Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pływający bojowy wóz piechoty borsuk budzi się w Hucie Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola jako lider konsorcjum projektuje i buduje nowy pływający bojowy wóz piechoty borsuk
Huta Stalowa Wola jako lider konsorcjum projektuje i buduje nowy pływający bojowy wóz piechoty borsuk Zdzisław Surowaniec
W cieniu takich artyleryjskich przebojów produkcyjnych jak samobieżny moździerz rak i armatohaubica krab, powstaje w Hucie Stalowa Wola bojowy pływający wóz piechoty borsuk.

Model borsuka ze zdanie sterowanym systemem wieżowym 30 milimetrów został po raz pierwszy przed dwoma laty zaprezentowany na kieleckim salonie przemysłu obronnego. Potem zrobiła się cisza, jakby borsuk schował się do nory.

Kiedy nowy prezes HSW Bartłomiej Zając objął rządy pod koniec ubiegłego roku, powiedział: - Chcemy przede wszystkim pomyślnie zakończyć pracę rozwojową nad Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym 30 mm i opracować prototyp Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty „Borsuk”. To są nasze priorytety, te dwa produkty będą „napędzać” nasze działania przez wiele następnych lat.

Wojsku potrzeba przynajmniej kilkaset takich wozów jak borsuk, które zastąpiłyby bojowe wozy piechoty bwp-1, służące do przewożenia żołnierzy na pole walki. Te wysłużone pojazdy nie są już w stanie ochronić żołnierzy przed ogniem wyrzutni przeciwpancernych będących na wyposażeniu wroga, ani niszczyć współczesnych pojazdów pancernych.

Borsuk ma być nowoczesną konstrukcją, nafaszerowaną nowoczesną elektroniką, wyposażoną w zautomatyzowane systemy obrony. Do tego podwozie wozu ma stanowić podstawę dla całej gamy pojazdów gąsienicowych. Na platformie tej mają powstać pojazdy dowodzenia, ewakuacyjne czy ratownicze.

Doświadczenia innych krajów wskazują, że taki projekt wymaga wielu lat pracy. Przykładowo niemiecki program Puma trwał 12 lat. Prace nad brytyjskim wariantem bojowego wozu rozpoznawczego Ajax, do chwili uruchomienia zakładu montażowego, trwały 5 lat. Uruchomienie produkcji seryjnej potrwa kolejne 2 lub nawet 4 lata.

Najpierw przeprowadzono wstępne badania zakładowe, trakcyjne preprototypu funkcjonalnego tego wozu. Wyniki uwzględniono przy budowie od podstaw właściwego prototypu nr 1, pokazanego podczas MSPO. Zaprezentowany na MSPO 2018 model Borsuka zostanie przekształcony w prototyp nr 2.

Jak czytamy na portalu wnp, „borsuk ma on być zbudowany, a właściwie przebudowany, z wykorzystaniem efektów dotychczasowych prac badawczych nad odpornością przeciwminową czy pływalnością do końca 2019 roku”. Prototyp przeszedł już testy balistyczne, artyleryjskie oraz próby pływania. Wyposażony jest w gąsienice elastomerowe, stanowiące lżejszą i cichszą trakcję mniej niszczące podłoże niż konwencjonalne gąsienice.

Powstają dwie wersje wozu - czytamy na portalu wnp. Podstawowa, czyli pływająca, o masie 25 tony oraz wersja ciężka, „uwolniona” od wymogu pływalności, ale silniej opancerzona, o wadze 35 ton. Są to dwa równolegle opracowywane i równie skomplikowane, bo pionierskie projekty wykonywane przez polską zbrojeniówkę, przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola. Pierwszym jest bojowy wóz piechoty nowej generacji, drugim natomiast zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30. Obydwa powstają w odrębnych konsorcjach, choć są koordynowane przez HSW.

Za projekt odpowiada konsorcjum z HSW na czele. Natomiast za system wieżowy ZSSW-30 odpowiada konsorcjum HSW wraz z Grupą WB, a instytucją partnerską prowadzącą projekt jest MON. Dlatego część analityków twierdzi, że uwarunkowania te dają gwarancję, iż nie będzie problemu z dotrzymaniem terminów budowy nowego bwp i jego dostaw dla wojska.

Nawet jeśli projekt borsuka będzie spełniał wszystkie wymagania wojska, to na jego wejście na uzbrojenie do wojska trzeba będzie czekać przynajmniej 3 do 5 lat od uruchomienia produkcji seryjnej. Oznacza to, że borsuki w liczbie mającej znaczenie taktyczne znajdą się w armii najwcześniej od 2025 roku.

Dla Huty Stalowa Wola rozpoczęcie produkcji seryjnej to będzie dopiero złoty interes na długie lata, po tym jak skończy się seryjna produkcja kraba i raka. Ministerstwo obrony zakłada, że miesięcznie zakłady będą produkować około 50 borsuków. W grę wchodzi też eksport tej broni, kiedy się okaże, że spełnia wymagania nowoczesnego pola walki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - samochód zrobiony z plastiku po recyklingu

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy pływający bojowy wóz piechoty borsuk budzi się w Hucie Stalowa Wola - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia