Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny: 2.09.2020. Oprócz górników to nauczyciele są najbardziej narażeni na choroby zawodowe. Jak minimalizować ryzyka

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Nauczyciele są jedną z grup o najwyższej zapadalności na choroby zawodowe – stanowią ok. 10% proc. proc. ogółu chorujących pracowników.
Nauczyciele są jedną z grup o najwyższej zapadalności na choroby zawodowe – stanowią ok. 10% proc. proc. ogółu chorujących pracowników. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Bardziej narażonymi od nauczycieli grupami zawodowymi są tylko górnicy i przedstawiciele sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa. Powrót po wielomiesięcznej przerwie to wyzwanie organizacyjne dla szkół, ale również dla nauczycieli. Na co powinni oni zwrócić uwagę?

Nauczyciele są jedną z grup o najwyższej zapadalności na choroby zawodowe – stanowią ok. 10% proc. proc. ogółu chorujących pracowników. Choć zdalne nauczanie zmniejszyło ryzyko np. nadwyrężania głosu, to wzmogło inne problemy – np. z wadami postawy lub wynikające z większego stresu.

Wraca szkoła – jakie wyzwania zdrowotne czekają na nauczycieli?

Rozpoczął się rok szkolny i choć w naznaczonym pandemią 2020 roku koronawirus jest głównym zmartwieniem wielu z nas, to nie wolno zapominać o innych zagrożeniach dla zdrowia. W 2017 r. współczynnik zapadalności na choroby zawodowe na 100 tys. pracujących nauczycieli wynosił 20,7 (przy ogólnym współczynniku dla wszystkich branż 12,7), a rok wcześniej 17,9 (ogólny – 14,3) .

Pułapki zdalnego nauczania

– Przede wszystkim zbadać swoje zdrowie. Zwyczajowe dla tej grupy zawodowej problemy z głosem mogły ulec wyraźnemu zmniejszeniu przez zdalne nauczanie, ale mogły pojawić się bóle kończyn i kręgosłupa spowodowane pracą w nie zawsze idealnych do tego celu warunkach domowych. Warto też wykonać podstawowe badania kontrolne, np. lipidogram dla osób 40+. Przez pandemię większość z nas ma w tej dziedzinie duże zaległości – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Na co chorują nauczyciele?

Statystyki Instytutu Medycyny Pracy pokazują, że problemy z narządami głosu, spowodowane ich nadmierny wysilaniem, stanowią zdecydowaną większość schorzeń zawodowych, z jakimi borykają się nauczyciele (ok. 96% proc. proc. przypadków).
Najczęstsze to powstawanie guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych oraz niedowład mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe. Guzki – efekt zapalenia krtani – powstają na fałdach głosowych, na których wibracje są największe. Do objawów należą: chrypka, szybkie zmęczenie głosu i jego łamliwość. Zmiany przerostowe objawiają się tworzeniem polipów na fałdach głosowych, w efekcie czego może dojść nawet do bezgłosu i duszności, jeśli polip osiągnie duże rozmiary. Niedowład mięśni natomiast skutkuje odczuwalnym pogorszeniem wydolności i jakości głosu.
To jednak niejedyne bolączki, jakie mogą trapić nauczycieli. Praca na stojąco, w ciągłym stresie, a nierzadko hałasie nie pozostaje obojętna dla zdrowia. Wiele też zależy od przedmiotu, jakiego naucza dana osoba i stylu prowadzenia zajęć. Nie mniej istotne są dolegliwości ze strony układu nerwowego – praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nerwice czy choroby psychosomatyczne to efekt stresu, jakiego doświadczają nauczyciele. Istnieją obawy, że pandemia mogła go dodatkowo pogłębić. Niektóre badania porównują poziom stresu w zawodzie nauczyciela nawet do tego, który odczuwają kontrolerzy lotów czy lekarze. Sprawia on, że nauczyciele są mocno zagrożeni wypaleniem zawodowym.

Najnowsze artykuły. Kliknij i przeczytaj!

  • Do układów organizmu, które najczęściej wymagają zbadania w zawodzie nauczyciela należą:
  • •układu krążenia,
  • •układu ruchu,
  • •układu oddechowy,
  • •układ nerwowy.

Profilaktyka zdrowotna – podstawa medycyny pracy

Nieprzeciążanie narządów głosowych to zalecenie, którego spełnienie w czasie pandemii było stosunkowo łatwe do osiągnięcia. Nie oznacza to jednak, że teraz, po powrocie do nauczania stacjonarnego, problem zniknie. Wręcz przeciwnie – „nietrenowany” przez kilka miesięcy narząd głosu bardzo szybko może o sobie dać znać. Dlatego warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych.
Każde schorzenie wykryte na wczesnym etapie rozwoju daje większe szanse na jego zwalczenie i powrót do zdrowia. Dlatego wszyscy nauczyciele powinni przynajmniej raz w roku poddać się dokładnej kontroli laryngologicznej. Kierownictwo szkół powinno mieć to na uwadze, zapewniając swoim pracownikom dostęp do jak najlepszych świadczeń w ramach medycyny pracy. Działania prozdrowotne powinny uwzględniać również odpowiednią profilaktykę, np. w postaci corocznych testów medycznych pod kątem wybranych schorzeń – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.
Ważnym elementem medycyny pracy może być grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Zapewnia ono dostęp do prywatnych placówek zdrowotnych, a czas oczekiwania na konsultacje lekarskie i badania jest znacznie krótszy niż w publicznej służbie zdrowia.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy rok szkolny: 2.09.2020. Oprócz górników to nauczyciele są najbardziej narażeni na choroby zawodowe. Jak minimalizować ryzyka - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia