Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny kompleks w miejscu kieleckiego dworca PKP!

Marzena SMORĘDA
Budynek dworca PKP w Kielcach w przyszłym roku ma zostać zmodernizowany
Budynek dworca PKP w Kielcach w przyszłym roku ma zostać zmodernizowany Dawid Łukasik
W sprawie budynku dworca kolejowego w Kielcach porozumiały się kolej i miasto. W miejsce gmachu, który straszy wyglądem powstanie nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks.

W przyszłym roku rozpocząć się ma przebudowa i gruntowny remont dworca PKP w Kielcach. Budynek zmieni wygląd i funkcję, a nad torami powstanie wielopoziomowy parking. Pierwszą inwestycję zrealizuje PKP, drugą kielecki ratusz.

Jest wstępne porozumienie w sprawie remontu kieleckiego dworca kolejowego. Prezydent Wojciech Lubawski wspólnie z dyrekcją kolei ustalił jego warunki. Po przebudowie dworzec nie tylko zmieni swój wygląd, ale przede wszystkim stanie się bardziej funkcjonalny i wygodny dla pasażerów oraz mieszkańców. Parter dworca, w remont którego zaangażuje się kolej, nadal będzie służył pasażerom, natomiast pozostałą część wyremontuje i wykorzysta magistrat.

– Planujemy przenieść tam i w jednym miejscu skupić wydziały i instytucje związane z komunikacją – mówi prezydent Wojciech Lubawski. - Między innymi Zarząd Transportu Miejskiego, Miejski Zarząd Dróg oraz referat wydający prawa jazdy i rejestrujący pojazdy. To zapewni petentom wygodę, bo w tej chwili przed drzwiami tych wydziałów nie ma nawet gdzie stanąć. Nad peronami powstanie parking na około 500 aut, który rozwiąże kłopoty z miejscami parkingowymi przed budynkiem. Na placu Niepodległości, przed budynkiem dworca nadal będzie istniał postój taksówek i miejsca dla samochodów podwożących podróżnych, ale na parking wjeżdżać się będzie na górę, gdzie będzie wystarczająco dużo miejsca dla samochodów. Biura ulokujemy także w jednej z wieżyczek kolejowych, którą zaadaptujemy na nasze potrzeby. Szacujemy, że udział miasta w tej inwestycji wyniesie 10-15 milionów złotych. Resztę kosztów pokryje kolej. To są na razie wstępne porozumienia, ale w ciągu tygodnia czy dwóch spotkamy się, doprecyzujemy ustalenia i podpiszemy stosowną umowę. O ostatecznym kształcie inwestycji zadecydują architekci – poinformował prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

- To będzie totalna przebudowa i ogromne wyzwanie, bo trzeba będzie dostosować się nowych przepisów prawa budowlanego. Windy, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, także w obrębie peronów, które zostaną przebudowane, wyremontowany zostanie też tunel - zanosi się na ogrom prac - mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Kielcach.   

Historia kieleckiego dworca PKP
25 stycznia 1885 roku kielecki dworzec został oddany do użytku. Połączone to było z uruchomieniem Iwanogrodzko-Dąbrowskiej Linii Kolejowej. Podczas I wojny światowej Rosjanie wysadzili go w powietrze, a niedługo potem na jego miejscu został wybudowany przez Austriaków nowy dworzec, który stał tu do 1966 roku. Pięć lat później, w roku 1971, oddano do użytku, stojący do dzisiaj, nowy budynek dworca o większej funkcjonalności od poprzedniej budowli i jak no owe czasy nowoczesnej architekturze.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia