Nowy wróg naszych pieniędzy

Opr. /MS/
Najczęstszą metodą skimmingu jest instalowanie na bankomatach, tzw. nakładek skimmingowych.
Najczęstszą metodą skimmingu jest instalowanie na bankomatach, tzw. nakładek skimmingowych.
Udostępnij:
Nasze karty bankomatowe oraz kredytowe mogą w każdej chwili paść łupem nowej generacji przestępców. Jak obronić się przed skimmingiem i zabezpieczyć nasze pieniądze?

 

Czym jest skimming?

 

Skimming to nielegalne pozyskiwanie danych paska magnetycznego karty bankowej oraz numeru PIN, w celu stworzenia kopii takiej karty i jej użycia, aby dokonać wypłaty środków z przypisanego do niej rachunku bankowego, najczęściej gotówki w bankomatach ale również dokonania zakupów w placówkach handlowych za pośrednictwem terminali.

 

Oszustwa te są coraz bardziej powszechne. Nawet najdoskonalsze metody policyjne, czy działania banku nie zrobią tyle, co my sami możemy zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Wystarczy zwykła czujność i kilka cennych informacji.

 

Jak to działa?

 

Najczęstszą metodą skimmingu jest instalowanie na bankomatach, tzw. nakładek skimmingowych. Są to urządzenia składające się zazwyczaj z dwóch elementów: skimmera (słu-żącego do skopiowania i zapisu danych paska magnetycznego) montowanego na szczelinie, w którą wkładamy kartę oraz kamery, lub zmodyfikowanej nakładki na klawiaturę bankomatu, aby zobaczyć numer PIN. Kamera musi być skierowana na klawiaturę bankomatu. Najczęściej są one podklejane w górnej części urządzenia, ale zdarzają się również przypadki instalowania kamer zintegrowanych razem ze skimmerem.

 

Każde z tych urządzeń ma swoje zasilanie i element, na którym dane są zapisywane i przechowywane - zazwyczaj chip elektroniczny. Po zdemontowaniu tych urządzeń sprawcy pod-łączają je do komputera i czytają ich zawartość, dotyczy to głównie skimmera oraz fałszywych klawiatur, ponieważ PIN-y uzyskane poprzez kamerę zapisywane są w plikach wideo.

 

Skimming poza bankomatem

Kopiowanie danych trwa kilka sekund. Może to zrobić sprzedawca w sklepie, kasjer, kelner. Specjalne urządzenie można zainstalować pod blatem, przy kasie, a nawet pod koszulą na wysokości brzucha. Wystarczy niezauważonym ruchem „przejechać” przez skimmer.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie