Nowy przetarg na przebudowę pasa startowego na radomskim lotnisku będzie nie w lutym, a dopiero w marcu

ik
archiwum Echa Dnia
Państwowe Porty Lotnicze zdecydowały o zmianie dokumentacji przetargowej. Wykonawcy dostaną też 12 tygodni więcej na przeprowadzenie prac. Mimo to, jak zapewnia PPL termin otwarcie lotniska na Sadkowie nie ulega zmianie. Ma to nastąpić jesienią 2020 roku.

Przypomnijmy, pierwszy przetarg na przebudowę pasa startowego został unieważniony, bo jedyna złożona oferta była o 200 milionów za droga. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze zakładało, że na prace wyda 88 milionów złotych, a jedyna oferta opiewała na 288 milionów złotych!

Z pierwszych zapowiedzi prezesa PPL Mariusza Szpikowskiego wynikało, że kolejny przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w lutym, a otwarcie ofert nastąpi już 27 lutego. Kiedy ogłoszenia nie było na stronach Państwowych Portów Lotniczych zapytaliśmy, co dalej z przetargiem? Dziś otrzymaliśmy odpowiedź.

Teraz Przedsiębiorstwo wyjaśnia, że po analizach wybrane zostało inne rozwiązanie i marcowy termin ogłoszenia przetargu. Jak czytamy w komunikacie Państwowych Portów Lotniczych wysokość jedynej oferty, która wpłynęła do pierwszego przetargu "w dużej mierze wiązała się z wzięciem pod uwagę wszystkich ryzyk po stronie wykonawcy, w szczególności dotyczących uwzględnienia maksymalnego zakresu robót sprowadzających się w praktyce do wybudowania nowej drogi startowej, a nie jej przedłużenia o 500 metrów, jak również kwestii uzyskania nowych pozwoleń." - piszą przedstawiciele działu Public Relation Portów Lotniczych.

PPL informuje, że: "Z uwagi na jakość dokumentacji przejętej z miejskiej spółki, warunki pozostawiały wiele kwestii otwartych, w tym istotne kwestie ryzyk dla wykonawców." W trakcie postępowania wpłynęło 400 zapytań do przetargu, które wymagały wyjaśnień.

W tej sytuacji PPL rozważał dwie możliwości. Po pierwsze ogłoszenie drugiego przetargu na podstawie tej samej dokumentacji, dokładnie na tych samych zasadach. W tym wariancie należałoby założyć, że potencjalni oferenci "będą bazowali na uzyskanych wcześniej odpowiedziach, w szczególności dotyczących projektu budowlanego" - czytamy w komunikacie PPL. Termin wykonania prac miał być równocześnie wydłużony z 52 do 64 tygodni.

W tym przypadku otwarcie ofert w nowym przetargu miałby nastąpić rzeczywiście 27 lutego tego roku.

Druga możliwość to zmiana dokumentacji przetargowej, doprecyzowanie Programu Funkcjonalno - Użytkowego oraz zakresu robót. Jak informuje PPL ma być też "bardziej dogodne dla potencjalnych wykonawców rozłożenie ryzyk realizacyjnych". Będzie też oczywiście do 64 tygodni wydłużony termin na wykonanie prac. Uaktualniona dokumentacja będzie zawierała także wyjaśniania udzielane na zapytania zadawane do pierwszego przetargu.

Państwowe Porty Lotnicze zdecydowały się ostatecznie na drugi wariant. "Zważywszy na wyniki dokładnej analizy dokonanej przez Zamawiającego, opartej w dużej mierze na treści i charakterze zapytań, które wpłynęły w trakcie pierwszego przetargu oraz uwzględniając odpowiedzi na te pytania, a także fakt, że PPL równolegle z postępowaniem na wybór wykonawcy drogi startowej realizował inne prace, takie, jak: - Opracowanie dokumentacji technicznej dotyczącej sieci uzbrojenia terenu, - Opracowanie mapy do celów projektowych, Opracowanie dokumentacji geotechnicznej i geologiczno-inżynierskiej, zdecydowano o wyborze wariantu 2, w którym wyniki tych analiz zostaną odzwierciedlone w postaci wprowadzonych zmian do dokumentacji przetargowej, doprecyzowując zakres robót i zwiększając ryzyko związane z procesem inwestycyjnym. Również w tym wariancie wydłużono czas realizacji inwestycji do 64 tygodni." - informuje PPL

Ogłoszenie przetargu ma nastąpić w pierwszej połowie marca. . Podpisanie umowy z wykonawca jest przewidziane na drugą połowę czerwca 2019 roku. Zakończenie prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, jak wspomniano wcześniej, nastąpi w końcu sierpnia 2020.

- Należy podkreślić, iż zarówno wariant pierwszy, jak i wariant drugi powtórzonego postępowania skutkują zakończeniem prac oraz uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie w sierpniu 2020. Jest to zatem termin bezpieczny w stosunku do planowanej daty otwarcia lotniska jaką jest listopad 2020 - czytamy w komunikacie Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze.

Pudzian Band i Diadem w Explosion. Zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zagraniczne marki po polsku. Znane produkty w polskiej wersji

Zakupy w Internecie. Oczekiwania a okrutna rzeczywistość

Quiz. Co Ty wiesz o Radomiu? Sprawdź się!

Wyjątkowe makijaże Kamili Patyny. To prawdziwe dzieła sztuki

QUIZ. Co Ty wiesz o zespole IRA?

Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?

Rejestr pedofilów i gwałcicieli w regionie LUTY 2019 Nazwiska Zdjęcia

Oni są poszukiwani przez policję LUTY 2019 [CZĘŚĆ I]

Oni są poszukiwani przez policję LUTY 2019 [część II]

Flesz – Co zabija Polaków?

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy przetarg na przebudowę pasa startowego na radomskim lotnisku będzie nie w lutym, a dopiero w marcu - Echo Dnia Radomskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie