w Osieku, bardzo nowoczesną metodą podziemnego wytopu siarki, do czego zużywa się wody o temperaturze 150-160 stopni Celsjusza nie zagrozi zabudowaniom w pobliżu kopalni oraz nie zniszczy przyrody - jest bezpieczna .
- Na razie nasz plan co do budowy kopalni jest na etapie konsultacji społecznych - wyjaśnia prezes Szuladziński.

Ale to nie koniec planów i inwestycji Siarkopolu.

- Przed nami rozbudowa kolejowej bazy logistycznej. Z uwagi na dostęp do szerokiego toru to bardzo perspektywiczny projekt, otwierający w większym stopniu handel ze Wschodem i Zachodem, ale i w kraju. Handel ze Wschodem, w tym z Rosją, Ukrainą, dynamicznie się rozwija i ta odnoga naszej działalności może mieć istotne znaczenie nie tylko dla Grupy Azoty Siarkopol, ale i całej Grupy Azoty. Ostateczne decyzje co do skali tego przedsięwzięcia zapadną w najbliższych miesiącach - wyjaśnia Trajan Szuladziński


POLECAMY RÓWNIEŻ:Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)