Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne studio projektowe w Zakładach Porcelany Ćmielów

Mirosław Rolak
Mirosław Rolak
W Zakładach Porcelany Ćmielów powstaje nowoczesne studio projektowe. Rozwijają się i prezentują nowe eksponaty muzeum i galeria w Fabryce Porcelany AS.

Tumy gości, przedstawicieli świata polityki, biznesu i kultury przybyły w ubiegły czwartek do Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji prezentującej stare zbiory ćmielowskiej porcelany oraz kolekcję obrazów porcelanowych „Piękne Małpy Europy”.

Kilka miesięcy temu narodził się pomysł, by w Żywym Muzeum Porcelany w Fabryce Porcelany AS w Ćmielowie, prezentować stare zbiory ćmielowskiej porcelany, powstałe w obu, konkurujących obecnie, ćmielowskich zakładach. Natomiast w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu prezentować porcelanowe figurki z całego świata.

Właściciel Fabryki Porcelany AS - Adam Spała zadeklarował, że przekaże do ostrowieckiego muzeum część ze swej bogatej kolekcji porcelanowych figurek, a Muzeum Historyczno-Archeologiczne wypożyczy do prezentacji w nowo otwartym skrzydle Żywego Muzeum Porcelany część równie bogatych zbiorów porcelany wytworzonej w obu ćmielowskich zakładach. Pomysł wzbudził wiele kontrowersji, ale wszelkie dyskusje uciął starosta ostrowiecki, Zdzisław Kałamaga.

- Wspólnie z Muzeum Historyczno-Archeologicznym, Zakładami Porcelany Ćmielów i Żywym Muzeum Porcelany, w ramach promocji powiatu ostrowieckiego, zorganizujemy wystawy porcelany w całej Polsce. Być może znajdą się też inne podmioty tym zainteresowane - na przykład prywatni kolekcjonerzy. W muzeach albo innych instytucjach kultury będziemy pokazywali część starej porcelany, ale też współczesną z możliwością zakupu. Niezależnie kto będzie przeciwny i tak to zrobimy. Te obiekty powinny służyć jak największej rzeszy odbiorców, jak najwięcej zwiedzających powinno je zobaczyć. Nie słyszałem niestety, żeby do Muzeum Historyczno-Archeologicznego przyjeżdżali ludzie po to, żeby obejrzeć porcelanę. Jadą do Ćmielowa, bo on jest w Polsce i na świecie z niej znany. Powiat ostrowiecki w Polsce słynie z huty, Krzemionek, Bałtowa i przede wszystkim ćmielowskiej porcelany. Wszystkich, którzy boją się o ostrowieckie zbiory zapewniam, że w Pałacu Wielopolskich nie zmieniło się w zasadzie nic jeśli chodzi o wystawę porcelany. Była i będzie pokazywana. Wystawy w innych muzeach mogą się odbywać na zasadzie wypożyczenia obiektów muzealnych, tak jak to się dzieje na całym świecie - mówił starosta.

Swoją koncepcje promocji powiatu przedstawił także podczas uroczystego otwarcia ekspozycji w Żywym Muzeum Porcelany. Właściciel Fabryki Porcelany AS Adam Spała zaprosił gości na niezwykłą wędrówkę, prezentując rozwój sztuki ceramicznej od najstarszych, aż po współczesne wzory wybitnych twórców. Szczególne zainteresowanie gości wzbudziła kolekcja „Piękne Małpy Europy”. Jest to jedyna na świecie kolekcja 47 porcelanowych obrazów przedstawiających małpy na tle architektury wszystkich stolic europejskich. Tworzona ona była przez siedem lat, a pomysłodawcą i projektantem jest Adam Spała.

Razem z ekspozycją starej porcelany otwarto także galerie sztuki współczesnej „van Rij”, której kustoszem jest Katarzyna Rij. - W naszej galerii prezentujemy między innymi prace Ludomira Tomaszewskiego, absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który wyjechał z Polski w 1966 roku. Mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Artysta nie używa farb, a za pędzel służy mu palnik z gazem, którym tworzy oryginalne dzieła.

Kilka dni później, w drugiej porcelanowej firmie Ćmielowa - Zakładach Porcelany Ćmielów - prezes Inga Kamińska podpisała umowę z artystą ceramikiem Markiem Cecuła, który został dyrektorem artystycznym tworzonego Ćmielów Design Studio.

- Pracownia wzornicza Ćmielów Design Studio to nowoczesne studio projektowe, które powstaje w jednej z naszych hal produkcyjnych - mówiła prezes Inga Kamińska. - Chcemy stworzyć innowacyjny model współpracy pomiędzy sztuką, reprezentowana przez utalentowanych projektantów, a przemysłem. Jest to unikalne w skali europejskiej założenie, które wpłynie na rozwój współczesnego projektowania.

Powstająca pracownia będzie drugą tego typu placówka w Europie. Już w czerwcu przyjadą do Ćmielowa pierwsi projektanci, studenci z Poznania i Wielkiej Brytanii. Stworzono dla nich świetne warunki, a najlepsze wzory będą wprowadzane do produkcji.

Przy okazji podpisania umowy prezes Inga Kamińska poinformowała o najbliższych planach. Jak wiadomo Zakłady Porcelany Ćmielów są w trakcie konsolidacji z Porcelaną Chodzież. W wyniku fuzji powstanie firma Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież. Siedzibą nowej firmy będzie Ćmielów. W przyszłym roku planowana jest w Ćmielowie budowa nowoczesnego pawilonu, gdzie znajdzie się sklep z wyrobami Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież oraz galeria gdzie będzie można obejrzeć całą historię ćmielowskiej porcelany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia