Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny i „bezobsługowy” ogród wokół domu. Jak go urządzić? Podpowiadają eksperci z firmy Garden Expert z Kielc. Zobaczcie zdjęcia

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Załoga firmy Garden Expert z Kielc przy przykładowej realizacji ogrodu z wykorzystaniem iglaków i kamieni naturalnych. Od lewej: Jakub Lebiedowicz, Damian Laskowski i Artur Siuda. Na kolejnych slajdach zobacz, jakie rośliny warto posadzić w nowoczesnym ogrodzie >>>
Załoga firmy Garden Expert z Kielc przy przykładowej realizacji ogrodu z wykorzystaniem iglaków i kamieni naturalnych. Od lewej: Jakub Lebiedowicz, Damian Laskowski i Artur Siuda. Na kolejnych slajdach zobacz, jakie rośliny warto posadzić w nowoczesnym ogrodzie >>>Zdjęcia archiwum
Jak stworzyć i bez nakładu pracy i czasu pielęgnować przydomową oazę zieleni? Jakie rośliny wybrać, aby optycznie powiększyć niewielki ogród i ciekawie zaaranżować przestrzeń? Na starcie wiosennego okresu wegetacyjnego zapytaliśmy projektantów ogrodowej przestrzeni o przepis na nowoczesny i „bezobsługowy” ogród.

Jak zatem urządzić ogród, w którym nie trzeba się napracować?

- Takie oczekiwania najlepiej sprawdza się w przypadku ogrodu, w którym rosną iglaki – łatwe w hodowli, mało wymagające, wytrzymałe na temperatury czy susze, zanieczyszczenia powietrza. Już od kilku lat takie aranżacje są na topie. Iglastymi drzewkami i krzewami nawet niewielkie przydomowe ogrody można zaaranżować w oryginalny i nowoczesny sposób. Proponujemy to także na ten sezon. A jeśli dodatkowo kompozycję wiecznie zielonych roślin uzupełnimy ozdobnymi kamieniami o różnorodnych kształtach i kolorach, kolorowymi dywanami bylin – ogrodowa przestrzeń nie tylko przypominać będzie górski krajobraz i upodobni się do alpinarium, ale co bardzo praktyczne, będzie łatwa w pielęgnacji, która nie zabierze nam wiele cennego czasu – mówi Artur Siuda, właściciel firmy Garden Expert z Kielc, który na co dzień zajmuje się budową ogrodów, aranżacją zielonej przestrzeni oraz pielęgnacją roślin.

Iglaki w ogrodach królują od bardzo wielu lat, ale tym razem w projektach stawia się łatwość w hodowli roślin, budowanie wielowymiarowych kompozycji oraz imitowanie naturalnych krajobrazów. Drzewa i krzewy iglaste dają tu wyobraźni duże pole do popisu. Mają przy tym wiele zalet – ogródek zawsze można je urozmaicić kolorami czy kształtami łatwych w uprawie bylin.

- Drzewa i krzewy iglaste to rośliny dekoracyjne przez cały rok. W większości są łatwe w uprawie i wytrzymałe. Ich cenną zaletą jest różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł, które oprócz zieleni mogą na przykład mieć kolor niebieskawy, żółty, żółtozielony lub mieć częściowo wybielone ulistnienie. Ta różnorodność barw igieł, jak i pokroju roślin pozwala na tworzenie ciekawych przestrzennych kompozycji i optyczne powiększanie ogrodu. Bogactwo kolorów można wykorzystać przy zestawianiu roślin w grupy, na przykład o barwach kontrastowych lub przeciwnie, w jednej tonacji, lecz o różnym pokroju. Co ważne, iglaki dobrze znoszą cięcie, więc dość łatwo można regulować ich kształt i wielkość, a więc zmieścić je można nawet na niewielkiej przestrzeni. Można z nich także tworzyć żywopłoty, a płożącymi gatunkami zastępować trawnik. Rośliny iglaste można też prowadzić w formie zminiaturyzowanej – wymienia zalety roślin iglastych Artur Siuda.

Urządzając przydomowy ogród trzeba wziąć pod uwagę nie tylko nasze oczekiwania, ale i warunki panujące w tej przestrzeni. Ważna jest jego geograficzna orientacja, rodzaj gleby i ukształtowanie terenu. Projektując ogród z iglaków, te sprawy odgrywają nieco mniejsze znaczenie, ponieważ drzewka i krzewy iglaste znane są ze swej odporności na wiele niedogodności. Wśród gatunków roślin iglastych są takie, które rosną nawet na piachach czy kamienistym podłożu, stosunkowo łatwo znoszą okresowe niedobory wody, a nawet adaptują się w zacienionych miejscach. Warto więc przy projekcie dopasować gatunki do otoczenia.

- W większych ogrodach możemy sadzić większe drzewka, jak świerki serbskie czy syberyjskie, szlachetne jodły, daglezje, a w mniejszych karłowe odmiany iglaków lub bardzo modne ostatnio formy iglaków szczepione na niskim pniu, które nadają się do małych ogrodów.

W niewielkich ogrodach posadzić można iglaki wolno rosnące, jak jodła koreańska, sosna limba, formy szczepione na pniu, krzewy iglaste, jak tuje, cyprysiki, jałowce i cisy. Wśród odmian karłowych jest też sosna górska zwana kosodrzewiną. Odmiany o zwisłych pędach można sadzić nad oczkiem wodnym – mówi Damian Laskowski z Garden Expert.

- Uzupełnieniem iglaków w ogrodzie mogą być też łatwe w utrzymaniu wrzosowiska lub skalniaki. Modnym dodatkiem i urozmaiceniem przestrzeni są kamienie naturalne. Ich zróżnicowanie pod względem rodzajów, kształtów i kolorów spowoduje, że będą praktycznym i estetycznym elementem uzupełniającym i pozwalającym na wiele zastosowań w ogrodach. Kamienie naturalne sprawdzają się doskonale jako pojedyncze elementy ozdobne, a także jako część aranżacji większych przestrzeni, nadając wyrazisty i oryginalny charakter otoczeniu – mówi Jakub Lebiedowicz.

Można wykorzystać drobny materiał skalny, jak otoczaki, grys czy żwir, ale również monolity, głazy, łupki korę kamienną. Taka skalna architektura w ogrodzie, choćby w postaci pojedynczych brył, nada przestrzeni charakter górskiego alpinarium.

- Iglaki kochamy także za to, że są zimozielone i nie zrzucają liści. Odpowiednio zgrupowane i wyeksponowane będą się o wiele lepiej prezentowały. Trzeba pamiętać, że ciekawy iglak o niezwykłym kształcie lub kolorystyce igieł może być punktem centralnym kompozycji ogrodowej, przyciągającym uwagę. Warto dodać, że iglaki doskonale nadają się na drzewka bonsai - dodaje Artur Siuda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia